Sağlık 20 Mayıs 2021 - 17:41:22

Domatesin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?

Domatesin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?

Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruyan domatesin cilde faydaları aynı zamanda güneş sebebiyle ortaya çıkan lekelerin giderilmesi konusunda da etkili olmaktadır.

Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde cildin canlanmasını ve yenilenmesini sağlayan domates, salisilik asit içeren bir sebzedir. Bu asit ciltte yer alan sivilcelerin kurumasını sağlarken aynı zamanda pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza da yardımcı olmaktadır. Yüksek oranda C ve E vitamini içeren domates vücutta hücre yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Normal bir şekilde tüketildiği zaman kansere karşı koruyucu bir etki de meydana getirmektedir. İçeriğinde E vitamini, cildin yaşlanmasını önler ve yaşlılık belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur.

Cildimizin bizim en değerli hazinemizdir. Hangi yaşta olursak olalım ona iyi bakmalıyız. Yanlış bakım ve kimyasal kozmetik ürünlerin kullanımı zaman içerisinde gözeneklerin tıkanmasına yol açmaktadır. Cildin yeterli bir şekilde temizlenmemesi durumunda ciltteki bu gözenekler daha büyük hale gelir. Bazen bu gözenekler kalıtımsal olarak da karşımıza çıkabilir. 1 çorba kaşığının içerisine biraz limon sıkıp bu gözeneklere uygulandığınızda zaman içerisinde küçüldüklerini görebilirsiniz. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan domatesin cilde faydaları arasında daha sağlıklı ve canlı bir tene sahip olmak bulunmaktadır. Her cilt tipine uygun olan domates, kuru cildi nemlendirir, yağlı cildi ise dengeler.

Domates Cilt Lekelerine İyi Gelir mi? Sivilceleri Yok Eder mi?

Güneş ve sivilceler ciltte çoğu zaman leke oluşumuna sebebiyet veren etkenlerdir. Pek çok kişi tarafından domates sivilceleri yok eder mi sorusu oldukça merak edilmektedir. güneş ışınlarına karşı cildin korunmasını sağlarken aynı zamanda sivilcelerin giderilmesine de katkı sağlamaktadır. Sivilce oluşumunu kısa süre içerisinde en az seviyeye indirmektedir. İçeriğinde yer alan A, K ve C vitaminleri akne problemlerinden kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Püre haline getirdiğiniz domatesi aknelerin üzerine nazik bir şekilde sürünüz. Yaklaşık olarak 30 dakika bekletiniz. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Dilerseniz bu karışımın içerisine salatalık suyu ekleyerek sürecin daha da hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Cildin nemlenmesine ve doğru bir şekilde beslenmesine yardımcı olan domatesi aloe vera ile birlikte kullanabilirsiniz. Her ikisini karıştırıp yüzünüze sürüp belli bir süre bekletiniz. Sonrasında yüzünüzü yıkayınız. Bu yöntemi uygulamadan önce cildinizin ufak bir bölümünde alerjik reaksiyon olasılığına karşı deneyiniz. Eğer ki bir problem yoksa kullanabilirsiniz. Cildin ölü derilerden kurtulmasına yardımcı olan domates, aynı zamanda renk eşitsizliklerini de gidermektedir.

Domatesin Cilde Zararları Nelerdir?

Genel olarak faydalı etkileri ile bildiğimiz domatesin cilde zararları bazı durumlarda meydana gelebilmektedir. Özellikler organik olmadığı zaman birtakım yan etkiler oluşabilir. Bunun yanı sıra domatese cildinizin alerjisi varsa kesinlikle kullanmayınız. Yoğun bir sivilce problemi yaşıyorsanız öncelikle doktora gitmeli, ardından ise bu tarz bitkisel yöntemlere yönelmek gereklidir. Sivilce için herhangi bir tedavi uyguluyorsanız, doktorunuza danışmadan bu tarz yöntemleri uygulamayınız.

Domates Cilt Rengini Açar mı?

Leke açıcı ve cildi canlandırıcı özelliği bulunan domates birtakım yöntemler ile cilde uygulandığı zaman, kısa süre içerisinde cilt renginde açılma söz konusu olmaktadır. Domatesi rendeleyip un ekleyerek macun kıvamına getirip, cildinize uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika bekletip sonrasında ılık su ile yıkayınız. Bu yöntemi haftada 2-3 kere uygulayarak cilt renginizin eşitlenmesini, açılmasını sağlayabilirsiniz. Domates ile cildi beyazlatmak için sizler de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

  • domatesin cilde faydaları
  • domates sivilceleri yok eder mi
  • domates cilt lekelerine iyi gelir mi
  • domatesin cilde zararları
  • domates cilt rengini açar mı
  • domates ile cildi beyazlatmak
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
21 Gün Şekersiz Diyet ve Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?