Sağlık

Delirten Hastalık (İntihar Hastalığı) Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

09 Mayıs 2018 - 05:55:50
Delirten hastalık (intihar hastalığı) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Tıbbi ismi trigeminal nevralji olan delirten hastalık yaşam kalitesini ciddi oranlarda aşağı çeken bir hastalık türüdür.

Trigeminal Nevralji Nedir, Ne Demek?

Halk arasında intihar hastalığı nevrotik bir rahatsızlıktır. Hastalığının yol açtığı etkiler yüz, dudak, kafa derisi, çene, diş, kulak, göz, alın, burun gibi alanlarda meydana gelen şiddetli ağrılardır. Teşhisi oldukça zorlu olan hastalık türlerinden biridir. Aynı zamanda var olan belirtiler başka bir hastalıkla karıştırılabilecek cinstendir. Toplum için meydana gelen bu hastalığa sık rastlandığı söylenebilir. Eski dönemdeki koşullardan günümüz koşullarına dek herhangi bir hastalığın erken teşhisi önemlidir. Aynı durumun geçerli olduğu trigeminal nevralji rahatsızlığının erken teşhisi yapıldığında tedavi süreci de erken başlamaktadır. Erken teşhis edilen hastalıkta ağrılar en az seviyeye indirilebilmektedir. Bu hastalığın en çok rastlanan şikayeti dişlerde meydana gelen ağrıların olmasıdır. Dişlerde oluşan ağrılardan dolayı diş eti veya dişlerde kanal tedavisi yapılmak mecburi hale gelebilmektedir. Dişlerdeki ağrıdan dolayı doğru bir tedavi yönteminin izlenmesi için diş hekiminin bu hastalık hakkındaki bilgi sahibi olması önem teşkil etmektedir.

Delirten Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Yüz bölgesinin ön tarafında meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar paroksismal ataklar halinde olmakta ve birkaç saniyeden başlayarak iki dakika kadar sürebilmektedir. Bu ağrılar ani ve yoğun bir şekilde olabilmektedir. Bunun yanı sıra bıçaklama, yanma halinde, yüzeysel olarak ya da keskin bir şekilde meydana gelebilmektedir. Günlük rutin içerisinde yemek yerken, konuşurken, dişleri fırçalarken, yüzü yıkarken gibi aktivite türleri esnasında ağrının oluşması ya da tetik noktasının varlığının hissedilmesi belirtiler arasında yer alır. Nörolojik kayıplar bulunmamaktadır. Ağrılar trigeminal sinirin bir ya da birçok dalında dağılabilmektedir. Kişiye özgü şekilde meydana gelen ağrı ataklarının kendini göstermesi belirtilerden biridir. Fizik muayene esnasında veya kişinin hikayesinde yüz ağrılarının öteki faktörlerinin bulunmama durumu belirtiler arasında gösterilebilir.

İntihar Hastalığı Neden Olur? Nasıl Olur?

Genel itibari ile sorun damar ile beyin tabanındaki trigeminal sinirin arasındaki temas olarak ifade edilir. Bahsedilen temasın sinir üzerine baskı yapmasıyla arızalanmalar meydana gelmektedir. Yaşlanmadan kaynaklı olarak oluşabilmektedir. İnsanların bazıları çeşitli anormalliklerden kaynaklı olarak ya da beyin lezyonundan dolayı bu rahatsızlığı yaşayabilmektedirler.

Trigeminal Nevralji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Trigeminal nevralji tedavisi için genel olarak ilaçlar önerilmektedir. Bazı insanlar bu rahatsızlıktan dolayı ek bir tedaviye gereksinim duymamaktadırlar. Bu durumun yanı sıra bazı bireyler ilaç tedavisine yanıt vermeyebilmektedir. Ayrıca ilaçlar yüzünden olumsuz yan etkiler de oluşabilmektedir. Hal böyle olunca bu kişilere operasyon ya da enjeksiyon tedavisi uygulanabilmektedir. Genel olarak bu hastalığın tedavisi için epilepsi rahatsızlığında tercih edilen ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların herhangi bir olumlu etkisinin olmaması halinde ise cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir. Delirten hastalık (intihar hastalığı) tedavisinde sıklıkla kullanılan cerrahi teknik mikro cerrahidir.

Yorumlar
Beyhan Karasu 09 Mayıs 2018 - 06:05:50 Trigeminal nevralji tedavisi nasıl olur? Bu hastalığın ameliyatını yapan doktorlar var mı? Bu rahatsızlıkta kullanılan ilaçlar işe yarar sonuçlar sağlıyor mu? Hacamat ya da akupunktur bu süreç içerisinde faydalı olur mu?cevapla
Sema Can 17 Nisan 2019 - 11:27:25 İnternette bir haber okumuştum. Delirten hastalıktan 18 yıl sonra kurtuldu diye bahsetmişlerdir. Psikolojik hastalıklar bence pek çok rahatsızlığa göre daha önemli. İnsanı intihara kadar sürükleyebiliyor. Bu hastalığın ve durumun belirtileri gözlemlendiği zaman tedaviye başlanılması gerekiyor. Kurtulanlar varsa bunu herkes yapabilir. Bence böyle düşünmek gerek:(cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: