Sağlık

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

21 Mayıs 2020 - 08:50:13
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası; yumurtalar arasında en fazla vitamin ve mineral desteğine sahip olan, yaklaşık olarak 2 tavuk yumurtasından fazla besin değerine sahip olan bir besin türüdür.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Özel bir şekilde beslenen bıldırcınlar 300 tane yumurta yapma kapasitesine sahip hayvanlardır. Yüzyıllardır tüketilen bıldırcın yumurtaları, hem lezzeti hem de vitamin ve mineral deposu olması özelliği ile dikkat çekmektedir. Yüksek oranda kalsiyum barındıran bu yumurtalar, vücudun fonksiyonel işlevselliğini arttırmaktadır. Çocuklar için önemli bir besin kaynağı olarak bilinen bu yumurta, pek çok ülkede tüketilmektedir. İçeriğine baktığımıza zaman ise bol miktarda D ve A vitaminlerinin yer aldığını, aynı zamanda sodyum, kalsiyum ve potasyum açısından da zengin olduğunu görmekteyiz.

Gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin güçlenmesi konusundan oldukça etkili ve faydalı olan bıldırcın yumurtası kasların esnek olmasını sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde kas erimesi ve iltihaplanması gibi problemlerin görülmesini önlemektedir. Doğadaki en önemli D vitamini kaynakları arasında yer almaktadır. Eğer ki D vitamini eksikliği söz konusu ise bu yumurta tüketimi sağlanabilir.

İçeriğinde A vitamini sayesinde göz sağlığının iyileşmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte vücudun ihtiyacı olan A vitamini desteğini sağladığı için cilt tabakasının yenilenmesini de desteklemektedir. Aynı zamanda organlardaki zarların yenilenmesine de katkı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan bıldırcın yumurtası, kansere karşı vücut direncinin artmasını sağlamaktadır.

Bıldırcın Yumurtası Neye İyi Gelir?

İçerisinde bol miktarda kalsiyum barındıran bıldırcın yumurtası, kemik erimesi ve romatizmal hastalıkların giderilmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Vücuttaki ürik asidin azalmasını sağlayarak kasların korunmasını sağlayan bu besin aynı zamanda ödem ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklar için de önleyici olabilmektedir. Vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan bıldırcın yumurtası aynı zamanda çevresel etkenlere bağlı olarak artan metallerin vücuttan atılmasına destek olmaktadır.

Kalori değeri oldukça yüksek olan bıldırcın yumurtası kilo verme konusunda yardımcı olmaktadır. Çünkü tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Genelde kalori değeri yüksek besinler kilo aldırırken bu yumurta kilo vermede de tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra cilt sağlığı için de faydalıdır. Cilt hücrelerinin yapısını koruyarak yaşlanma problemlerinin önüne geçmektedir. Cilt yüzeyine sürerek ya da direkt tüketerek kullanabilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtasının Yan Etkileri Nelerdir?

Eğer ki alerjik bir durum söz konusu ise tüketildiği zaman vücutta birtakım etkiler meydana gelebilmektedir. Özellikler ve bebeklerde bıldırcın yumurtası tüketimi sağlanmadan önce doktora danışılmalıdır. Vücutta kaşıntı ve kızarıklık meydana getirebilen bu yumurta aynı zamanda bağırsak enfeksiyonlarına da neden olabilir. Günde 1 tane tüketilmelidir. Fazlası bağırsaklar için problem meydana getirir. Eğer ki çiğ tüketilecekse beyazı ve sarısı ayırılmalıdır. Beyazının çiğ tüketilmemesi gerekir.

Bıldırcın Yumurtasının Fiyatı Ne Kadar?

Genel olarak uygun fiyatlar ile satılsa da organik bıldırcın yumurtalarının fiyatlarında birtakım değişiklikler olabilmektedir. Günde 1 tane tüketilmesi gereken ve aşırısının vücuda zararlı olduğu bu yumurtayı hem çocuklarınız hem de kendiniz için satın alabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: