Arı sütü nedir? Ne işe yarar? Faydaları ve zararları
Yaşam

Arı Sütü Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

08 Kasım 2017 - 23:32:15

Hayvansal gıdalar, besin değerlerinin yüksek olması sebebiyle insanlar tarafından sürekli olarak kullanılırken arı sütü bu kategorinin en üst sırasında yer almaktadır. Araştırmalar, arı sütünün besin değeri açısından en üst düzeydeki doğal madde olduğunu gösterir.

Arı Sütü ile Bal Aynı mı?

Arı sütünün insanlar arasında çok önemli bir yeri bulunur. Bu sütle bal tamamen farklı maddelerdir. Bilindiği üzere bal tatlı ve sarı renkteyken arıdan elde edilen süt beyaz renkte ve ekşi bir tada sahiptir. Bu süt, işçi arılar tarafından kraliçe arının tüketmesi için üretilmektedir. Bal arıları normal şartlarda 45 gün yaşarken kraliçe arı bu süt ile beslenerek 6 sene yaşamaktadır.

Arı Sütü Nedir? Nasıl Olur?

Araştırmalar arı sütünün içerisinde çiçeklerden alınan polenlerin, bal arılarının kendilerine ait enzimlerinin ve bal özünün bulunduğu göstermektedir. Genel olarak 15 günlük bal arıları arı sütü üretmektedir. Çok keskin bir kokusunun olması ve kıvamının oldukça yoğun olması bazı insanların kullanmasını zorlaştıran bir etmen olsa da insana vücuduna faydaları oldukça fazladır.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bu sütün çok sayıda faydası bulunurken düzenli olarak yapılan kullanım bu faydaları uzun vadede ortaya çıkaracaktır. Damar tıkanıklığı üzerinde kullanımı son derece büyük bir etki gösterirken damarların açılmasını ve tıkanıklık problemlerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra çok önemli bir antioksidan etki gösterdiğinden kanser ile yapılan savaşta da çok büyük önem arz eder. İçeriğinde yer alan vitaminler ve mineraller sebebiyle sporcular, büyüme çağında olan çocuklar ve çok hareketli bir yaşamı olan kişiler için enerji verici bir etki göstermektedir.

Arı Sütü Neye İyi Gelir?

Zihinsel gelişim üzerindeki etkiler birçok kişi için arı sütü faydaları arasın en önemlileridir. Bebeklerin henüz anne karnında olduğu dönemden itibaren zihin gelişimlerini olumlu bir biçimde etkilemektedir. Bu da çocukların çok daha hızlı ve düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Yetişkin insanlarda ise bu tüketim unutkanlığın ortadan kalkmasında ve buna ek olarak zihin her zaman çok daha açık bir şekilde olmasında etkili olacaktır.

Arı Sütünün Zararları Nelerdir?

İnsanlar arı sütü faydaları konusunda araştırmalarını yaparken zararları konusunda da araştırma yapmaktan çekinmemelidir. Birçok hayvansal besinde olduğu gibi bu sütten de fazla kullanımda olumsuz durumlar oluşabilirken çeşitli yan etkiler ortaya çıkmaktadır. En ciddi zararı olarak kalplerinde ritim bozukluğu olan çocuklar üzerinde görülmektedir. Bu çocukların rahatsızlıklarının çok hızlı bir biçimde ilerlemesine sebep olabilmektedir. Buna ek olarak çok yüksek dozda kullanımı alerjik reaksiyonların oluşmasına da sebep olabilmektedir. Arı sütü yüksek kullandığında zehirleyici bir etki de gösterebilmektedir. Bu sebeple kişilere gün içerisinde 2 gram kullanması önerilmektedir. Bu ürünün fiyatının da çok pahalı olması yüksek tüketimin önüne geçen etmenler arasında rahatlıkla gösterilebilir.

Yorumlar
Çiçek bulut 08 Kasım 2017 - 23:42:15 Arı sütü nasıl kullanılır nasıl tüketilir? Çok faydalıymış diye duydum ama zararları var mı onu da merak ediyorum. Fiyatları ne kadar nereden alabiliriz acaba? Arı sütü neye iyi gelir? Ne işe yarar tam olarak?cevapla
Emine Demir 14 Eylül 2018 - 11:41:43 Arı sütü üretimi nasıl yapılıyor ve fiyatı ne kadar onu öğrenmek istiyorum. Çok faydalı olduğunu duydum. Tozu ve kremi de varmış herhalde. satın almak için araştırma yapıyorum. Bunu nasıl içmek gerekiyor? Bide nasıl saklamam lazım dolaba mı koyacağım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: