Sağlık

Zerdeçal Tansiyonu Yükseltirmi? Düşürür mü? Dengeler mi?

16 Ocak 2020 - 04:07:27
Zerdeçal tansiyonu yükseltirmi? Düşürür mü? Dengeler mi?

Sağlık açısından oldukça önemli olan zerdeçal tansiyon için farklı etkiler yaratabilen ve günlük hayatta birçok hastalığın tedavisi için kullanılabilen bir bitkidir.

Zerdeçal Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Hindistan kökenli olan zerdeçal bitkisi kendine has kokusu ve rengi ile sevilen bitkilerden biridir. Bu bitki toplanıp daha sonra öğütülmesi ile toz halinde de yemeklerde kullanılabilmektedir. Baharat olarak kullanılan bu bitki birçok hastalığın tedavisinde bitkisel tedavi olarak tercih edilir. Hindistan' da yetişen bu bitki özellikle solunum ve dolaşım sistemi hastalıklarında tedavi edici özelliği olduğu sıkça bilinmektedir.

Zerdeçal Tansiyona İyi Gelir mi?

Diğer baharatlara bakıldığında safran ile benzerlik gösteren zerdeçal tansiyon üzerinde dengeleyici etki sunmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon şikayeti olan kişilerde günlük olarak iki tatlı kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Çok fazla tüketilmesi tansiyon düşüklüğüne sebep olmaktadır. Bu yüzden fazla tüketimi önerilmemektedir. Bu bitki yemeklerde tat vermesi için kullanılmaktadır. Fakat yüksek tansiyonda kullanılırken bitki çayı ya da yoğurt ile beraber tüketilmesi önerilir. Yüksek tansiyonda tansiyonu dengelerken düşük tansiyon hastalarında kullanılmaması daha doğru olacaktır.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Hindistan' ın en çok kullanılan baharatlarından biri olan bu bitki, sağlık açısından büyük öneme sahip olduğu için bölgede sıkça kullanılmaktadır. Günlük olarak tüketimi insan vücudunda bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
  • Kışın soğuk havalarda boğaz enfeksiyonlarının fazla olması zerdeçal kullanımını arttırabilmektedir. Solunum sistemini mikroplara karşı korumaktır. Bunun yanı sıra dolaşım sisteminde kanın daha akıcı olmasına yardımcı olur.
  • Kanser hastalarında hastalığın ilerlemesini durdurur. Ayrıca kanserden koruyucu görevi görür. Kanserli hücrenin yayılmasına engel olur.
  • Yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu dengeler. Çok fazla tüketimi ani tansiyon düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Bu yüzden günlük iki tatlı kaşığını geçmemesi gerekmektedir.
Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Romatizma ağrılarında ağrıları hafifletici etki gösterir. Vücutta biriken iltihabın dışarı atılmasına yardımcı olur. Diyabet hastalarının en büyük şikayetlerinden biri olan kan şekerinin dengelenmemesi bu bitki sayesinde kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca kolesterolün dengelenmesi için tercih edilen baharatlar arasında yer almaktadır. Kilo vermeye yardımcı olan bu bitki fazla kilolardan kurtulmak için de tercih edilebilmektedir. Diyet listelerinde yer alan gıdalarda baharat olarak kullanılabilir. Vücudun direncini arttırdığı gibi karaciğer hastalıklarının da engellenmesinde etkili olur. Özellikle karaciğer yağlanması belli bir yaştan sonra çok fazla olduğu için tercih edilebilir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Baharatların yemeklerde kullanılmasının dışında ayrıca farklı karışımlarda hazırlanarak tüketilmesi sağlık açısından önem taşıyacaktır. Zerdeçal baharatı günlü olarak tüketileceğinden bal, yoğurt ya da yemek üzerine bitki çayı şeklinde demlenerek kullanılabilmektedir. Bu bitki baharat olarak tercih edildiğinde et yemeklerine farklı bir lezzet katmaktadır. Genel olarak bal ile karıştırılıp tüketilmesi önerilir. Böylece boğaz enfeksiyonlarını da etkileyici etkisi sayesinde sağlık için yararlı olmaktadır.

Yorumlar
Serap Baykara Zerdeçal tansiyonu çıkarır mı? Nasıl etkiler? Yükseltir mi? Vücut için çok faydalı olduğunu duymuştum. Tansiyon üzerinde etkileri yeni öğrendim. Tansiyonum devamlı olarak düşük çıkıyor. Dengeleyici etki yaratır mı?cevapla
Hande Sarı Zerdeçal tansiyon ilişkisi hakkında pek bilgim yok. Düşürür mü ya da yükseltir mi bilmiyorum. Ama bu bitki birçok hastalığa iyi geliyor. Farklı farklı pek çok hastalığı önleyici ve tedavi edici olarak kullanılıyor. Tansiyon üzerinde de düşürücü bazı etkileri var diyorlar.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: