Sağlık 22 Nisan 2021 - 05:50:08

Buruna Tuzlu Su Çekmek Zararlı mı? Sağlıklı mı?

Buruna Tuzlu Su Çekmek Zararlı mı? Sağlıklı mı?

Buruna tuzlu su çekmek; burun tıkanıklığının giderilmesi ve burnun temizlenmesi için uygulanan doğal bir uygulamadır. Bu yöntemin zararlı mı sağlıklı mı olup olmadığı konusunda merak edilen pek çok bilgi bulunmaktadır.

Buruna Tuzlu Su Çekmek Zararlı mı?

Burun tıkanıklığı pek çok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Burnun yapısından oluşabilecek olan tıkanıklıklar aynı zamanda grip, nezle gibi hastalıklar nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Özellikle soğuk havalarla birlikte burun tıkanıklığı daha fazla gözlemlenmektedir. Birtakım doğal yöntemlerle burun açma ve rahat nefes alma etkisi oluşturulabilmektedir. Tuzlu su çekmek bunlardan biridir ve pek çok kişi tarafından uygulanmaktadır. Yapılan birtakım araştırmalara göre buruna tuzlu su çekmek, hava geçirgenliğini arttırdığı için kişinin daha rahat nefes almasını sağlamaktadır.

Burun açmak içintuzlu su geçici olarak kişinin rahat nefes almasını sağlayan bir yöntemdir. Fakat bu tarz yöntemlerin tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Yani şöyle ki sinüzit dolayısı ile burun tıkanıklığı yaşıyorsanız, tuzlu su ile kesin bir tedavi uygulayamazsınız. Sinüziti geçirme ya da iyileştirme gibi bir etki söz konusu değildir. Tuzlu su ile hastanın burnu açılır ve daha rahat nefes alır. Bu şekilde kendini daha iyi hisseder. Sinüzit gibi hastalıklarda önemli olan şey hastanın rahat nefes almasını sağlamaktadır. Tuzlu su böyle bir süreçte oldukça etkilidir. Tuzlu suyun burun mukozasındaki ödemi azalttığı söylenmektedir. Fakat aşırı kullanım mukozanın zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca yüksek bir basınçla uygulanmaması gerekmektedir. Dikkatli bir şekilde uygulanmasında problem görülmemektedir.

Burun Açmak İçin Tuzlu Su

Buruna Tuzlu Su Çekmek Sağlıklı mı?

Nefes alamama problemi kişinin rahatsız olmasına neden olurken ilerleyen zamanlarda vücutta birtakım sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Buruna tuzlu su çekmek tıkanıklığın giderilmesi konusunda uygulanan en etkili ve doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Pek çok kişinin uyguladığı bir yöntem olan bu uygulama sağlıklı mı değil mi diye oldukça merak edilmektedir. Uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre ise sağlıklıdır.

Burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan damlaların ve spreylerin zararlı olduğunu belirten uzmanlar, aşırıya kaçmamak şartıyla dengeli bir şekilde doğal yöntemlerin uygulanmasının daha faydalı olacağı belirtilmektedirler. Eğer ki yüksek basınç uygulamadan normal bir seyirde ve miktarda buruna tuzlu su çekerseniz tıkanıklık problemlerinin giderilmesi gibi etkileri kısa süre içerisinde fark edebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı İçin Tuzlu Su Nasıl Hazırlanır?

Rahat bir nefes almak ve tıkanıklık problemlerini önlemek, engellemek, iyileştirmek için tuzlu karışımı hazırlayabilirsiniz. Bu karışımın formülü oldukça basittir. Ilık bir bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ilave ediniz. Daha sonra bu duyu hafifçe burnunuza çekerek, temizleme işlemi sağlayabilirsiniz. Ph dengesi sağlamak için içerisine karbonatta ekleyebilirsiniz. Günde bir ya da gerekli durumlarda birkaç kere uygulamak yeterli olacaktır.

Buruna Tuzlu Su Çekmenin Faydaları, Uygulayanlar ve Yorumlar

Burun tıkanıklığı için sprey ya da damla gibi ilaçları kullanmak istemeyen kişiler tuzlu su yöntemi uygulamaktadır. Tuzlu su uygulayanlar etkilerinden memnun kaldıklarını belirten yorumlar yapmaktadır. Fakat bahsedildiği üzere aşırı uygulama sağlamayınız.

  • buruna tuzlu su çekmek
  • buruna tuzlu su çekmek zararlı mı
  • buruna tuzlu su çekmek sağlıklı mı
  • burun tıkanıklığı için tuzlu su
  • tuzlu su nasıl hazırlanır
  • buruna tuzlu su çekmenin faydaları
  • tuzlu su uygulayanlar
  • burun açmak için tuzlu su
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Egzotik Meyveler ve İsimleri Nelerdir?