Yaşam 09 Ekim 2021 - 14:40:36

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir? En Zararları Makyaj Malzemeleri Hangisidir?

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir? En Zararları Makyaj Malzemeleri Hangisidir?

Makyajın cilde zararları; makyaj malzemelerindeki kimyasal maddelerin uzun süre cilt yüzeyinde kalması sonucunda sivilce, akne gibi cilt problemlerine yol açması ve aynı zamanda ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olabilecek şekilde meydana gelir.

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir?

Cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olarak, cildin havasız kalmasına ve beraberinde hem sivilce gibi oluşumlara hem de cilt kanserine sebebiyet verebilen makyajın zararları, sürekli olarak bu güzellik uygulamasını yapan kişileri risk altına sokmaktadır. Cildin hava ile irtibatını kesen makyaj malzemeleri birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Cilt yüzeyinde geçici pürüzsüzlük meydana getiren makyaj zararlı mı diye bakacak olursak eğer;

 • Cildin kurumasına neden olur. Cildin nemini emer ve ne kadar nemlendirirseniz nemlendirin cilt makyajlı olduğunda tekrar kuruyacaktır. Fondöten tabakası kalınsa ve kalitesiz makyaj malzemeleri tercih ediyorsanız eğer, bunlar cilde derinlemesine işler. Ağız çevresinde ve göz kenarlarında kırışıklıklar oluşturur. Temizlemek için de kimyasal içerikli peelingler uygularsanız eğer, ciltte kuruma, matlaşma, kırışma ve erken yaşlanma etkisi oluşturur.,
 • Sivilce ve siyah nokta gibi oluşumlar meydana getirebilir. Cilt hava almazsa ve gözenekleri açılmazsa, bu durum akne oluşumuna neden olur. Cilt üzerindeki yağ bezeleri, siyah noktalar ve sivilceler cildin doğru ve düzenli şekilde temizlenmemesi, toniklenmemesi durumunda meydana gelir. Makyaj sonrasında cildinizi temizlemek için maskeler yapmak, cilt nemlendirici maskeler yapmak ve gerektiğinde profesyonel cilt bakımları uygulamak gerekir.
 • Cilt yüzeyinde kalın bir yağ tabakası meydana getirir. Eğer cildiniz kuruysa makyaj malzemelerini seçerken yağlı olmamasına özen gösteriniz. Yağlı bir cilde sahipseniz kuru malzemeler; kuru bir cilde sahipseniz yağ içerikli malzemeler tercih etmek oldukça yanlıştır. Cilt tipinize özel olarak üretilmiş olan su bazlı ürüleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Kullanılan makyaj malzemeleri bazen alerji meydana getirebilir. İçeriğinde alerji oluşturan bir madde varsa ateş yapabilir, aşırı kızarma ya da döküntülere sebep olabilir. Kalp çarpıntısı ile beraber çeşitli reaksiyonlar söz konusu olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere makyajın zararları maddeler halinde bu şekildedir. Eğer sürekli olarak her gün makyaj yapıyorsanız ve makyaj uzun süre cildinizde kalıyorsa, bu yan etkilerinden her birini yaşayabilirsiniz.

En Zararlı Makyaj Malzemeleri Hangisidir?

Genel olarak cilde zarar veren makyaj malzemeleri kimyasal içeriğe sahip olan ürünlerdir. Eğer kullanacağınız fondöten çok kalın bir tabakaya sahipse ve kalıcılığı çok yüksekse, gözeneklerin tamamen tıkanmasına neden olabilir. Daha sonra makyaj temizleyici kullansanız bile çıkmayabilir. Bu durumda siyah nokta ve akne oluşumu meydana gelir. Yüzünüze kullanacağınız fondöten, kapatıcı ya da allıklar kaliteli olmalı ve cilde zarar vermeyecek içeriğe sahiptir.

Cilt ürünlerinde olmaması gereken maddeler; vazelin, dioksin, sodyum sülfat, paraben, silikon, cetyl alkol, triclosan, talk pudrası gibidir. Bununla birlikte sadece cilt ürünlerinde değil, göze sürülen kalem, eyeliner, rimel, far ya da dudaklar için uygulanan rujların içeriğinde kimyasal olmamalıdır. bunlar göz sağlığına ve vücuda zarar vermektedir. Rujda yer alan bir kimyasal madde vücudunuz girebilir ve organlarınıza zarar verebilir.

Makyajın Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Bu konuda yapmanız gereken ilk şey makyajı temizlemeden uyumamaktır. Eğer kirpiklerinizde rimel, yüzünüzde fondöten ya da allık ile uyursanız kimyasallar vücuda girer. Makyajı güzelce temizleyiniz ve aynı zamanda tonik kullanınız. Ardından nemlendirici sürünüz. Gece kremi ya da arındırıcı maske de uygulanabilir.

Makyaj malzemelerinin kalitesiz olmaması gerekir. Organik ve daha az kimyasal madde içeren ürünleri tercih ediniz. Makyajın sağlığa zararlarını engellemek için kullanılan malzemeler çok önemlidir. Bunun yanı sıra makyaj yapmadan önce cildi nemlendirmek gerekir. Bu şekilde kullanılan ürünler direkt olarak cilde temas etmez. Cildiniz bir ölçüde korunmasını sağlayabilirsiniz. Makyaj yağları ve cilt baz kremleri bu konuda faydalı olacaktır.

Makyaj yaptıktan sonra kalıcı olması için makyaj sabitleyici sprey kullanılmaktadır. Bu tarz ürünler cilde çok fazla zarar verir. Makyajın uzun süre kalması için uygulanırken, gözenekleri tamamen kapatır ve sonrasında pek çok cilt sorununa neden olur. Makyajın zararlarından korunmak için makyaj yapmamak en mantıklı olanıdır. Eğer mecbur değilseniz yapmamanızı tavsiye ederiz. Eğer yapmak istiyorsanız, cildinize uygun ve doğal olan ürünleri tercih ediniz.

Makyaj Yapmamanın Faydaları Nelerdir?

Eğer makyaj yapmazsanız cildinizin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Makyaj yapmamak gözeneklerin tıkanmamasını sağlar. Daha genç görünmeyi sağlar ve doğal kalmanızı sağlar. Böylece makyajın bozulmasından endişe etmezsiniz. Doğal haliniz ile daha samimi gözükürsünüz. Özgüveninizi sağlamak için makyaja ihtiyacınız yoktur.

Cildinizin daha sağlıklı olması, akne, sivilce ve siyah nokta oluşumu riskinin düşürülmesi, erke yaşta kırışıklık oluşumunun önlenmesi için makyajdan uzak durmanız gerekmektedir. İlerleyen yaşlardan daha pürüzsüz ve doğal bir cilt istiyorsanız, gözenekli bir cilt yapısı istemiyorsanız eğer, makyaj malzemelerini kullanırken dikkat etmelisiniz.

 • makyajın cilde zararları
 • makyaj zararlı mı
 • cilde zarar veren makyaj malzemeleri
 • cilt ürünlerinde olmaması gereken maddeler
 • makyajın zararlarından korunmak
 • makyajın sağlığa zararları
 • makyajın uzun süre kalması
 • makyaj yapmamanın faydaları
 • makyaj yapmamak
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Çörek Otu Yağı Nasıl Tüketilir? Fiyatı ve Yararları Nelerdir?