Yaşam 10 Aralık 2020 - 13:49:07

En İyi Çay Nasıl Demlenir? Nasıl Yapılır?

En İyi Çay Nasıl Demlenir? Nasıl Yapılır?

Güne iyi bir şekilde başlamanın en doğru yolu harika bir kahvaltı ve yanında içilen muhteşem bir çaydır. En iyi çayı demlemek için insanların dikkat etmesi gereken etmenler varken bunlara özen gösteren kişiler doya doya içecekleri ürünler ortaya çıkarabilirler.

Çayı Demlerken Çay Kalitesinin Önemi

İlk olarak kullanılan çayın önemi çok büyüktür. Çay sektöründe çok sayıda farklı marka yer alırken bunların tamamı farklı kalitede ürünleri kullanıcılar karşısına sunmaktadır. Kaliteli olarak nitelendirilen bir çayın kokusunun olması ancak rahatsız edecek düzeyde olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra renginin koyu olması ve yapraklarının büyük olması gerekir. Toz halindeki çaylar kaliteli ürünler olmamaktadır.

Çayı Demlerken Su Kalitesinin Önemi

Çay demlenirken güzel bir ürün ortaya çıkarılmak isteniyorsa bu durumda kullanılan suya da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğu şehrin şebeke suyu çay için uygun değildir. Bu sebeple e daha berrak ve kokusuz suların kullanılması gerekmektedir. Son dönemde birçok kişi suların pH değerleri üzerinden kalitesini yorumlarken çoğu zaman bu yorumlar doğru sonuç vermektedir. Çay demlerken de kullanılan suyun pH oranının 7-8 aralığında olması gerekmektedir. Kaynatıldığında yoğun bir kireç bırakmayan sular çay için uygun sular olur ve lezzetli olmasını sağlayabilir.

Çay Demlerken Demlik Seçiminin Önemi

Kullanılan demliğin yapısı çayın lezzeti açısından büyük önem taşır. İlk olarak kişilerim porselen ürünlere yönelim göstermesi gerekmektedir. Eğer alüminyum demlikte çay demleniyorsa bunun çok iyi bir sonuç vermesi beklenemez. Buna ek olarak demliğin önceden ısıtılması en çok atlanan püf noktalarından birisidir. Bunun sonrasında çayın demlenme aşamasına geçilir ve burada dikkat edilmesi gereken çok sayıda husus yer alır.

Çay Demleme Nasıl Yapılır?

Demliğe atılan çayın miktarı çok önemlidir. 1 çay barağı çay kullanıldığında bundan 7 bardak için yeterli dem çıkmaktadır. Bu hesaba göre ürünün kullanılması gerekir. Demliğe eklenen her bardak su için 2,5 gram kadar çay konulması gerekmektedir. Hesap bu şekilde yapılarak demleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Demleme işleminde çayın üzerine dökülen suyun tam kaynama noktasında olmaması gerekir. 100 derecenin biraz daha altına inmiş olan suyun çaya eklenerek demleme işleminin yapılması gerekli olmaktadır.

Demleme Süresinin Önemi Nedir?

Demleme süresi çayın lezzetini ciddi şekilde etkileyen durumlardan birisidir. Bu aşamada çayın ülkemizde 10 ile 15 dakika arasında değişen sürelerde demlenmesi yeterli olmaktadır. Yabancı çaylar için bu süre 5 ile 7 dakika arasında değişmektedir. Bu geçen sürede demliğin sallanmaması ve mümkünse üstünün temiz bir bez ile kapanması gerekmektedir. İnsanlar sürekli olarak en iyi çay nasıl demlenir sorusunun cevabını ararken bu etmenlerin tamamına dikkat eden kişiler ellerinden gelen en iyi çayı demlemiş ve sunuma hazır hale getirmiş olacaklardır.

  • en iyi çayı demlemek
  • çayın demlenme aşaması
  • demleme süresi
Yorumlar
Serpil Tüzün En iyi çay demleme yöntemi nasıl yapılıyor onu öğrenmek istiyorum. Çayın renginin tam çıkması için suyunu çayını nasıl koymak gerekiyor? Normal şekilde çay demliyorum fakat tadı istediğim gibi olmuyor. Nasıl bir yöntem uygulamak gerekir? cevapla
yorum yaz
Dik Durmak İçin Korse Nasıl Kullanılır? Duruşu Düzeltir mi?