Sağlık 11 Kasım 2021 - 12:29:13

Çene Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? Çene Ameliyatı Fiyatı ve Riskleri

Çene Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? Çene Ameliyatı Fiyatı ve Riskleri

Çene estetiği; çenenin görünümünde değişiklik yaparak yüz ile uyumlu hale gelmesini sağlayan bir tür cerrahi işlemdir.

Çene Estetiği Nedir? Nasıl Olur?

Çene şeklinin değiştirilmesinin amaçlandığı çene estetiği ameliyatı; yüzün diğer hatları ile çenenin uyumlu olmasını sağlamak amacı ile yapılan, daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan işlemdir.

Çene yapısı küçük olan kişilerde implant yöntemi ya da vücudun başka bölümünden alınan kemik, yağ gibi dokular ile doku eklemesi yapılmaktadır. Çene yapısında bozukluk olanlar için ise çenenin bir bölümünün değiştirilmesi, hareket ettirilmesi ya da kısaltılması gibi operasyonlar uygulanmaktadır.

Çene üzerinde yapılan işlemler sonrasında kişilerin ciddi biçimde yüz hatlarının düzelmesi sağlanırken çok güzel bir görüntü yakalanabilir. Bu estetik ameliyatlarda çok uzun olan çeneler için çene törpüleme işlemleri, içe doğru basık ve kısa kalmış çenelerde ise çene uzatma ameliyatı uygulanabilmektedir. Eğer diş yapısını bozacak bir sorun varsa bu durum da çene operasyonları ile düzeltilebilmektedir.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Mentoplasti olarak da bilinen çene estetiği, çene üzerinde uygulanacak olan işleme göre değişkenlik göstermektedir. Çene törpüleme ameliyatı son dönemin en popüler estetik ameliyatları arasında yer almaktadır. Eğer çene yapısı ileri doğru fazla çıkıksa ya da çok genişse bunun küçültülmesi ve daha kibar hale gelmesi sağlanır.

Öncelikle genel anestezi ile hasta uyutulur. Ameliyat sırasında ağız içerisinde bir kesi açılarak buradan çeneye müdahale edilmektedir. Bu sayede çene törpüleme işlemi rahatlıkla yapılabilirken 1 aylık bir iyileşme süreci olacaktır. Eğer ağız içerisinde uygulanırsa herhangi bir iz kalmamaktadır. Kalıcı çene estetiği ile yüz hatlarının daha düzgün olması sağlanır.

Küçük bir çene yüzün büyük gözükmesine neden olurken, büyük bir çene ise yüzün diğer yapılarının küçük ve geri planda kalmasına neden olur. Kadınlar ve erkekler için ideal çene oranı değişkenlik göstertmektedir. Bundan dolayı çene estetiği erkek ve kadın için aynı ölçülerde yapılmamaktadır.

Çene Uzatma Ameliyatı Nedir?

Çoğunlukla uzun çene estetiği yapılıyor olsa da, çene ucunun uzatılması ameliyatları da diğer yaygın olan ameliyatlardır. Bazı kişilerin alt çenesi oldukça geride olurken bu durum hem diş yapısını olumsuz etkiler hem de dudakların istenilenden uzakta bir görüntüde olmasına sebep olur. Alt çene estetiği ile bu durumun giderilmesi sağlanmaktadır.

Bu ameliyatlarda çenenin uç kısmına silikon ya da benzer malzemeler ile birlikte çene uzatma dolgusu yapılmaktadır. Bu aşamada doğallığın bozulmaması çok önemli olduğundan uzman doktorlar ve en iyi şartlar altında bu ameliyatların yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonunda belirli bir süre çenelerine darbe almaktan kaçınmaları gerekir. Kısa sürede normal hayata dönebilirler.

Çene Estetiği Riskleri ve Olan Ünlüler

Her ameliyatta olduğu gibi çene estetiği işlemlerinin de riskleri vardır. İşlem sırasında bir sinirin zarar görmesi hissizlik yaratabilir. Ölüm riski oldukça azdır. Çene estetiği olan ünlüler de bulunmaktadır. Hatta günümüzde pek çok kişi çene ucunun sivri olması için dolgu işlemlerinden yararlanmaktadır.

Başarısı çene ameliyatı olmaması için işlemin uzman cerrahlar tarafından uygulanması gerekir. Operasyonlarda herhangi bir olumsuz etmen olmaması durumunda dahi hastalar hastanede 2-3 gün yatırılmaktadır. Bu işlemler genel olarak vücudun yeni çene yapısına uygunluğunun kontrol edileceği dönemlerdir.

Uzun ya da kısa çene estetiği gibi herhangi bir işlemde ameliyat sonrası 2-3 günlük süreç içerisinde sıvı gıdalara yönelmek gerekmektedir. Bunun dışında katı gıdaların tüketilmesi oldukça zordur. Genel olarak 4. gün içerisinde katı gıda kullanımına başlanır. Ancak bu aşamada da kolay gıdalardan başlanması doğru olandır. Direkt olarak bütün bir elmanın tüketimine başlamak çeneyi oldukça zorlayacaktır.

Çene Estetiği Fiyatı Ne Kadar?

Çene ameliyatlarının fiyatları konusunda genel bir bilgi vermek oldukça zordur. İnsanların çene yapılarında yaşanan sorunlar çok farklı olacağından hastanelerde uygulanan çene estetiği işlemleri için talep edilen ücretler de değişebilir.

Ameliyatsız çene estetiği de bulunmaktadır. Uygulanan işlemin niteliğine ve amacına göre fiyatların değişmesi söz konusu olmaktadır. Bazen daha estetik bir görünüm amacı ile bu işlemler gerçekleştirilmektedir. Mesela son zamanlarda köşeli çene estetiği hem kadınlar hem de erkekler için sıklıkla tercih edilmektedir.

  • çene estetiği
  • çene estetiği fiyatları
  • çene estetiği ameliyatı
  • çene estetiği nasıl yapılır
  • çene ameliyatı
Yorumlar
Oya Seçkin Çene estetiği ameliyatı riskli mi fiyatları ne acaba? cevapla
Serpil sağlam Bu ameliyatın fiyatı çok değil diye biliyorum ama sanırım yerine göre değişkenlik gösteriyor. Olanlar var mı zorlu bir ameliyat mı? cevapla
merve alt çenemin geriye alınması gerekiyor alt çeneyi geri alma ameliyatının fiyatı ve iyileşme süreci nedir? cevapla
yorum yaz
Zayıflatan Korse ile İncelme