Sağlık19 Mayıs 2020 - 20:41:13

Çam Pekmezinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Çam Pekmezinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Çam pekmezi; öksürme, bronşit ve balgam gibi rahatsızlıklar için şifa özelliği taşıyan, astım hastalığı için tedavi edici özelliği bulunan doğal şifa etkili bir karışımdır.

Çam Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan çam kozalağı pekmezi, birtakım hastalıkların iyileşmesi konusunda şifalı olurken aynı zamanda akciğerin temizlenmesi gibi faydalar da sağlamaktadır. Daha rahat nefes almaya destek olmaktadır. Sigara gibi akciğerde kalıcı ve önemli hasarlar bırakan maddelerin etkilerini azaltan, tüketildiği zaman uzun süre boyunca vücudun hastalıklardan korunmasına destek olan bir pekmezdir. Çam kozalağından yapılan bu pekmez, vücudun ihtiyacı olan pek çok minerali bünyesinde barındırmaktadır. Bu etkisi sayesinde vücut direncinin artmasına ve güçlenmesine etki sağlar.

Çam pekmezi, metabolik bazı problemlerin giderilmesini sağlamaktadır. Eğer ki sindirim sistemi ile ilgili problemleriniz varsa bu pekmezi tüketerek düzenleyici ve dengeleyici bir etki meydana getirebilirsiniz. Hücre yenileyici özelliği bulunan ve vücudun yenilenmesine katkı sağlayan bu pekmez, cildin gençleşmesini sağlarken gün boyu enerjik kalmaya da yardımcı olmaktadır. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman hastalıklara karşı koruyucu olur ve aynı zamanda solunum yollarının rahatlamasını, sindirimin desteklenmesini ve bağışıklığın güçlenmesini sağlamaktadır. Kabızlık gibi problemlerin giderilmesinde şifalı etkileri olabilir.

Çam Pekmezinin Zararları Nelerdir?

Doğal bir şifa kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz çam pekmezinin asıl olarak faydaları zararlarından daha fazladır. Yanlış ve aşırı tüketim vücutta bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki çam kozalağının olgunlaşmamış halinin kullanılmaması gerekmektedir. Pekmezi yaparken henüz olgun hale gelmemiş kozalak kullanırsanız mide sindirim problemleri yaşayabilirsiniz. Ayrıca aşırı tüketilmesi her ne koşulda ve tarifte olursa olsun yan etki meydana getirebilmektedir. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.

Çam Kozalağı Pekmezi Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda görülen şeker ve romatizma gibi hastalıklar için faydalı olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonları için faydalı olan bu pekmez, enfeksiyonların giderilmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra mide ağrısı gibi rahatsızlıklar için tüketebilirsiniz. Hücre yenilenmesine katkısı bulunan çam pekmezi kalp hastalıklarının önlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Bağırsaklardaki parazitlerin temizlenmesine yardımcı olarak, mikropların temizlenmesine ve daha sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşmasına destek olur. Ayrıca son olarak astım hastalığı için faydalı olduğunu belirtebiliriz. Kış aylarında tüketeceğiniz bu pekmez, hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

Çam Pekmezi Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Doğal şifa etkili çam pekmezi tarifi için 10 adet olgunlaşmış çam kozalağını yıkayıp bir gün boyunca suyun içerisinde bekletiniz. Daha sonra kozalakları süzün ve bir tencerenin içerisine pekmez kıvamına gelene kadar kaynatın. Acı bir tat oluşmaması için ise sonrasında içerisine bal ilave ediniz. Pişirme sırasında ağır ateşte olmasına özen gösteriniz. Çünkü kıvamı yavaş yavaş oluşmaktadır. Basit bir şekilde hazırlanabilen bu pekmezi evde pratik olarak uygulayabilirsiniz. Kozalakların olgunlaşmış olması oldukça önemlidir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ağır Metal İçeren Balıklar