Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Sağlık

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

19 Mayıs 2020 - 08:51:12

Kekik yağı; doğal antibiyotik etkili bir karışımdır ve kan şekeri düzenleyici, idrar söktürücü pek çok özelliği bulunmaktadır.

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan kekik yağı, antioksidan açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde vücudu zararlı bakterilerden arındıran bu doğal yağ karvakrol bileşeni içermektedir. Bu bileşen, enfekte olan zararlı bakterilerin hücre duvarlarına saldırır ve onların yok olmasına yardımcı olur. Bu etkiyi kanser hastalığında da etki bir şekilde göstermektedir. Hatta yararlı bakterileri koruyucu özelliği sayesinde, kanser tedavisinde oldukça etkili bir rol üstlenebilmektedir.

İçerisinde demiz, bakır, manganez, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir, C ve a vitaminleri, beta karoten, potasyum, niasin ve bor mineralleri bulunduran kekik yağı, antioksidan ve antiseptik etkilere sahiptir. Pek çok ilacın oluşturduğu yararı, yan etki olmadan meydana getirmektedir. Aynı zamanda bu içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve vücudun pek çok hastalığa karşı korunmasını sağlamaktadır. Grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucudur.

Vücutta kolesterolün dengelenmesini sağlayan kekik yağı, Kalp sağlığının korunmasına destek olmaktadır. Kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığı engellemektedir. Ayrıca yüksek tansiyonu da dengelemektedir. Kan basıncının dengelenmesine etki sağlayan bu doğal yağ, bayılma ya da halsizlik gibi problemlerin önlenmesini sağlar.

Kekik Yağı Ne İşe Yarar?

Sindirim sistemi problemleri için etkili olan kekik yağı, hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlerin önlenmesine destek olur. Mide ve bağırsaklarda meydana gelen problemlerin önlenmesi, giderilmesi konusunda etkilidir. Vücuttaki toksinleri ve zararlı bileşenleri dışarı atan bu doğal içerikli bitkisel yağ, bağırsak kramplarını engellemektedir. Aynı zamanda adet sancıları için de tercih edilmektedir. Bu dönemdeki kasılmaları, ağrıları engellemektedir.

Kekik yağı, A vitamini açısından zengindir ve bu özelliği onun göz sağlığını iyileştirici bit etki oluşturmasını sağlamaktadır. Gece körlüğü başta olmak üzere pek çok göz hastalığına karşı koruyucudur. Bu doğal yağ antibakteriyel etkisi sayesinde gıda zehirlenmesi gibi durumlar için etkili olabilmektedir. Bu süreçte ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemektedir.

Ağız sağlığını koruyan bu doğal bitkisel yağ, aynı zamanda ciltteki yara, sivilce gibi problemler için da faydalıdır. Egzama gibi cilt sorunları için yararlıdır. Aynı zamanda doğal temizleyici etkisi vardır ve sivilce gibi problemlerin giderilmesi konusunda faydalıdır.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kullanım amacına bağlı olarak kekik yağı farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Eğer enfeksiyonlara karşı kullanmak istiyorsanız 1 bardak suya 1-2 damla atıp tüketebilirsiniz. Genel olarak saf bir şekilde tüketilmemesi önerilmektedir. Yoğunluğunu azaltsanız bile 10 günden fazla kullanmayınız. Eğer cilt üzerindeki bir enfeksiyon için tüketmek istiyorsanız zeytinyağı ile birlikte az miktarda karıştırarak uygulayabilirsiniz. Hamile kadınların ise bu yağı kullanmaması önerilmektedir.

Kekik Yağı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Genel olarak aktarlardan kolayca alabileceğiniz kekik yağı fiyatı çok pahalı değildir. Pek çok yerde satışı yapılmaktadır. Dilerseniz organik olarak kendinize de bitkinin içeriğinden bu yağı hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: