Yaşam 03 Haziran 2021 - 02:00:29

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Sürekli olarak kullanılan, hem sağlık hem de görünüş için önemli olan güneş gözlüğü modeller arasından seçim yaparken birçok farklı etmene dikkat etmek gerekmektedir.

Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Erkeklerde ve bayanlarda yüz şekli 4 farklı gruba ayrılır. Güneş gözlüğü üreticileri, ürettikleri modelleri bu 4 gruptan en az birisine uygun şekilde üretmektedir. Bunlar, oval, yuvarlar, kare ya da kalp yüz şeklidir. İlk olarak kişilerin bu yüz şekillerinden hangisine sahip olduğuna karar vermesi gerekir. Bunun sonrasında yüz şekillerine uygun modeller seçilmelidir. Kere yüz şekline sahip olan kişilerin gözlüklerde çok fazla köşeli modelleri seçmemesi ve yuvarlak camlı modellere yönelmesi gerekir. Damla modelleri de son derece uygun olabilir. Bunun aksine yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişiler için kare ve kalın çerçeveli modeller daha ön planda olmalıdır.

Güneş Gözlüğü Camı Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar güneş gözlüğü seçerken çok sayıda farklı renkteki cam ile karşılaşırlar. Bu aşamada kişilerin odaklandıkları noktalar bu renklerin yüzlerinde nasıl durduğudur. Ancak cam renginin uygun olduğu ortamlar vardır ve kişilerin buna göre seçim yapması gerekir. Kahverengi, yeşil ve gri renklerdeki camlar güneş ışınlarını nötrleyen özelliktedirler. Dışarıdaki ışığın miktarı ve rengi ne olursa olsun bu gözlük tiplerinde aynı görüntü elde edilir. Buna karşın sarı ya da turkuaz camlar ışığın miktarını azaltmaz ancak ışığın saçılımını düşürürler. Bu sebeple de kayak merkezlerine gidildiğinde ya da kış aylarında kar olan bir bölgede kullanıldığında bu renklerin tercih edilmesi gerekir.

Güneş Gözlüğü Camı Nasıl Olmalı?

Bir gözlük alırken fiyatını en çok etkileyen etmen camının kalitesidir. İnsanlar ilk etapta her gözlük camının aynı etkiyi yarattığını düşünebilirler. Ancak bu son derece yanlıştır ve gözlükler arasında büyük farkların oluşması tamamen gözlük camının kalitesinden dolayıdır. Standart camların renklendirmesinin yanında camların üzerine eklentiler yapılmaktadır. Bunlar gözlük sektöründe lens ya da cam kaplaması olarak isimlendirilir. Polarize cam modelleri gözlüklerde kullanıldığında kaliteyi ve fiyatı arttırırken görüntünün çok net bir halde olmasını sağlamaktadır.

Güneş Gözlüğü Çerçevesi Nasıl Olmalı?

Çerçeveler hiç kuşkusuz gözlüklerin karşıdaki insana en çok hitap eden noktalarıdır. Özellikle kalın çerçeveli modellerde kişilerin aldıkları üründe çerçeve kalitesine çok dikkat etmesi gerekir. Çerçeveler gözlüklerin sıklıkla bozulabilen kısımları olduğundan insanlar ilk etapta sağlamlığına bakarlar. Ancak bunun yanında sürekli olarak yüzlerine değen kısımlar da çerçeveler olacaktır. Bu aşamada deriyi sürekli olarak kullanımda dahi tahriş yapmaması çok önemlidir. Ayrıca burun kısmında sıkmaların olmaması ve kişilerin uzun süre kullanımda dahi herhangi bir sorun yaşamaması gerekmektedir. Farklı özelliği olan gözlükler arasından seçim yaparken kendilerine en uygun olanı almak isteyen kişiler birçok etmene dikkat ederek en iyi seçimi yapabilirler.

  • güneş gözlüğü
  • yüz şekline göre güneş gözlüğü
  • güneş gözlüğü camı
Yorumlar
Aysun Parlak Güneş gözlüğü markaları nelerdir? Gözlük alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Gözlerimde güneş alerjisi olduğu için gözlük kullanmam gerekiyor. Daha önce kullanmadığım için nasıl bir model tercih etmem gerektiğini bilmiyorum. Ne özellikler olması gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Mürver Nedir? Neye İyi Gelir? Mürver Meyvesi Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları