Sağlık 24 Haziran 2021 - 09:17:53

Diyet Fıstık Ezmesi Yapımı, Kalorisi ve Tarifi Nedir?

Diyet Fıstık Ezmesi Yapımı, Kalorisi ve Tarifi Nedir?

Diyet fıstık ezmesi yapımı oldukça kolay olan ve kalorisinin az olmasından dolayı kilo almayı engelleyen yiyecektir.

Fıstık Ezmesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Senelerden bu yana sabah kahvaltılarında besin deposu olarak tüketilen fıstık önemli besin değerlerinden biridir. Fıstık ezmesi yağlıdır. Bu yüzden özellikle kilo almak istemeyen kişiler bu yiyecek türünden uzak durmaktadır. Fakat içeriğinde bolca lif, potasyum ve protein vardır. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yer fıstığı yetişmektedir. Yetiştiği yerler Mersin, Osmaniye, Maraş, Hatay, Mersin'dir. Bunların dışında Ege bölgesindeki Muğla ve Aydın'da da yetişir. Osmaniye yetiştiricilik anlamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ekonomik açıdan üretildiği yerler ise Antalya, Aydın, Muğla ve Osmaniye'dir. Yer fıstığının otuz iki türü vardır. Bunlardan bir bölümü çok yıllık diğer bölümüyse tek seneliktir. Görüntü olarak her yerdeki fıstıklar aynıdır.

Fıstık Ezmesinin İçindekiler Nelerdir?

Önemli bir bitki olan fıstık tohumunda yüzde kırk beş ila yüzde atmış oranında yağ, yüzde yirmi ila otuz seviyesinde protein, yüzde on sekiz seviyesinde karbonhidrat vardır. Fıstık genellikle çerez olarak tüketilmektedir. Fakat yağ sanayinde de kullanılır. Fıstığın içinde bulunan vitaminler zengin ve önemlidir. Yüz gram fıstıkta tahmini olarak beş yüz atmış yedi kalori demir, kalsiyum, bakır vardır. Bunlardan ziyade C, E ve A vitaminine ev sahipliği yapar.

Diyet Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Potasyum ve magnezyum oranı fazladır. Ayrıca antioksidan özelliğinin olduğu söylenebilir. Vücudun enerjik ve zinde olmasına yardım eder. Doymamış yağ içermektedir. Fıstık yağının fiziksel gelişim üzerinde katkısının olduğu sürekli olarak ifade edilmektedir. Obezite problemi olan kişilerin kahvaltıda diyet fıstık ezmesi tüketmelerine kilo kaybetmeye destek olmaktadır. Spor yapan kişiler kas geliştirmek için diyet fıstık ezmesi tüketmektedir.

Diyet Fıstık Ezmesi Yapımı ve Tarifi Nedir?

Diyet yapan kişinin bu süreci sağlıklı bir aşamaya getirmek için egzersiz programıyla desteklemeleri fayda durumunu arttırmaktadır. Bol oranda proteine ihtiyaç duyan kişiler bu besini sabah kahvaltılarında tüketebilir. İki yüz elli gram yer fıstığı ayıklanır. Ayıklanan fıstıklar mikserden geçirilmektedir. İçine bir yemek kaşığı bal ilave edilerek macun haline gelinceye kadar karıştırılması tavsiye edilir. Hazırlanan karışım cam kavanozun içerisine yerleştirilir ve ağzı kapalı bir şekilde saklanır. Evde diyet olarak hazırlanan karışımın tüketilmesiyle kilo kaybedilir.

Diyet Fıstık Ezmesi Kalorisi Ne Kadar?

Fıstık ezmesinin çok fazla kalorisinin olduğu zannedilmektedir. Fakat sporcuların çoğu bu besini çok sık tercih etmektedirler. Enerji kaynağı olarak yüksek olduğu için fazlaca tercih edilir. Bu besinin dengeli ve düzenli bir biçimde tüketilmesi halinde yağlar yakılmaktadır. Yağ yakımının dışında kas gelişimine büyük oranda katkı sağlar. Protein genel olarak etten alınır. Fakat fıstık ezmesindeki protein seviyesi de oldukça fazladır. Bu yüzden kas geliştirmek, fiziksel anlamda büyümek ve kilo vermek için diyet fıstık ezmesi tüketilmektedir.

  • diyet fıstık ezmesi
  • diyet fıstık ezmesi kalorisi
  • diyet fıstık ezmesi yapımı
  • diyet fıstık ezmesinin faydaları
Yorumlar
Şengül Ceylan Diyet fıstık ezmesi markaları nelerdir? Satın almak istiyorum nereden alabilirm ya da sipariş verebilirim? Şuan diyetteyim ve tatlı ihtiyacımı gidermek için kullanmak istiyorum. Kalorisi ne kadar acaba? Ne kadar tüketmek gerek? cevapla
yorum yaz
Muz Çayı Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?