Sağlık

Yangın Çıkarma Hastalığı (Piromani) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

20 Mayıs 2020 - 08:50:28
Yangın Çıkarma Hastalığı (Piromani) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Yangın çıkarma hastalığı; dürtü bozukluğu olarak nitelendirilen ve çocukluk çağında yaşanan birtakım travmatik olayların sebep olduğu rahatsızlık şeklinde tanımlanan psikolojik bir durumdur.

Yangın Çıkarma Hastalığı Nedir?

Piromani olarak da nitelendirebileceğimiz yangın çıkarma hastalığı, psikolojik bir rahatsızlıktır ve kişide dürtü bozukluğu, dikkat çekme gibi etkiler sonucunda meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanan hastalar kendini kontrol edemezler ve bu durum hastalığın ne kadar ciddi boyutlarda olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda hasta olan kişi yangın çıkardığı için mutluluk duymaktadır. Kendini kontrol edemeden sürekli aynı şeyi yapan hastalarda genel olarak çocukluk çağında evden ya da okuldan kaçma gibi istekler bulunmaktadır.

Nadiren rastlanılan bir hastalık olan piromani, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler genel olarak sorumluluk almaktan kaçınan ve sorumluluk almaları gerektiğinde sürekli hata yapan kişilerdir. Çocukluk döneminde başlayan bu rahatsızlık kişide öfke ve sinir hakimiyetinin kaybolmasına neden olur. Ergenlik döneminde genel olarak anne ve baba ile iletişim kopukluğu meydana gelir. Sinir sisteminde meydana gelen tahribat erkeklerde daha zor tedavi edildiği için bu rahatsızlıkta çoğunlukla erkeklerde görülmektedir. Zeka seviyeleri normale göre düşük olan bu kişiler, üzgün hissettikleri zaman yangın çıkartırlar ve bu durumdan da oldukça memnun olurlar.

Piromani

Piromani Nedenleri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Çocukluk çağında baskıya ya da şiddete maruz kalan kişilerde beyini tetikleyen sinir sistemi oldukça zorlanır ve bunun sonucunda hasar görür. İlk zamanlarda kendini çok fazla belli etmeyen rahatsızlık ilerleyen dönemlerde bastırılmış duyguların dürtü bozukluğuna ve bu da kişinin yangın çıkarmasına neden olur. Bu hastaların genel olarak sosyal çevresi ile iletişimi yoktur.

Genel olarak psikolojik rahatsızlıkların pek çoğunda kişilerin çocukluk döneminde yaşadıkları problemler kaynak olarak görülebilmektedir. Bu dönemde baskı, istismar ve şiddet gibi durumlara maruz kalan çocuklar ilerleyen süreçlerde psikolojik açıdan sağlıklı bir birey olamazlar. Bu da çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Yangın çıkarma hastalığının nedenleri de tamamen bu şekilde gerçekleşmektedir.

Yangın Çıkarma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Piromani hastalığına sahip olan kişilerde yüksek sesle konuşma ve gergin olma gibi bir durum söz konusudur. Bu kişilerde davranış bozukluğu da olduğu için hata yaptıkları zaman kendilerini suçlu hissetmezler ve pişman olmazlar. Bu yangın çıkardıkları zaman için de geçerlidir. İtfaiye malzemelerine ilgi duyan bu kişiler, yakılmaması gereken yerleri yakarak haz alırlar ve bu tarz durumlarda mutluluk duyarlar. Böyle tehlikeli durumları gülerek izlerler ve olaylar karşında saçma gereksiz tepkiler verirler. Bu kişiler çevreye ve hayvanlara zarar vermeye de eğimlidir. Bu nedenle toplum için tehlike oluşturmaktadırlar ve tedavi edilmelidirler.

Piromani Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Yangın çıkarma hastalığının tedavisi uzman psikologlar tarafından yapılmalıdır. Hastanın dürtüleri kontrol altına alınmalı ve hasta olduğu kabul ettirilmelidir. İlaç ve terapi yolu ile tedavi gerçekleştirilir. Tedavi aşamasında hastanın hastalığını kabul etmesi çok önemlidir. Aksi durumda hasta iyileşmez ve bu da çevresi için büyük problem meydana getirir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: