Balık yağı şurubu nedir? Nasıl kullanılır?
Sağlık

Balık Yağı Şurubu Nedir? Nasıl Kullanılır?

11 Ocak 2018 - 11:50:43

Balığın içermiş olduğu omega 3 yağı insan gelişiminde ve sağlığında oldukça önemli bir yere sahip olmasını sağlamaktadır. Balık tüketimi çok az olmasından dolayı balık yağı şurubu tercih edilmesi çeşitli formlarda kullanılmasını da gerektirmektedir. Yetişkinlerde kapsül olarak kullanılsa da çocuklar için de şurup olarak tercih edilebilmektedir.

Balık Yağı Şurubu Nedir?

Balık yağının kapsül formunda sığır jelatini kullanılarak alınması gereken miktarlar ayarlanabilmektedir. Kapsüllerin içermiş olduğu balık yağları kişinin birçok hastalık ile savaşmasını sağlamaktadır. Balık yağları özellikle soğuk deniz ve okyanuslarda yer alan yağlı balıklardan elde edilmektedir. Balık yağının kokusu çok fazla sevilmediği için çocuklarda şurup şeklinde tüketim söz konusu olmaktadır. Ayrıca balık yağı içerisine ilave edilen diğer yağlar balık yağının keskin kokusunu da engellemektedir. Tatlandırıcılar ve aromalar sayesinde çocukların balık yağını daha rahat kullanmaları sağlanmaktadır.

Balık Yağı Şurubu Faydaları Nelerdir?

  • Omega 3 bakımından zengin olan balık yağı şurubu çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde büyük rol oynar. Bu sayede çocukların bedensel gelişimi sağlandığı gibi zihinsel becerilerinin de aktif bir şekilde desteklendiği görülmektedir.
  • Depresyondan vücut sağlığına kadar birçok faydası olan balık yağı şurubu yaş ile beraber ortaya çıkan hastalıklarında engellenmesi için destekleyici olmaktadır. Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklarda bilincin daha aktif şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Kan dolaşımının hızlı olması için kanın yoğun olmasından ziyade daha ince bir yapıda olması gerekir. Bu sayede damarlarda tıkanıklık söz konusu olmayacaktır. Yaşa bağlı olarak kalp hastalıklarının engellenmesi için omega 3 yağının vücuda alınması gerekmektedir.
  • Psikolojik hastalıkların birçoğu omega 3 yağ asitlerinin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. Çoğu psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde balık yağı kullanımı göz önünde tutulmaktadır.
  • Kemik yapısını güçlendirici ve kireçlenmeyi engellediği için balık ve balık yağının düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Romatizmal rahatsızlıklarda eklem ağrılarını azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Balık Yağı Şurubu Nasıl Kullanılır? Kullanımı Nasıl Olur?

Yetişkinlerde ve çocuklarda vücuda alınması gereken vitamin ve mineral miktarı farklılık göstermektedir. Balık yağının yeteri miktarda vücuda alınması çocuklarda gelişimi desteklediği gibi yetişkinlerde de birçok hastalığın oluşmasına engel olur. Balık yağı günlük alınması gereken ölçülerde tüketilmesi gerekir. Yetişkinlerde 3 tatlı kaşığı balık yağı şurubu kullanılırken çocuklarda 2 tatlı kaşığı şeklinde olmalıdır. Fakat doktor kontrolü yapıldıktan sonra balık yağının kullanılması gerekir. Kullanılması gereken miktar doktor tarafından verilir.

Ne İşe Yarar? Balık Yağı Şurubu Ne Zaman İçilir?

Hafıza güçlendirici olarak bilinen bu yağ çocukların okul döneminde zihin açıklığı sağlayarak derslerinde başarılı olmalarına yardımcı olabilmektedir. Özellikle sabah ve akşam şeklinde alınması tavsiye edilir. Çocukların gelişiminde tercih edilecek olan balık yağı şurubu çeşitli aromalar ile tatlandırılarak tüketilebilmektedir. Yetişkinlerde ise kapsül halinde tüketilmesi tercih edilebilir. Ayrıca yaşlılarda demans hastalarının mutlaka kullanması gereken destekleyicilerden olduğu bilinmektedir. Doktor kontrolü sonrasında kullanması doğru kullanım sağlayacaktır.

Yorumlar
Ezgi Akkuş 11 Ocak 2018 - 12:00:43 Balık yağı şurubu ne zaman içilmeli? Saklama koşulları nelerdir? Boy uzamasına yardımcı olur mu? Çocuğuma içirmeyi düşünüyorum çok zayıf hem kilo alsın hem de boyu uzasın diye ama etkili olur mu? İşe yarar mı?cevapla
Aysel Temel 18 Ekim 2018 - 10:31:34 Balık yağı şurubu aç karnına mı içilmeli yoksa yemekten sonra mı içilmeli? Kızım çok zayıf olduğu için içirmeyi düşünüyorum ama nasıl daha etkili olabilir onu öğrenmek istiyorum. Bide ne kadar süre boyunca kullanılması gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: