Yaşam

Tırnak Bakımı Evde Nasıl Yapılır? Tırnakların Sert Veya Yumuşak Olması İçin Ne Yapmalı?

23 Ocak 2018 - 16:24:33
Tırnak bakımı evde nasıl yapılır? Tırnakların sert veya yumuşak olması için ne yapmalı?

Görsel olarak önemli detaylardan biri olan tırnaklar ile aylık veya haftalık olarak düzenli bir şekilde ilgilenilmesine tırnak bakımı denir.

Tırnak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Saç ve cilt bakımının önemli olması kadar tırnaklara düzenli bir şekilde bakılması da aynı derece de önemlidir. Bakım yapmak kişinin daha iyi hissetmesini, daha güzel görünmesini ve tırnaklarının daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Ellerin göze hitap etmesinin en önemli ayrıntısı tırnakların bakımının düzgün bir şekilde yapılmasıdır. Tırnakların sağlıklı ve bakımlı görünmesi ellerin güzel olmasını sağlar. Bakımı yapmak ise oldukça kolay olduğu için ev ortamında bu bakımlar zaman kaybı olmadan rahatlıkla yapılabilmektedir.

Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Tırnak bakımı yapılmaması ile beraber batma gibi rahatsızlıklar baş göstermeye başlar. Batmanın ana nedenleri yanlış kesim işlemleri, ayakkabının ayağa uygun olmamasıdır. Bu rahatsızlık kişinin canını acıtır. Doktor tedavisi veya doğal yöntemler ile bu sorun giderilebilmektedir. Bahsedilen rahatsızlığa ve diğer türlerine yakalanmamak adına düzenli ve doğru şekillerde bakım yapılması gerekir. Ayrıca manikür ya da pedikürde hijyen ziyadesi ile önem teşkil eder. Temiz aletler kullanılmalı ve bakımdan sonra koruyucular, kuvvetlendiriciler tercih edilmelidir.

Tırnakların Sert Veya Yumuşak Olması İçin Ne Yapmalı?

  • Törpü yapmak tırnak bakımı için en gerekli uygulamalardan biridir. Törpüleme işlemine geçilmeden önce yapılması gereken adım vazelin veya krem sürülmesidir. Krem sürme işlemi tamamlandıktan sonra kremin emme süresi tamamlanır ve törpü yapmaya geçilir. Tırnaklarda istenen şekle göre törpü yapılır. Oval veya küt modellerine göre karar verilir. Bu sayede eller olduğundan çok daha hoş ve bakımlı görünecektir.
  • Diğer bakım yöntemi ise kütikül temizlemedir. Tırnağı mikroplardan koruyan yapıya kütikül denir. Fakat görüntü olarak rahatsız edici bir hale sahiptir. Bu durumdan dolayı kişi bunların kesilmesini istiyorsa kesme işleminden önce mutlaka krem sürülerek bölge nemlendirilmelidir. Nemlendirmeden sonra o alan temizlenmektedir. Kişi bunun haricinde tercih ederse kütikül gideren kremler kullanabilir.
Tırnak Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tırnak bakımı için gerekli olan yöntemler arasında bölgenin sağlığı vardır. Bakımlı görünen tırnaklara sahip olabilmek için gerekli adımların tamamlanması gerekir. Her kişi el sağlığına dikkat etmeli ve özel göstermelidir. Bakım ihmal edilmediği zaman eller her zaman çok güzel ve sağlıklı bir görüntüye sahip olur. Sağlık için bu tür bakımların yapılmaması halinde birçok tırnak hastalığı meydana gelebilir. Bunların içinde batma ve mantar vardır. Bu tür rahatsızlıklara toplum arasında sık rastlanmaktadır. Mantarın varlığı renk değişimiyle anlaşılmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisi için lazer veya antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Fakat rahatsızlık oluşmadan önce yapılacak olan adım ise düzenli bakımdır.

Tırnakların Güçlü Olması İçin Yapılması Gerekenler

Kişi tırnakların yumuşak ya da sert olmasını istiyor ise mutlaka düzenli bakım yapmalıdır. İstenilen düzeyde tırnaklar için takviye olarak maskeler yapılmalıdır. Sonuç olarak hayal edilen tırnaklara ulaşabilmek için tırnak bakımının ihmal edilmemesi gerekir.

Yorumlar
Ceren Bekçi 23 Ocak 2018 - 16:34:33 Tırnaklarım çok kırılıyor ve çok güçsüzler. Tırnak bakımı kremleri güçlenmesine yardımcı olur mu? evde kendi başıma bakım yapmak istiyorum. Limonlu suyunun içerisinde bekletmek iyi gelir diyorlar ama bilgisi olan var mı?cevapla
Yeşim Sarar 23 Ekim 2018 - 17:05:38 Evde tırnak bakımı yapmak için kendime bir set aldım. Çok profesyonel yapmasam da bakımlı gözükmesini sağlayabiliyorum. Manikür gerçekten ele çok yakışıyor. Hem kadınlar hem de erkekler için bence yapılması gereken bir yöntem.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: