Diyet yaparken uzak durulması gereken gıdalar ve meyveler nelerdir?
Diyet

Diyet Yaparken Uzak Durulması Gereken Gıdalar ve Meyveler Nelerdir?

18 Mart 2018 - 01:38:25

Sağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor büyük bir çaba sarf ederek sağlıklı beslenmeke gerekiyor. Peki diyet yaparken uzak durmanız gereken gıdalar neler merak ediyor musunuz? Sizler için bu besinleri tek tek değerlendirdik.

Gazlı ve Asitli İçecekler Kilo Yapar mı?

Serinletici tadı ve lezzetiyle çoğu kişinin çok sevdiği kola, gazoz ve diğer gazlı içecekler hem yüksek şeker hem de yüksek enerji içerirler ve diyetinizi katletmenize neden olurlar. Az miktarda içtiğiniz zaman bile alacağınız kalori neredeyse yarım günlük enerji miktarına eşdeğerdir.

Diyette Beyaz Ekmek Yenir mi?

Ekmek diyet listelerinde olması gereken bir besindir ancak hangi türde ekmek yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Tam tahıllı ve kepekli ekmekler kilo vermenize yardımcı olur. Belki bir iki dilimi ile çok çok fazlasıyla doymuş olacaksınız. Ancak beyaz ekmeği hem yedikçe yiyesiniz gelecek hem de doymayacak ve yüksek karbonhidrat almış olacaksınız. O yüzden kalorisi her ne kadar tam buğday ekmeği ile aynı olsa da beyaz ekmek diyet yaparken uzak durulması gereken gıdalar arasında yer alır.

Diyet Yaparken Çikolata Yenir mi?

Tatlı ihtiyacı için hepimizin başvurduğu bir seçenek olan çikolata maalesef pek de sağlıklı bir yöntem değil. Hem işlenmiş bir gıda olması hem de aşırı şeker ve işlenmiş yağ olması nedeniyle sağlıklı değildir ve de tok tutmak yerine daha da çok acıkmanızı tetikleyecektir.

Diyette Pasta ve Kurabiye Yenir mi?

Kokusuyla bütün evi saran ve görüntüsü ile iştahımızı kabartan pasta ve kurabiyeler de ne yazık ki masum besinler grubunda değil. Bol miktarda şeker ve margarin içeren kurabiyelerin tek bir tanesi bile yüz kaloriden fazla enerji vermektedir. Ayrıca beyaz unla yapıldığı için yine kan şekerinizi hızlı yükseltir ve diyabet gibi birçok hastalığa sebep olur.

Abur Cubur Yiyerek Diyet Yapılır mı?

Eğer diyet yapıyorsanız hiç şüphesiz en çok zorlandığınız kısımlardan biri alışveriş yapmak olacaktır. Çünkü tüm marketler ve alışveriş merkezleri işlenmiş ve kalori bombası gıdalar ile dolu. Ama eğer sağlıklı bir vücuda kavuşmak ve kendinizi daha iyi hissedeceğiniz zindeliğe yaklaşmak istiyorsanız tüm abur cuburları diyet yaparken uzak durulması gereken besinler listenize dahil etmenizde fayda var.

Patates Kızartması Diyette Yenir mi?

Patates yüksek nişasta içermesi nedeniyle zaten haşlanmış hali ile bile diyetinizde fazla yer vermemeniz gereken bir yiyecek. Bir de yağ içerisinde kızarmışsa ve dışarıdan alacaksanız kesinlikle yanından bile geçmemeniz gerekiyor. Özellikle dışarıda yapılan kızartmalar fritözlerde saatlerce aynı yağlar ile yapıldığı için hem çok yağlı hem de sağlığa çok zararlı bizden söylemesi.

Diyette Et Yenir mi?

Listenin sonuna doğru yaklaştıkça "Hay aksi bu da mı varmış!" diye söylendiğinizi duyar gibiyiz çünkü ne yazık ki masum sandığımız birçok yiyecek oldukça zararlı. Salam ve sosinin Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen maddeler listesine eklendiğini bilmenizde fayda var. İçerdiği nitritin vücutta birikimiyle oldukça zararlı bir doku hasarına yol açabilen bu yiyecekler kesinlikle tüketmemeniz gereken besinler grubundan. Yine aynı şekilde sucuk ve pastırma da yüksek enerji içerdiği için diyette yer almaması gereken et ürünleri grubundan. Ayrıca şarküteri reyonunda gördüğünüz ambalajlı yağsız hindi ve tavuk ürünleri de işlenmiş etler grubunda yer alıyor. Bu yüzden en sağlıklı seçenek alacağınız et ve tavukları kasaba yağlarından temizlettirmek olacak.

Meyveli Süt Çeşitleri Tüketilir mi?

Süt ürünlerinin bu listede yer alması çoğunuzu şaşırtmış olabilir. Fakat burada bahsettiğimiz doğal günlük süt ürünleri değil. Meyveli yoğurtlar, sütler ve diğer kefir seçenekleri. Süt, yoğurt ve kefirin sade olanları sağlık için vazgeçilmez bir kalsiyum deposudur ancak meyveli olanları yüksek miktarda şeker içerdiği için diyetinizde yer almamalıdır

Yorumlar
Sultan Düzenli 18 Mart 2018 - 01:48:25 Diyet yaparken ne yemeli? Ne yememeli? Turşu yemek diyeti bozar mı? Tuz oranı biraz fazla olduğu için bozar diye düşünüyorum ama bilemiyorum. Diyet süresinde hangi yemekleri yemeliyiz? Kahvaltı nasıl olmalı?cevapla
Buse Yücel 15 Ocak 2019 - 16:28:44 Arkadaşlar eğer diyet yapmak ve kilo vermek istiyorsanız hepimizin bildiği gibi fast food tarzı besinlerden, aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden, hamur işlerinden kaçınmak gerekiyor. Bunların yanında az kalorili ve sindirime yardımcı sebze ve meyveleri tüketmek gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: