Sağlık 11 Temmuz 2021 - 20:40:36

Beyin Yiyen Amip Nedir? Türkiye'de Var mı?

Beyin Yiyen Amip Nedir? Türkiye'de Var mı?

Beyin yiyen amip; son zamanlarda ABD'de görülen ve bir kişinin bu sebeple ölmesi gibi bir durumun oluşmasına neden olan hastalık türü şeklinde açıklanmaktadır.

Beyin Yiyen Amip Nedir?

Yakın zamanlarda beyin yiyen amip nedeniyle Amerika'da bir kişinin ölmesi üzerine pek çok kişi merakla bu hastalığın ne olduğunu araştırmaya başlamıştır. Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre Türkiye'de de bazı amiplerin bulunduğu belirtilmektedir. Son zamanlarda tüm Dünya salgın hastalıklar ile savaşmaktadır. Beyin yiyen amip bir salgın olmasa da vücuda enfekte olduğu kişinin ölümüne yol açabilmektedir. Beyinde enfeksiyon meydana getiren bu amipler genel olarak göl ve nehirlerde yaşamaktadır. Tek hücreli Naegleria fowleri amipleri burun yolu ile kişinin vücuduna enfekte olmaktadır. İnsandan insana bulaşmayan bu rahatsızlık yaklaşık olarak 1962 yılından beri görülmektedir. Florida'da o zamandan bu yana 37 vaka tespit edilmiştir.

Ölümcül bir enfeksiyon olan beyin yiyen amip, vakaların çıktığı bölgelerdeki kişiler için tehlike arz etmektedir. Burada yaşayan kişiler için uyarılar yapılmıştır ve insanların çeşmeler, göl, nehir, yapay göl ve kanallar gibi yerlere gitmemesine ve buralara dikkat etmesine karşı bilgiler verilmektedir. Vücut için tehlikeli olan bu amip solunum yolu ile vücuda enfekte olduktan sonra kısa süre içerisinde bazı belirtiler meydana getirir ve hızlıca ilerler. Sonrasında ise kişinin hayatını tehlikeye atar.

Beyin Yiyen Amip Belirtileri Nelerdir?

Burun yolu ile vücuda giren beyin yiyen amip, burun içerisindeki mukozayı geçer ve koku alma sinirine ulaşır. Burada sonra ise beyin-omurilik sıvısına bulaşarak beyine iyice yerleşir. Sonrasında enfeksiyon meydana gelir ve beyinde menenjit şeklinde birtakım hastalıklar meydana gelir. Burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrısı gibi belirtiler ile kendini gösteren bu hastalık kısa süre içerisinde kişide şuur bulanıklığının görülmesine neden olmaktadır. Daha sonrasında beraberinde koma ve ölüm birbirini izlemektedir.

Beyin yiyen amip vücuda enfekte olduğu zaman kısa süre içerisinde belirtileri gösterir ve birtakım rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur. Beyinde meydana gelen enfeksiyon birtakım yetilerin kaybedilmesine neden olurken zaman içerisinde beyin fonksiyonlarının tamamen sonlanmasına da sebebiyet verebilmektedir.

Beyin Yiyen Amip Nelere Yol Açar?

Beyin vücudumuzun en önemli organıdır. Beyin yiyen amip yaklaşık olarak 1-9 gün içerisinde belirtilerini gösterir ve vücutta rahatsızlıkların oluşmasına sebebiyet verir. Bilinç bulanıklığı başladığı zaman devamında %100 kesin sonuçlu olarak ölüm meydana gelmektedir. Genel olarak yaz aylarında görülen bu amipler bağırsakları da olumsuz yönde etkilemektedir. Beyin dokusuna zarar veren bu amipler kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Kişi direkt olarak virüsle temas ettiğinde ve solunuma kavuştuğunda ortaya çıkmaktadır. Bu enfeksiyon genel olarak 1 hafta içerisinde ölüme neden olmaktadır.

Beyin Yiyen Amip Türkiye'de Var mı?

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre beyin yiyen amip Türkiye'de benzer şekilde görülmektedir. ABD kadar olmasa da benzer şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Ülkemizde görülen amipler genel olarak bağırsakları etkilemektedir. Bu nedenle her koşulda dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • beyin yiyen amip
  • beyin yiyen amip nedir
  • beyin yiyen amip belirtileri
  • beyin yiyen amip nelere yol açar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Parkinson Hastalığı Nedir? Genetik mi? Belirtileri, Evreleri ve Tedavisi