Sağlık 18 Temmuz 2021 - 17:27:26

Boy Uzatmak İçin Hangi Doktora, Hangi Bölüme Gidilir?

Boy Uzatmak İçin Hangi Doktora, Hangi Bölüme Gidilir?

Boyun kısa olması sosyal yönden insanları oldukça etkileyen durumlardan birisi olurken bunun tedavisi için doktorlara görünmek alınabilecek en doğru kararlardan birisidir.

Boy Uzatmak İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çocukların boylarının normale göre daha kısa seviyede kalması ve boy uzama hızlarının yavaş oluşu ebeveynleri endişelendiren durumlardır. Bu aşamada birçok etmenin göz önünde bulundurulması ve doktor kontrolünde hareket edilmesi çok büyük önem arz eder. Çocukların sahip oldukları boylar cinsiyete, yaşa ve ırka göre değerlendirilerek kısalık durumu belirlenir. Sonrasında ortopedi doktorlarına çıkılırsa bu durumun sebepleri incelenerek insanların bu durumdan nasıl kurtulacağı konusunda adımlar atılmaya başlanacaktır. Ortopedi doktorlarının incelemeleri sonrasında insanların önünde çok sayıda farklı seçenek yer alabilmektedir.

Boy Uzatma Tedavisi Var mı? Kaç Yaşında Başlanır?

Çocuklarda yaşanan kısa boy sorunlarında müdahalenin olabildiğince erken bir şekilde yapılması gerekmektedir. Genel olarak çocuklara 6 yaşında boy uzatma işlemlerinin uygulanmaya başlaması doğru olur. Bu şekilde tedavi uygulandığında çocukların okullarına olabildiğince boylarının normal düzeyde başlaması sağlanabilir. Böylece sosyal açıdan ortaya çıkan olumsuzluklar ortaya çıkmayacak ve çocuklar tedaviye olabildiğince iyi şekilde kendisini verebilecektir. Bu işlemlerde çocukların kemik gelişimlerini engelleyen bir durum tespit edilirse ona müdahale edilerek söz konusu durum ortadan kaldırılabilir. Buna ek olarak kemiklerin içerisine eklenen malzemeler ile birlikte çocukların boylarında direkt olarak uzamalar da sağlanabilmektedir.

Boy Uzatma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boy uzatma işlemi uygulanacak olan çocuğun sorunu bu aşamada çok büyük önem taşır. Bazı durumlarda kişilerin omurilik bölgesinde yaşanan bir eğrilikte ya da benzeri durumda sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu durumda birkaç aylık fizik tedavi ya da cerrahi operasyon ile birlikte çocukların boylarının uzamasının önündeki engel kalkar. Ancak özel tedaviler uygulanacaksa burada çocuğun psikolojik olarak hazır oluşu çok önemlidir. Genel olarak çocukların her bir santimetre uzaması için gereken süre 1 ay olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple de 10 santimetre uzamak için 10 aylık bir tedavi gerekmektedir: Bu tedaviye uyabilmek için de ebeveynlerin her zaman çocuklarının yanında bulunması çok önemlidir.

Tedavi Sürecinde Çocuğa Nasıl Davranılması Gerekir?

Çocukların bu dönemde psikolojik olarak iyi durumda olması tedavinin ilerleyişi açısından çok büyük önem taşır. Eğer ebeveynler doğru bir şekilde çocukları yönlendirmezlerse bu dönem oldukça sancılı geçebilir. Çocuklara her zaman boyuna göre değil yaşına göre davranılması bu sürecin ana etmenlerini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra çocukların okul eğitimlerinde de çok olumsuz etmenler karşılarına gelebilir. Öğretmenler ile konuşulması ve bu konuda belirli oranda özen gösterilmesinin istenmesi son derece önemli olacaktır. Boyun kısa kalması çocukları ciddi biçimde zorlayan etmenlerden birisi olurken başarılı geçen bir tedavi süreci ile birlikte sorunlar ortadan kalkacaktır.

  • boyun kısa olması
  • boy uzatma tedavisi
Yorumlar
Nergis Baş Boy uzatmak için kesin çözüm nedir? Nasıl olur? Boyumun uzamasını istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? 18 yaşıma henüz yeni girdim. Bundan sonra yavaş uzar diyorlar ama bitkisel çözümü var mı? cevapla
yorum yaz
Arıların Faydaları Nelerdir? Arılar Olmasaydı Ne Olurdu?