Sağlık 11 Ocak 2021 - 01:10:30

Argan Yağı Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Argan Yağı Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Anavatanı Fas olan argan ağacından elde edilen argan yağı son yıllarda adını sık sık duymamıza sebep olmuştur. Bu yağ saç ve cilt bakımında oldukça faydalı ve kullanıldığında olumlu sonuçların alındığı bir yağdır.

Argan Yağı Nedir? Neye Yarar?

Argan ağacından elde edilen argan yağı kozmetik sektörünün en çok tercih etmiş olduğu yağlardan biridir. Fas' ın güney batısında yetişen bu ağaç 10 metreye kadar uzayabilen ve 200 yıl yaşayabilen bir ağaçtır. Ağaçtan elde edilen bu yağın içerisinde alfa, gama ve beta içerir. Bunun yanı sıra güçlü bir E vitamini içermektedir. Cilt ve saç sağlığının vazgeçilmez bitkisel yağlarından biri olan bu doğal yağ saf olarak kullanıldığında oldukça fayda sağlamaktadır.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Saç ve cilt sağlığının en önemli bitkisel yağlarından biri olan argan yağı içerdiği E vitamini sayesinde saç ve cildin yenilenmesinde etkili olur. Kırık ve yanmış saçlarda onarım sağlayarak saç yapısının korunmasına yardımcı olur. Ciltte ise cildin nemlenmesini ve serbest radikallere karşı korunmasında etkili olur.
  • Cilt yapısının desteklenmesi için içerdiği E vitamini yaşlanma belirtilerinin oluşmasına engel olabilmektedir. Kuru ciltlerde cildin çok fazla kuruluk hissi yaşaması bir süre sonra cildin gerilmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden kuru cildin neme doymasını sağlayarak bakımını sağlar. Akneli ciltlerde akne kurutucu özelliği sayesinde ciltte herhangi bir lekelenme olmadan akneyi giderir.
  • Gebelik döneminde argan yağı kullanımı çatlak oluşumunu engelleyecektir. Cilt neme doyacağından gerginlik hissini ortadan kaldırıp cilt yüzeyinde yırtılmalara engel olur.
  • Bu yağ dışında kozmetik olarak üretilen argan sabunu içerdiği kükürt sayesinde cilde bakım yapar. Fakat uzun süre kullanım olmaması gerekir.

Argan Yağının Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

  • Her bitkisel yağda olduğu gibi bu yağın da fazla kullanımı cildin ve saç yapısının tahriş olmasına sebep olabilir. Aşırı kullanımda özellikle saçta sık yağlanma meydana gelebilmektedir.
  • Cilt için kullanımı az miktarda olmalıdır. Aşırı kullanım sonrasında cildin tahriş olmasına sebep olarak akne eğilimi gözlenebilir. Akne tedavisinde tercih edilirken mutlaka kullanılan ürün içeirsine ilave edilmesi gerekir.
  • Herhangi bir ilaç kullanımı olan kişilerin doktoruna danışarak kullanması önerilir. Lazer tedavisi gören kişilerin kullanmaması gerekir
Argan Yağı Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Bitkisel yağlarda sadece birkaç damla yağ bile istenilen sonucun alınmasına yardımcı olur. Argan yağının kullanımı da temiz cilt ya da saça olmalıdır. Saçlar temizlendikten sonra birkaç damla saçlara uygulanması daha bakımlı saçların olmasına yardımcı olacaktır. Cilt bakımında kullanılacak olan bu yağın da çok az miktarda cilde uygulanması doğru olacaktır. İstenilen ölçüde kullanıldığı zaman olumlu sonuçlar elde edilebilir. Bunun yanı sıra farklı ürünler içerisine katılarak kullanılması daha çok etki yapmasını sağlayacaktır.

  • argan yağı
  • argan yağı nedir
  • argan yağının faydaları
Yorumlar
Cennet Yılmaz Argan yağı fiyatı ne kadar? Nerede satılır? Saç serumu olarak ve saça bakım için kullanıldığını biliyorum. Ama aynı zamanda cilt için de kullanıldığını anladım şuanda. Saç için aldığım argan yağını sivilce için kullansam sorun olur mu? cevapla
Bircan Hocaoğlu Argan yağını hep duydum ama kullanmadım. Saç için genelde kullanıyorlar. Onarıcı bakım yağı olarak. Nerede satılıyor ve fiyatı ne kadar onu öğrenmek istiyorum. Eşim de sakalları için kullanmak istiyor işe yarar mı? cevapla
yorum yaz
Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Bebeğe Zararları Nelerdir? Tedavisi Var mı?