Sağlık

Çin Yağı (China Oel) Nedir? Bebeklerde Kullanımı, Fayda ve Zararları

23 Ocak 2018 - 20:14:34
Çin yağı (China Oel) nedir? Bebeklerde kullanımı, fayda ve zararları

Mentha piperita ismindeki otsu ve yeşil yaprakları olan bitkiden elde edilen yağa çin yağı denilmektedir.

Çin Yağı Nedir, Ne Demek?

Mentha piperita adındaki bitkinin yapraklarının kenar kısımları dişlidir. Koyu renk yapraklara sahip olan bitkiden alınan yağ birbirinden farklı nedenler ile kullanılmaktadır. Bitkinin toprağın üst bölümlerinde bulunan distilasyon ile kokusu özel olan yağ meydana getirilmektedir. Çin yağı rengi ise sarıya çok benzeyen bir şekildedir. Kokusu mentollüdür ve keskindir. Hem lezzetli hem de serinletici bir etkisi vardır. Solunum yolları üzerinde antiseptik özelliği olduğu ifade edilmektedir.

Çin Yağının Bebeklerde Kullanımı

Yağın ithal edildiği ülke Almanya'dır. Yağın sağlık bakanlığı tarafından onayı bulunmaktadır. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan china oel faydaları fazladır. En belirgin özelliği her yaş aralığında kullanılabilmesi ve doğal yapılı olmasıdır. Yağ yüzde yüz seviyesinde doğal bir şekilde üretilmektedir. Her yaş aralığından kişiler kullandığı için bebeklerde de tercih edilmektedir. Herhangi bir yan etkisinin olduğu belirtilmemektedir. Mentha piperita ismindeki bitkinin içeriğinin nane olduğu söylenebilir. Toplum arasında bazı insanlar bu yağa nane yağı demektedir.

Çin Yağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Çin yağı kullanım alanları mide bulantısı, nezle, gaz söktürme ve koku giderme sorunlarıdır. Yağın anestezik etkisi olmasından dolayı kullanımı tercih edilmektedir. Serinletme etkisi bulunmaktadır. Migren rahatsızlığı olan birçok kişi yağı ağrının olduğu alana sürmektedir. Ağrıları yok etme özelliği bulunduğu gibi kaşıntıları engellemektedir. Kaşıntıları engellediği için genel itibari ile böcek sokması gibi problemlerde kullanılmaktadır.
  • Sinirleri yatıştırırken nefesi de açmaktadır. Özellikle kış aylarında havaların aşırı soğuk olmasından kaynaklı olarak meydana gelen nezle gibi rahatsızlıklarda nefesi açması için kullanımı tercih edilir. Migren rahatsızlığına sahip olan kişiler yağın kullanımını alın bölgesine sürerek gerçekleştirmektedirler. Kasları gevşetme özelliği mevcuttur. Bunun yanı sıra adet dönemlerinde kadınların ağrıları şiddetli olabilmektedir. Adet dönemini şiddetli ağrı ile geçiren kişiler bu yağın kullanımı tercih etmektedirler.
Çin Yağı Neye İyi Gelir?

İnsanların sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri gaz ağrılarıdır. Genellikle tercih edilen tedavi yöntemleri ise doğal yollardır. Naneye benzeyen mentol ve ferahlatma etkisi bulunur. Ferahlatıcı etkisi, keskin kokusu ile ağızda meydana gelen kokuları gidermektedir.

Çin Yağının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Çin yağının belirtilen belirli bir zararı olduğu ifade edilmemektedir. Fakat meydana gelen bir rahatsızlık karşısında yağı kullanmak yerine doktorda muayene olmak, china oel kullanımını doktora danışmak ve verdiği tavsiyeler doğrultusunda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Çin Yağı Nerede Satılır? Nereden Alınır?

Yağ Almanya'da 2001 ila 2004 seneleri aralığında dört sene boyunca doğal ilaç olarak seçilmiş ve genel olarak rahatlatıcı etkisinin olduğu belirtilmiştir. Bunun yanı sıra anestezik özelliğinin olduğu ifade edilir. Anestezik özellik sayesinde bulantı ve ağrı süreçlerinde tercih edilir. Yağın üretimi Almanya'da yapıldığı için Almanya menşeli olduğu bilinmektedir. Çin yağı satışı Türkiye'de ve çeşitli ülkelerde yapılmaktadır. Ürün aktarlarda satılmasına rağmen ürünün temin edileceği en güvenilir adres eczanedir.

Yorumlar
Hatice Kaya 23 Ocak 2018 - 20:24:34 Çin yağı özellikleri nelerdir? Yan etkileri var mı? İçindekiler nelerdir? Fiyatı hakkında bilgisi olan var mı? Faydalı diye biliyorum ama daha önce hiç kullanmadım ama çok merak ediyorum. Migren için kullanmak istiyorum etkili olur mu?cevapla
Bade gülgün 23 Ekim 2018 - 16:51:20 Çin yağı nerelerde kullanılır? Kullanıcı yorumlarını okudum ben birçok yerde ve bu yağı farklı farklı amaçlarla kullananlar var. Genel olarak sağlık amacıyla kullanılıyor sanırım. Nereden bulabilirim ve fiyatı ne kadar cevap yazarsanız sevinirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: