Yaşam09 Ekim 2021 - 08:50:15

Dalgona Şekeri Nedir? Yenir mi? Tarifi ve Malzemeleri

Dalgona Şekeri Nedir? Yenir mi? Tarifi ve Malzemeleri

Dalgona şekeri Kore'ye özgü bir yöresel ve nostaljik bir şeker olmakla birlikte genel olarak çocukların çok sevdiği, Korece sözlük karşılığı "tatlı" anlamına gelen şekerlemedir. Dalgona yenir mi? Dalgona şekerinin tarifi ve malzemeleri bu yazımızda...

Dalgona Şekeri Nedir? Nasıl Olur?

Dalgona şekeri, son günlerde tüm dünya tarafından izlenen bir dizi ile ünlenen; Korece'de dalguna kelimesinden gelen, oyun ve ödül yönünde atıfta bulunarak tüketilen, seçme ve seçilme anlamına gelen ppopgi olarak da isimlendirilmektedir. Temel olarak şekeri eritip, bir miktar kabartma tozu karıştırılarak elde edilen dalgona şeker, yuvarlak bir disk üzerinde yerleştirilmektedir. Daha sonra da üzerine kalıpla baskı yapılır. Tama olarak şekeri eğlenceli hale getiren aşama da burasıdır. Şekerin üzerinde yapılan şekil bu lezzetin en önemli özelliğidir.

Kalıptaki şeklin çıkarılması bu dalgona şekerinin en önemli özelliğidir. Genel olarak bu şeklin çıkarılması için iğne ya da kürdan kullanılmaktadır. Kore'de dalgona satıcıları bu şekli doğru şekilde çıkartan çocukları başka bir şeker ile ödüllendirmektedir. Ayrıca küçük oyuncaklar ile de ödüllendirme yöntemi bulunmaktadır.

Dalgona Şekeri Nedir?

Dalgona Şekeri Yenir mi?

Üzerine şemsiye, yıldız, üçgen, daire ya da kalp şeklinde şekiller yapılarak elde edilen dalgona candy, yenebilir bir lezzettir. Son günlerde Kore'de çekilen bir dizi ile ünlenen bu şeker, aynı zamanda oldukça lezzetlidir. Bu da hemen hemen herkesin dalgona şekeri araştırması söz konusu olmuştur. Özellikle de dalgona şekeri nasıl yapılır diye hemen herkes merak etmeye başlamıştır. Toz şeker ve karbonat ile yapılan dalgona şekeri kabartma tozlu da yapılabilmektedir.

Dalgona Şekeri Tarifi

Dalgona Şekeri Tarifi ve Malzemeleri

Oldukça basit bir şekilde yapılan dalgona şekeri malzemeleri 7-8 yemek kaşığı şeker ve çay kaşığının yarısı kadar karbonattır. Dalgona şekeri yapımı için öncelikleri şekeri tam eriyene kadar karıştırınız. Şeker erir vaziyete gelip rengi değişmeye başladığı zaman ocağın altını kapatınız ve içerisinde karbonatı ekleyiniz. Ardından hızlı bir şekilde karıştırınız. Tamamen eriyip, köpüklü karışım ve açık karamel rengine dönene kadar, hızlıca karıştırılması gerekmektedir.

Karıştırma sırasında şekerin daha düzgün bir şekilde olması için kabı iki saniyeliğine ısıya yaklaştırabilirsiniz. Fakat çok uzun süre kalmamalıdır. Altı yanabilir. Tepsiye pudra şekeri serpiniz ya da yapışmaz kağıda dökünüz. Ardından hızlıca şekil verebilirsiniz. Ardından ise iğne ya da kürdan ile üzerindeki şekli çıkarmaya çalışınız. Dalgona şekeri karbonatsız olarak da elde edilebilir. Karbonat yerine kabarma tozu eklenebilir.

Dalgona Şekeri Şekli Nasıl Çıkarılır?

Üzerinde farklı şekiller bulunan ve bu şekillerin çıkarılması özelliğine dayanan dalgona şekeri şekillerini çıkarmak için iğne ya da kürdan kullanılmaktadır. Fakat ünlenmiş olduğu dizie tükürük yolu ile şekerin şekil kısmının dışındaki yerlerin eritilip çıkartılması da söz konusu olmaktadır. Sizler de dilediğiniz şekilde şekli çıkartabilirsiniz.

Dalgona şekeri yapımı oldukça pratik olduğundan siz de evinizde kendiniz hazırlayıp bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz. Yorum kısmından bizimle dalgona şekeri hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
irem topalsquid game şekeri tarifi birebir uyarak yaptım ama hiç beklediğim gibi olmadı. Şimdi de kabartma tozlu olarak deneyeceğim karbonatlı yapmıştım pek beceremedim galibacevapla
Sinem ÜçüncüSquid game dalgona şekeri tarifi sitenizden alarak yaptım ama şeklini tam yapamadım bir de tadı bana aşırı şekerli geldi. Şekeri biraz az atmak gerekiyor sanırım.cevapla
Merve ÇobanArkadaşlar bende yapmak istiyorum ama tarifi tutturmak sanıldığı kadar kolay değil galiba. Aslında tarife bakınca kek yapmaktan bile daha kolay görünüyor ama kıvamı tadı istenildiği olmuyormuş. İki tarif arasında kaldım karbonatsız tarif mi kabartma tozlu tarif mi daha güzel? Hem tadı güzel olsun hem de tutturma ihtimali daha yüksek olanı denemek istiyorum ne tavsiye edersiniz.cevapla
yorum yaz
Akdeniz Ateşi Fmf Nedir? Genetik mi? Belirtileri, İyi Gelen Gıdalar ve Tedavisi