Sağlık 11 Ağustos 2021 - 11:17:49

Deniz Tarağı Nedir? Nasıl Pişirilir?

Deniz Tarağı Nedir? Nasıl Pişirilir?

Deniz tarağı; kabuk deniz canlılarından biridir ve dünya üzerinde en uzun yaşayan canlı şeklinde nitelendirilmektedir. Ortalama ömürleri 150 yıl şeklinde tabir edilmektedir.

Deniz Tarağı Nedir, Ne Demek?

Kabukları yuvarlak olan deniz tarağı yelpaze şeklindedir ve eti oldukça değerli bir besindir. Daha çok Kuzey Atlantik ülkelerinde avlanan deniz tarağı aynı zamanda Kanada, Türkiye, Yeni Zelanda, Singapur, Malezya, Endonezya gibi ülkelerde de sıklıkla avlanan bir deniz canlısıdır. Yüksek besleyici özelliği ile bilinen bir deniz canlısı olan bu hayvanlar denizin sığ yerlerinde bulunmaktadır. Genel olarak dalgıçlar tarafından derin yerlerden elle toplanmaktadır.

Deniz tarağı ocak ve mart ayları arasında avlanmaktadır. Geri kalan aylar yumurtalama dönemi olarak nitelendirilir ve avlanması yasaklanır. Protein açısından oldukça yüksek olan deniz tarağı, yağ ve şeker bakımından düşük değerlere sahiptir. Sağlıklı bir yiyecek ve deniz ürünü olarak nitelendirilen bu besin aynı zamanda lezzetiyle de dikkat çekmektedir.

Deniz Tarağı Nasıl Temizlenir?

Oldukça nazik bir besin olan deniz tarağı temizleme işleminin son derece nazik bir şekilde yapılması gerekmektedir. Çünkü diğer türlü içerisinde et ziyan olabilmektedir. Temizleme işleminden önce güzelce bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Bir fırça yardımı ile üzerinde yer alan yosun ve kum tanelerinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kapalı bir kabuk şeklinde olan deniz tarağının kabuklarını açmak için özel istiridye bıçağı kullanmanız gerekmektedir. Bu bıçak ile bu hayvanın kaslı beyaz bölümünü kabuğundan oldukça nazik bir şekilde ayırmanız gerekmektedir. Burası hayvanın yenen kısmıdır. Buraya zarar vermeden çıkartıp, parçalanmasını önlemek gerekmektedir. Sonrasında pişirmeye hazır hale getirmek gerekir. Fırınlama, kızartma ve soteleme şeklinde pişirilip yenen deniz tarağı aynı zamanda çiğ olarak da tüketilebilmektedir. Farklı damak tatlarına hitap edebilmektedir. Her türlü tüketimi faydalıdır.

Deniz Tarağı Nasıl Pişirilir?

Pek çok farklı yöntemle pişirilen deniz tarağı genel olarak çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmektedir. Diğer kabuklu deniz canlıları gibi haşlanma aşamasından geçmelidir ve bu şekilde oldukça lezzetli bir tada sahip olmaktadır.

Bu deniz ürününü pişirmede önce soğuk su ile yıkayıp güzelce süzünüz ve üzerine tuz, karabiber ekleyiniz. Bunun sonrasında tavaya tereyağı koyup ısıtınız ve içerisine deniz taraklarını nazik bir şekilde yerleştirip iki tarafının da kızarmasını sağlayınız. Kızarma işlemi tamamlandıktan sonra servis tabağına koyunuz ve kızartmayı yaptığınız tavanın içerisine sarımsak ve maydanozları koyup soteleyiniz. Hazırlamış olduğunuz karışımı deniz tarağının üzerine ekleyip lezzetlendiriniz. Bu pişirme yöntemlerinden biridir ve farklı şekilde yöntemler de uygulanabilmektedir.

Deniz Tarağının Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Kolay bulunmayan bir ürün olan deniz tarağı genel olarak ithal olarak ülkemizde gelmektedir. Avlanması için belli sürelerin olduğu nitelendirilmektedir. Genel olarak taze ya da dondurulmuş şekilde satışı yapılmaktadır. Çoğu zaman temizlenmiş ve pişirmeye hazır şekildedir. Hem nadir bulunan bir üründür hem de oldukça faydalıdır. Bu özelliği nedeniyle oldukça kıymetlidir. Bu nedenle deniz tarağı fiyatı yüksek olabilmektedir.

  • deniz tarağı
  • deniz tarağı nedir
  • deniz tarağı nasıl temizlenir
  • deniz tarağı nasıl pişirilir
  • deniz tarağının fiyatı
  • deniz tarağı kabukları
  • deniz tarağı temizleme
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Az Yiyerek Tok Kalmanın Sırları