Sağlık 02 Şubat 2021 - 21:25:37

Balina Yağı Ne İşe Yarar? Kremi Nerede Satılır?

Balina Yağı Ne İşe Yarar? Kremi Nerede Satılır?

Son dönemlerde kullanım alanları ile çeşitlilik arz eden balina yağı, ne işe yaradığı konusunda oldukça merak edilen yağlardan bir tanesidir.

Balina Yağı Nedir? Nasıl Olur?

Ülkemizde don yağı ismi niteliğinde getirilen balina yağı, balinaların deri altında fazlaca bulunan yağ tabakasından elde edilmektedir. Yağın kullanılabilir hale gelmesi için birtakım işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Balina yağı öncelikle ısıtılma işlemi ile sıvı hale getirilmektedir Daha sonra arıtılma işlemi yapılmakta ve hidrojen gazıyla inceltilerek kokusu yok edilmektedir. Bu işlem aynı zamanda yağın rengini de açmaktadır. Bu kadar fazla işlemden geçirilen yağın işlevselliğinde birtakım değişmeler olur ve genel olarak yakıt için kullanılır. Balina yağı mazotla karıştırılarak yakıt elde edilmektedir. Balina yağının çok uzun zamanlar tren yakıtı olarak kullanıldığı söylenebilir. Yüz elli ton ağırlığında olan bir balinadan yaklaşık olarak yetmiş beş ton civarında yağ elde edildiği ifade edilir. Dünyanın birçok yerinde kullanılan bu yağ balinaların yaşamsal uyumunu da belli ölçüde etkilemektedir.

Balina Yağı Nerelerde Kullanılır?

Yağın elde edilebilmesi için özel gemiler aracılığıyla balina avcılığı yapılmakta ve elde edilen yağ çeşitli alanlarda insan hayatına fayda sağlamaktadır. Balinaların derialtı dokusu zannedildiğinden daha fazladır. Balina yağından araç yakıtı, sabun, makine yağı, cila, lamba yağı, boya, yemek için katı yağ elde edilir. Petrol kullanımının yaygınlaşma durumundan sonra bu yağ kozmetik sektöründe de sıkça kullanılan yağlar arasına girmiştir. Yağın araçlarda yakıt amacıyla kullanılması çevreye zarar verir. İsperçemet ismindeki balina cinsi yağından dolayı çok fazla avlanmıştır. Çok fazla avlanma sonucunda ise balinanın neslinin tüketme tehlikesiyle karşılaşılmıştır. Bu balinanın yağında ayakkabı cilası, mum, merhem ve kozmetik ürün yapımında kullanılmıştır. İsperçemet balinası özellikle vücut ve el kremi yapımında önemli bir yer edinmekteydi. Fakat bu balinanın avlanması yasaklanmıştır. Çünkü bu yağın elde edilmesi için balinaların öldürülmesi eko denge üzerinde birtakım terslikler meydana getirebilmektedir.

Balina Yağı Ne İşe Yarar?

Balina yağının gıda takviyesine dönüştürüldüğü ve satıldığı söylenebilir. Balina vücutları yağlı tabakayla kaplıdır. Bu yüzden bu tabaka balinalara hem güç hem de enerji vermektedir. Bu sayede soğuklardan korunabilir ve açlık faktörü ile mücadele edebilir. Bahsi geçen özelliklerin balinalarda olması gıda takviyesi olarak kullanılmasını beraberinde getirmektedir. Balina yağının protein ve şekerle kıyaslanması halinde üç dört kat daha çok enerji verdiği anlaşılmıştır. Balina yağının kullanım amaçlarından biri de ekonomik faaliyetlerdir. Ekonomik faaliyetler için kullanılmak istenen balina yağının elde edilme isteği balinaların katledilmesine yol açar. Yağın çok fazla faydası olsa da canlıların hayatına son vermek can sıkıcı olabilmektedir. Bu nedenle balinaların ölmemesi için alternatif arayışlar söz konusu olmaktadır. Genel olarak aydınlatma, yakıt gibi alanlarda kullanılan balina yağının eski zamanlara kıyasla çok fazla talep görmediği görülmektedir.

  • balina yağı
  • balina yağı nedir
  • balina yağı ne işe yarar
  • balina yağı nerelerde kullanılır
Yorumlar
Ayşegül Biber Balina yağından neler yapılır ve nerede satılır onları merak ediyorum. İlk defa duydum balinanın yağının kullanıldığını. Fiyatları ne kadar onu öğrenmek istiyorum. Sanırım oldukça pahalıdır. Parfüm mont gibi birçok alanda kullanılıyor sanırım. cevapla
yorum yaz
Yatmadan Önce Yemek Yemek Kilo Aldırırmı? Gece Yemek Yemenin Zararları