Detoks nedir? nasıl yapılır? Detoks yapmanın faydaları ve zararları
Yaşam

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? Detoks Yapmanın Faydaları ve Zararları

18 Kasım 2017 - 22:47:36

Birçok insanın hayatında yer alan ve genelde herkesin dile getirdiği detoks nedir sorusu kelime olarak arındırma anlamına gelmektedir.

Detoks Nedir, Ne Demek?

Detoks belirli aralıklar ile vücudun yenilenmesi için yapılan bir uygulama olup, yenilenen vücudun daha sağlıklı olması amaçlanır. Bu sayede vücut kendini yenileyerek yaşlanma belirtilerinin de daha geç oluşmasını sağlar. Bu uygulamalar belli bir süre içerisinde en fazla iki kez tekrarlanabilmektedir. Vücudu toksinlerden arındırmak için çeşitli tarifleri bulunur. Faydalı olduğu gibi ayrıca sürekliliği sağlandığında vücuda yan etkileri de bulunabilmektedir.

Detoks Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Vücudun yenilenmesi ve hastalıklara karşı daha dirençli olması için yapılan detoks programları en fazla beş gün ile sınırlandırılmıştır. Kişinin vücudunu tanıyarak arındırma işlemine başlaması sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Aktif bir yaşamı olan ve beslenme konusunda düzenli olmayan kişilerin vücudu uyarması için alternatif olarak bu programları seçmesi sağlığını korumasına destek sağlayacaktır. Üç günlük ya da en fazla beş günlük programlar vücutta hücre yenilemesi sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmesini de sağlayacaktır. Bu sayede anti aging etkisi yaratarak vücudun iç organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek sağlanmış olur.

Detoks Yapmak Sağlıklı mı?

Vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılması için detoks programları oldukça büyük önem taşımaktadır. Özellikle sigara kullanan kişilerde vücudu arındırma uygulamaları iç organlarda hızlı şekilde onarım sağlamaktadır. Vücuda yan etkileri olmayan bu programları organların yenilenmesi ve temizlenerek kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Bu uygulamalar daha çok yeşil sebzelerin suları ya da robottan geçirilerek öğünlerde gıda yerine kullanılması ile yapılmaktadır. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bu uygulamarı senede iki kez yapılması vücutta yenileme sağlayacaktır.

Detoks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Bu programlar kişinin bünyesine göre hazırlanabilmektedir. Detoks faydaları öncelikle hücre yenilemesi ve vücudun arınması ile insan sağlığına olumlu etki sunmasıdır. İç organların temizlenmesi ve bu iç organların düzenli çalışması için yılda bir kaç kez uygulanarak vücut direncinin arttırılması sağlanmış olur. Detoks uygulamaları kilo vermede de etkili olan programlardandır. Kilo vermeye başladıktan sonra kilo verimi duran ya da yavaşlayan kişilerde vücudu uyarmak için tercih edilebilmektedir.

Detoks Yapmanın Zararları Nelerdir?

Vücudu arındırmak için yapılan uygulamalarının yararları olduğu gibi uzun vadede devam ettirilmesi sonucunda detoks zararları meydana gelebilir. Beş günden fazla süren uygulamalar tek bir gıda grubuna beslenme şekli organların çok çabuk yaşlanmasına sebep olabilir. Uzun süren uygulamalar kişinin iç organlarında tahribata neden olabilir. İç organların çok fazla çalışarak enerji kaybetmesine bağlı olarak tansiyon problemlerinin meydana gelmesine sebep olabilir. Bu uygulamaların düzenli aralıklar ile sade birkaç gün yapılması vücutta yenileme görevini görmesine imkan tanıyacaktır. Böylece sık sık ve çok fazla detoks gününün uzatılmaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Sağlık için daha çok düzenli beslenerek vücudu arındırma uygulaması dışına çıkılmaması en doğru yöntem olacaktır.

Yorumlar
Hacer Altıparmak 18 Kasım 2017 - 22:57:36 Vücudum için sağlıklı olabileceğini düşündüğüm için detoks yapmak istiyorum. Fakat nasıl yapılır, ne kadar süre yapılır bilmiyorum. Aranızda uygulayanlar var mı? Fazla detoks yapmak zararlı olur mu? Lütfen bilgi verin.cevapla
Hale Kahraman 25 Eylül 2018 - 10:39:27 Detoks yapmak istiyorum ama zayıflatır mı tam emin değilim. Ben zayıflamak için yapmak istiyorum tam olarak. Vücuttaki toksinlerden arınmaya yardımcı oluyor diyorlar. Bu tarz programların nasıl olması gerekiyor neye göre yapmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: