Sağlık 09 Mayıs 2021 - 03:04:16

Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir? Erkeklerde ve Kadınlarda Cinsel Soğukluk Belirtileri

Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir? Erkeklerde ve Kadınlarda Cinsel Soğukluk Belirtileri

Cinsel isteksizlik son yıllarda birçok farklı nedenden dolayı kadın erkek fark etmeksizin insanların yaşadığı bir problemdir.

Cinsel İsteksizlik Nedir, Ne Demek?

Erkek ya da kadında cinsel uyarının olması fakat cinsel düşünce, fantezi ve aktiviteden uzaklaşma halidir. Bu problemin diğer ismine cinsel soğukluk ya da frijidite denir. Bu sorunun genel olarak yaşın ilerlemesinden dolayı meydana geldiği bilinse de oluşmasında çeşitli etkenlerin rolü mevcuttur. Hem kadında hem de erkekte meydana gelen bu sorunun türleri, nedenleri ve tedavisi vardır.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel soğukluğun nedenlerinden dolayı türleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Birincil isteksizlik türünün nedeni cinsel isteğin ergenlikten itibaren olmama durumudur. İkincil isteksizlik türü ise öncesinde bu sorunun olmaması fakat sonradan meydana gelmesidir. Kişinin iş hayatının yoğunluğu, stres gibi etkenler dönemsel olarak bu sorunun meydana gelmesine yol açmaktadır. İlk olarak erkeklerde cinsel soğukluğun görülme nedenleri arasında fiziksel ve psikolojik etkenler bulunmaktadır. Fakat erkeklerde görülen bu sorunun çoğunlukla psikolojik faktörlerden kaynaklandığı söylenebilir. Fiziksel nedenler arasına normalden fazla alkol tüketmek, aşırı kilolu olmak, sigara bağımlılığı, uyuşturucu kullanmak, şeker hastalığın olması, kronik hastalıkların var olması, yaş durumu, ürolojik operasyonların varlığı, depresyon, antidepresan ilaçların kullanılması, testosteron düşüklüğü gibi durumlar gösterilebilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel isteksizliğin psikolojik nedenleri depresyon ve depresyon tedavisi için kullanılan ilaçların varlığı, evlilikte yaşanan çeşitli sorunlar, aldatma veya aldatılma durumu, kişinin fiziği ile barışık olmaması, ilişkide iletişimin çok az veya hiç olmaması, maddi sorunlar, yoğun hayat temposu, kaygı, stres, partneri tatmin edememekten korkma hali, küçük yaşlarda yaşanan tecavüz,t aciz, istismar gibi travmaların olması, ilk deneyimin kötü olması, gizli eşcinsel olmak, dini, ahlaki, kuralcı değerlere göre yetiştirilmek, cinsel bilgilerin verilmemesi şeklindeki etkenler olarak ifade edilebilir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Kadınların bu sorunu yaşamalarının yüzde bir oranındaki neden olarak fiziksel, yüzde doksan dokuz oranındaki neden olarak ise psikoloji gösterilebilir. Kadınlarda sıklıkla görülen fiziksel nedenler genel olarak yaşlanma, menopoz, alkolik olma, vajinanın kuru olması, hormonal dengesizliklerin varlığı, rahimin ters dönük olması, ilişki esnasında şiddetli ağrıların hissedilmesi, kullanılan ilaçların isteksizliğe yol açması ve çeşitli fiziksel hastalıkların varlığıdır. Yüzde doksan dokuz oranında görülen psikolojik nedenler arasında aşırı stres, kaygı, evlilikteki kişisel sorunlar, partnerle iletişim kuramama, kişide gizli eşcinselliğin olması, geçmiş dönemde yaşanan travmalar, depresyon, içsel sıkıntıların olması, beden ile barışık olamama vardır.

Cinsel İsteksizliğin Tedavisi Nedir?

İsteksizliğinin nedeni fiziksel problemler ise var olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için yapılması gereken üroloğa gitmek ve tedavi olmaktır. Cinsel isteksizlik psikolojik uzman psikolog tarafından ise probleme göre tedavi uygulanması gerekir. Psikolojik ve fiziksel problemlerin ortadan kaldırılması ise cinsel isteksizlik rahatsızlığı çözüme ulaşmaktadır.

  • cinsel isteksizlik
  • cinsel isteksizlik nedir
  • erkeklerde cinsel isteksizlik
  • kadınlarda cinsel isteksizlik
  • cinsel isteksizliğin tedavisi
Yorumlar
Suzan Argun cinsel soğukluk nasıl giderilir? Yaklaşık 5 yıllık evliyim ve cinsel isteksizlik durumu yaşıyorum. Eşimi çok seviyorum ama bu durumun nedenini bilmiyorum. Psikolojik kaynaklı mı onu da bilmiyorum. Ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Antidepresan Bıraktıktan Sonra Yan Etkileri Nelerdir? Ne Yapılmalı?