Sosyoseksüel nedir? Sosyoseksüel ne demek? Kimlere Sosyoseksüel denir?
Yaşam

Sosyoseksüel Nedir? Sosyoseksüel Ne Demek? Kimlere Sosyoseksüel Denir?

26 Temmuz 2018 - 18:54:05

Seksüel kelimesinin eklendiği tüm kelimeler genel olarak cinsiyetle ilgili olan ve cinsi bir konunun var olduğunu gösteren bir yapıdır. Sosyoseksüel son dönemlerde sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Kısaca çapkın ibaresinin en çok kullanılan kısmıdır diyebiliriz. Hatta daha fazlası da demek mümün olacaktır.

Sosyoseksüel Nedir, Ne Demek?

Sosyoseksüel yapıya sahip olan biri ciddi ilişkiler kurmaktan kaçınır. Sürekli olarak farklı kişiler ile ilişkiye girerek yaşamını sürdürür. Düzenli bir ilişki sürdürmesi çok mümkün değildir. Ancak duygusal bir yaklaşımı olmadığı için önceki ilişkilerinde herhangi bir bağ kurmayı sevmez. Bununla beraber duygusal bağ kurmaya karar verdiği kişiyle kendini biraz daha değiştirebilir. Fakat tekrar eski yapısına dönme durumu mevcuttur. Uzun süre bir ilişkide devamlılık sağlamayabilir. Cinsel zevkler bu kişi için oldukça önemlidir. Farklılık aramayı ve farklı kişiler ile cinsel deneyim yaşamak onun için en normal karşılanan durumlardan biridir.

Sosyoseksüel Kimlere Denir? Nasıl Olur?

Bir erkeğin ya da bir kadının sosyoseksüel yapıda olması toplum tarafından da çok tercih edilen ve onaylanan bir değildir. Bu sebeple kişi çevresinde çok insan olmasına rağmen çoğu ile bir cinsel deneyim sahibi olabilmektedir. Sosyoseksüel yapıda birinin sürekli olarak günü birlik ilişkileri söz konusu olabilir. Çünkü onun için cinsel isteklerinin farklı kişiler tarafından tatmin edilmesi bir doyum oluşturur. Hiperseksüel biçimden farklı olarak sadece cinsel isteklerinin tatmin edileceği zaman cinsel istek arzusu olabilmektedir. Kişinin mastürbasyon yapma gibi eylemlere fikri açık olmayabilir. Çünkü çapkınlığı ile cinsel arzusunu bastıracak olan cinsel ilişki yaşayacağı kişiye çok çabuk ulaşır. Oldukça sempatik yapıları ve kıvrak zekaya sahip kişilerdir. Aldatmaya meyilli bir kişilik taşırlar ve sonunda da aldatan taraf olurlar. Bu kişilerin evliliklerinde de birçok sorun yaşanabilir. Ayrıca kişinin sosyal çevresi çok geniş olabilmektedir. Sosyoseksüel yapıda olan bir bireyin genel olarak dış dünya ile iletişimi çok kuvvetlidir.

Sosyoseksüel Hastalık Mıdır? Tercih Midir?

Cinsel tercihler ve cinsel eğilimler normal olması gereken durumdan farklı olduğunda toplumda psikolojik hastalık olarak tanımlanabilmektedir. Fakat bazı cinsel eğilimler doğum esnasında ya da kromozomlardan kaynaklı meydana gelebilmektedir. Bu nedenle cinsel eğilimlerin çoğunluğu psikolojik tedavi ile tedavi edilse de bazı çeşitleri tedavi edilmesi mümkün değildir. Sosyoseksüel hastalığın yanı sıra aslında kişinin kendi tercihidir. Çünkü çapkın erkek ya da kadının istediği kişi ile cinsel ilişkiye girmesi ilerleyen dönemlerde ortadan kalkabilmektedir. Özellikle genç yaşlarda daha sık karşılaşılan durumlardan biri olan sosyoseksüel durum yaşın ilerlemesi ile beraber daha sakin bir cinsel yaşam isteği oluşabilmektedir.

Sosyoseksüellik Geçer mi? Nasıl Geçer?

Kişinin kendi tercihlerinden biri olan sosyoseksüel yapı daha sonraki yaşlarda kişide tek eşlilik isteği ile sonuçlanabilmektedir. Çok fazla kişi ile cinsel ilişkiye girmesine rağmen duygusal bir bağ olmadığından kişinin duygusal bağ kurduğu kişiye karşıda incitici olması beklenemez.

Yorumlar
Hüma Nur Çaka 26 Temmuz 2018 - 19:04:05 Sosyoseksüel kelimesinin playboy ile eşdeğer olduğunu henüz yeni öğrendim:) Gerçekten de bu tarz kişiler çok fazla oluyor. Toplumumuzda çapkın da deniyor sanırım bu da aynı anlama çıkıyor. Bu geçici birşey mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: