Beyaz sirke nedir? Ne işe yarar? Neden yapılır?
Sağlık

Beyaz Sirke Nedir? Ne İşe Yarar? Neyden Yapılır?

26 Mart 2018 - 19:29:33

Sirkenin kullanım alanlarının tamamına yakınında kullanılabilen ancak şeffaf bir görünüme sahip olan ürün beyaz sirke olarak isimlendirilmektedir.

Beyaz Sirke Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde çok fazla tercih edilmiyor olsa da dünyanın birçok ülkesinde beyaz sirke sıklıkla tüketiliyor. Üretiminde mısır ya da şeker pancarı kullanılırken diğer sirke türlerine göre en düşük maliyetli ürün olarak bu sirke modeli gösterilebildiğinden yabancı ülkelerde bolca tercih ediliyor. Son dönemde ülkemizde de kullanılmaya başlayan bu ürün, sirkenin kullanım alanı olan yemeklerde ya da temizlik işlemlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ancak yemeklerde kullanımdaki etkisi farklı olurken daha yumuşak bir ürün olarak gösterilmektedir.

Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Beyaz sirkenin gıdalarla tüketiminde vücuda farklı faydaları bulunurken temizlik malzemesi olarak da rahatlıkla kullanılabilmektedir. İlk olarak şeker hastası olan kişilerin şeker düzeylerini dengelemede oldukça etkilidir. Bazı yemeklerde kullanım amacı da direkt olarak budur. Bunun yanında kolesterol seviyesini düşüren ürünlerden birisidir. Vücutta beyin sağlığının korunmasında yardımcı ürünlerden birisidir. Özellikle düzenli kullanımında beyinde yaşanan sorunların oluşmamasını ya da geciktirilmesini sağlamaktadır. Diyet yaparak kilo vermek isteyen kişiler için kalori yakımını arttıran ürünlerden birisidir. Son dönemde diyet yemeklerinin içerisinde sıklıkla tercih edilirken metabolizma hızına etkisi sebebiyle bu kullanım gerçekleşmektedir. Son olarak kaşıntı ya da kızarma gibi durumlarda da beyaz sirke kullanılabilir.

Beyaz Sirke Neyden Yapılır? Nasıl Yapılır?

Beyaz sirke, bazı bölgelerde sirke ruhu olarak da tanımlanır. Bu ürün, şeker pancarı ya da mısır kullanılarak üretilmektedir. Genel olarak sirkeler üzümden ya da elmadan üretildiğinden birçok kişi beyaz sirkenin hangi malzemelerden üretildiği konusunda bilgi sahibi değildir. Bilindiği üzere sirkelerin çoğunluğu evde çeşitli işlemlerin gerçekleşmesiyle birlikte üretilebilir. Ancak bu sirkenin evde üretimi biraz daha zor olacaktır. Bunun yanı sıra üretimi sonrasında ortaya çıkan sirkenin kokusu son derece ağır olabilir. Bazı insanlar, bu kokuya kesinlikle tahammül edemezler. Yemeklerde kullanımında az miktarda katılması ve başka ürünlerin de bulunması sebebiyle kokusu çok rahatsız edici olmaz. Ancak temizlik işlemlerinde çok fazla tüketimi sebebiyle koku rahatsız edecek düzeyde etrafa yayılabilir.

Beyaz Sirkenin Fiyatı Ne Kadar?

Beyaz sirkenin en önemli özelliklerinden birisi olarak fiyatı gösterilebilir. Diğer sirke türlerine göre daha ucuz seviyededir. 1 litrelik şişesini 3 TL'ye almak mümkündür. Markasına göre bu bedel 10 TL seviyesine kadar çıkabilir ancak daha yüksek düzeylere ilerlemez. Fiyatların bu seviyede uygun olması sebebiyle toplu şekilde satın alınıp kullanılabilir. Ancak temizlik malzemesi olarak kullanılacak seviyede etkileri olduğundan kullanırken kontrollü olmak çok önemlidir. Aksi takdirde vücut için çeşitli zararları kendisini göstermeye başlayabilir. Oldukça kolay bir şekilde elde edilmesinden dolayı fiyatı uygun düzeyde olan beyaz sirke ülkemizde de artık daha fazla kullanılmaya başlamıştır.

Yorumlar
Nesrin Topal 26 Mart 2018 - 19:39:33 Beyaz sirke evde nasıl yapılır? Gerekli malzemeler ve tarifi nedir? Bu sirkenin çok faydalı olduğunu duymuştum. Daha önce hiç tüketmedim ve tadını merak ediyorum. Deneyenler var mı? Nelerde kullanabiliriz?cevapla
demet ılgaz 25 Eylül 2018 - 13:20:43 beyaz sirke fiyat olarak markette en uyguna satılan sirke türü olduğu için acaba daha kötü mü diye merak ediyordum ama farkeden çok birşey yokmuş galiba salatalarda kullanmak için belki uygun olmayabilir ama temizlik gibi farklı amaçlar için pekala kullanılabilircevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: