Sağlık

Corona Virüsü mü? Alerji mi? Arasındaki Farklar Nelerdir?

09 Mayıs 2020 - 20:40:30
Corona Virüsü mü? Alerji mi? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Corona virüsü; covid-19 olarak isimlendirilen, akciğer başta olmak üzere pek çok organa zarar verebilen, düşmeyen yüksek ateş ve kuru öksürük ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Corona Virüs mü? Alerji mi?

2019 aralık ayından itibaren hızlı bir şekilde dünyaya yayılan corona virüsü, pek çok insanı etkisi altına almış ve hatta ölümle sonuçlanan durumların oluşmasına sebebiyet vermiştir. Ülkemizde mart ayında ortaya çıkmış olan yeni koronavirüs hastalığı covid-19, farklı hastalıklarla da karıştırılmaktadır. Özellikle bahar aylarında polen alerjisi olan ve bahar nezlesi problemi olan kişilerde kafa karışıklığı yaratabilmektedir. Bilindiği üzere alerjik durumlar da solunum güçlüğü ve hapşırma gibi etkiler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle insanlarda kafa karışıklığının yanı sıra panik durumu da meydana gelmektedir.

Alerji mi corona virüs mü diye şüphe ve merak edici bir durum ile karşı karşıya kalıyorsanız, öncelikle her ikisinin de belirtilerini incelemeniz gerekmektedir. Her ikisinde de öksürük, nefes darlığı, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma ve ciltte döküntü gibi etkiler meydana gelmektedir. Fakat şöyle belirtmek gerekir ki alerji duruma göre artış gösterebilmektedir. Rüzgarlı hava, polenli bir yerde bulunma, ev tozu, yün yatakta uyuma, ev temizliği ya da kişinin alerjen olduğu bir besini tüketmesi, alerjik etkilerin artmasına, şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Covid-19 da aynı şekilde belirtiler meydana getirse de onun en belirgin özelliği yüksek ve düşmeyen ateştir. Çünkü bu bir virüstür ve bağışıklık sistemine karşı savaş açtığı için vücut savunma oluşturmaktadır.

Corona Virüs ile Alerji Arasındaki Farklar Nelerdir?

Benzer özellikler göstermelerine rağmen birçok farklı bulunan corona virüs ve alerji rahatsızlıkları için önlem almalısınız. Bahar alerjisi durumunda ateş söz konusu değildir. Kişinin ateşi oldukça normaldir. Bununla birlikte covid-19 belirtilerine baktığımızda kas, eklem ve baş ağrılarının ağırlıklı bir şekilde görüldüğü gözlemlenmektedir. Bahar alerjisinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Farklı nedenlerden dolayı ağrınız olabilir ama alerjen etkenler vücutta ağrı meydana getirmemektedir. Alerjide burun akıntısı ve göz yaşarması sıklıkla görülmektedir. Ayrıca bunlarla birlikte hapşırma da sık sık görülmektedir.

Alerji rahatsızlıkları birtakım sprey ya da ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir. Corona virüs için ise bu durum tamamen farklıdır. Covid-19 belirtileri her geçen gün daha da artış gösterir ve ilacı, tedavisi olmadığı için belirtiler şiddetlenir. Alerjik rahatsızlıklar organlara zarar vermezken, korona virüsü akciğer başta olmak üzere birçok organın hasar görmesine sebebiyet verebilir.

Corona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır? Kapmış Olabilir Miyim?

Dünya genelinde ortaya çıkan tablolar ve ölüm oranları insanlarda korku ve endişe meydana getirmiştir. Pek çok kişi corona bulaştı mı, hasta mıyım gibi sorular nedeniyle birtakım belirsizlikler yaşamaktadır. Solunum sıkıntısı etkisi ile kendini gösteren covid 19, %80 oranında yüksek ateş ile kendini belli etmektedir. Kuru öksürük ile ishal, karın ağrısı, bulantı, halsizlik ve kusma gibi belirtileri onu diğer hastalıklardan ayırt eden özelliklerdir. Eğer ki virüsü kapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, en yakın sağlık kuruluşundan destek alabilirsiniz.

Koronavirüsünün Grip ve Nezleden Farkı Nedir?

Bahar alerjisi ile en büyük farklı ateş olan covid-19 grip nezle gibi hastalıklarla da benzerlik göstermektedir. Bu üst solunum yolları hastalıklarında da ateş görülebilmektedir. Fakat grip, nezle gibi hastalıklar birkaç gün içerisinde iyileşme gösterirken, corona virüs tam tersi artış göstermektedir. Ortaya çıkan belirtileri kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinizi grip sanarak etrafınızdaki kişilere bulaştırabilirsiniz. Belirtiler fark edildiği anda en yakın sağlık kuruluşundan destek almalısınız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: