Zayıflama

Soğuk Pres Çörek Otu Yağı Nedir? Zayıflatırmı? Ne İşe Yarar?

11 Ocak 2020 - 08:00:37
Soğuk pres çörek otu yağı nedir? Zayıflatırmı? Ne işe yarar?

Çörek otu yağı sağlık açısından oldukça önemli yağlardan biridir. Özellikle şeker hastalarının ve zayıflamak isteyen kişilerin sürekli olarak kullanması gereken yağlardan biri olarak bilinmektedir.

Soğuk Pres Çörek Otu Yağı Nedir?

Toplanmış olan çörek otları büyük kazanlara alınarak presleme yöntemi ile parçalanır. Parçalanan tohumların içerisinden yağlar süzülür. Daha sonra bu yağ etrafında soğuk su boruları olan kazanlarda soğutulur ve şişelenir. Çörek otu yağının soğuk pres yöntemi ile damıtılması yağın içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin aktif bir şekilde kalmasını sağlar. Yağın alınması esnasında direk olarak şişelenmesi gerekir. Eskiden iki taş arasında çörek otu tohumları ezilerek elde edilmekteydi. Gelişen teknoloji ile beraber bu şekilde yağ alımı vitamin ve minerallerin kaybolmasına sebep olmaktadır. Şişelenen çörek otu yağları tüketim için hazır hale getirilir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Çörek otunun Kuranı Kerim' de dahi geçmesi insanların bu yağa daha fazla ilgi göstermelerini sağlamıştır. Bu yağın en büyük faydası astım hastaları ve şeker hastalarının tedavilerinde destekleyici olarak kullanılmasıdır.
  • Çörek otu yağı günlük olarak tüketildiğinde vücutta yenilenme sağlar. Bunun yanı sıra astım hastalarında nefes darlığı ve atakların olmasını engelleyebilmektedir. İnsülin kullanmayan şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici olarak tercih edilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi sayesinde hastalıklara karşı korunma sağlar. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların oluşmasına engel olur.
  • Anne sütü arttırıcı özelliği sayesinde bebeğini emzirme döneminde anneler rahatlıkla kullanabilir. Bebeğin bağışıklık sistemine de destek sağlar. Kılca damarlardaki kan dolaşımını düzenleyerek damar hastalıklarının oluşmasına engel olur.

Çörek Otu Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Kilolu insanların bitkisel yollar ile zayıflamak istemesi çörek otu yağının da bu yönde etkili olması zayıflamaya etkisi olduğunu gösterir. Zayıflama esnasında yapılan diyette kan şekerinin düzenlenmesi aşırı acıkmanın önüne geçer. Düzenli beslenme ile bu yağın kullanımı vücuttaki yağların parçalanmasını sağlayabilir. Spor ile beraber desteklenen bu diyet kısa sürede kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekeri dengelenen kişilerde tatlı ihtiyacı olmayacağından çörek otu kullanımı tatlı krizlerinin de önüne geçmiş olur. Zayıflarken kullanılan bu yağ kişinin bel ve karın bölgesinde zayıflamasını sağlar. Karaciğerin yenilenmesinde etkili olan bu yağı düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Çöre Otu Yağının Zararı Var mı? Zararları Nelerdir?

Bitkisel yağlar vücudun daha sağlıklı olması için katkı sağlamaktadır. Yalnız bu yağların aşırı ve bilinçsiz kullanımı kişiyi rahatsız edebilir. Çörek otu yağı insülin kullanan şeker hastalarında tavsiye edilmez. Kan şekerini dengeleyici görev gördüğünden insülin ile beraber kullanılır ise aşırı şeker düşüklüğü yapacaktır. Bu da kişinin sağlığını tehdit edecektir. Bu doğal yağ mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir.

Yorumlar
Sinem Göksu Soğuk pres çörek otu yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Birçok kişi bu yağı tavsiye ediyor ben de denemek istiyorum. Çörek otu zaten başlı başına çok faydalı bir bitki. Yağının da birçok konuda işe yarar sonuçlar vereceğini düşünüyorum... cevapla
Hilal Çetin Bu yağ neye yarar ve ne kadar süre kullanılması gerekiyor bunlara cevap bulabilmek için yazıyorum. Soğuk pres çörek otu yağı fiyatlarına biraz baktım ve markalarına göre değişkenlik gösterdiğini fark ettim. Nasıl kullanılır onu öğrenmek istiyorum. cevapla
yorum yaz