Sağlık

Çok Uyumak Neyin Belirtisidir? Kilo Aldırır mı?

20 Eylül 2018 - 01:40:31
Çok uyumak neyin belirtisidir? Kilo aldırır mı?

Çok uyumak herhangi faydalı bir duruma yol açmadığı gibi kilo almaya neden olan bir faktördür.

Gündüz Uyumak Kilo Aldırır mı?

Öğlenden sonraki saatlerde içiniz geçse de bunun dışında alınan uykunun yeterli olup olmadığını belirten birkaç çeşit belirti olabilmektedir. Yapılan araştırmaların bazıları, uykuyla kilo vermenin birbirini etkilediğini göstermiştir. Düzensiz ya da ihtiyaç duyulandan az uyumanın olumsuz tarafı metabolizmanın işleyişinin bozulmasıdır. Uykusuzluğun kiloyu etkileme sebebi leptin ve ghrelin hormonudur. Gherlin hormonu hem az uyuma konusunda hem de yemek yeme zamanı üzerinde etkilidir.

Çok Uyumak Neyin Belirtisidir?

Normalden daha fazla uyku uyumak da depresyon riskini arttırmaktadır. Uzun süre uyuyan kişilerde depresyon rahatsızlığının ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Yedi ila dokuz saat uyuyan kişiler yüzde yirmi yedi seviyesinde depresyon belirtisi göstermiştir. Dokuz saatten daha çok uyuyan bireylerde ise seviye yüzde kırk dokuza çıkmıştır. Kore'de yapılan bir araştırmaya göre uyku düzensizliği olan altı yüz elli kadının yapay şartlarda gebe kaldığı ortaya çıkmıştır.

Az Uyumak Kilo Aldırır mı?

Çok uyuma halinin kilo aldırdığı söylenir. Yedi ila sekiz saatten daha çok uyuyan kişilerin kilo aldığı ortaya çıkmıştır. Dokuz ila on saat uyuyan insanların beş kilo almaya yüzde yetmiş beş daha yatkın olduğu anlaşılmıştır. Normalden daha az uyumak da metabolizmanın çalışma sistemini bozabilir. Bu yüzden kişi ihtiyacı olan uyku saatini verimli bir biçimde almalıdır. Önerilen uyku saati ise en fazla sekiz saattir.

Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler

  • Yatağa girmeden önce uyku için hazırlık yapılması önem teşkil eder. Geceleri uyumadan otuz dakika öncesinde vücudu uykuya hazırlamak gerekir. Bunun için sıcak bir duş ya da doğal bir çay vücudun gevşemesine yardım eder.
  • Yatak partner ile paylaşılıyor ise yorgan ayrılabilir. Kişi kendine özel yorgan alabilir ve bu sayede ihtiyacı kadar ısınabilir.
  • Karanlıkta uyumak kaliteli uyku için önemlidir. Ne olursa olsun uyunacak olan odanın karanlık olması önerilir. Işık olduğu zaman vücut karanlıkta salgılanmakta olan melatonin hormonunun salgılanmasına engel olur. Bu yüzden cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi aletler yatak odasında yer almamalıdır.
  • Oda sıcaklığının düşürülmesi gerekir. Odanın sıcaklık derecesi yirmiden fazla olmamalıdır. Oda ısısı düşük olduğu zaman vücut ısısı da düşmektedir. Dolayısı ile insan vücudu için önerilen ortam hazırlanmış olur.
Kaliteli Uyku Nedir? Nasıl Olur?

Gün içinde tüketilen kahve oranı kısıtlanmalıdır. Gazozlu içecek, çikolata, çay ve kahve gibi içecekler sınırlandırılır. Bütün bu içecekler kafein toplanmasına yol açar. Hal böyle olunca kafein uykunun kalitesini bozmaktadır. Kafein oranının fazla olması gece uykusunun kalitesini bozmakta ve bu yüzden kişi uyku kalitesini yeterli düzeyde alamaz. Yatak odasında cep telefonu olmamalı ve uyumadan bir saat öncesinde ışık veren bütün teknolojik aletler bırakılmalıdır. Araştırmaların çoğu cep telefonlarının neden olduğu radyasyonun uyku kalitesini bozduğunu ve baş ağrılarına neden olduğunu ifade etmiştir. Çok uyumak kaliteli uyumak anlamına gelmez. Önemli olan gerektiği kadar ama sağlıklı uyumaktır.

Yorumlar
Seher güler 20 Eylül 2018 - 01:50:31 Çok uyumaktan oluşan baş ağrısını geçirmek için yöntemler arıyorum. Ben genelde çok uyuyorum çünkü kendimi hep halsiz hissediyorum. Bunun nedenini bilmiyorum. Yorgunluk var üzerimde bir türlü atamıyorum. Fazla uyumak zararlı mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: