Adet ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar
Sağlık

Adet Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

10 Aralık 2018 - 09:58:12

Bayanlar, belirli bir yaşa ulaştıklarında 21 gün ile 35 gün arasında değişen sürelerde yaşadıkları adet döngüsünde belirli ağrılar ortaya çıkabilir. Bu aşamada ilaç tedavisine alternatif olarak adet ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar tercih edilebilmektedir.

Adet Ağrısı Neden Olur?

Kadınların adet ya da diğer adıyla regl dönemlerinde, vücutta üretilen yumurta kan ile birlikte dışarı atılmaktadır. Her ay vücut kendisini hamileliğe hazır hale getirir ancak bu olay gerçekleşmediği takdirde oluşturulan yumurtalar dışarı kan yoluyla atılmaktadır. Bu işlem de çok kolay bir işlem değildir ve bu sebeple de ağrıya sebep olur. Genel olarak bayanların 2-3 gün süren bu dönemde devamlı olarak ağrıları olabilmektedir. Bünyeye göre bu ağrılar dayanılmaz seviyelerde olabildiği gibi daha düşük seviyelerde de seyredebilmektedir.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet ağrısını her ay düzenli olarak yaşayan bayanlar, bununla başa çıkabilmek adına bir çözüm ararlar. İlaçlar bu aşamada belirli oranda yardımcı olabilmektedir. Ancak sürekli olarak ilaç kullanmak istemeyen ya da hali hazırda kullandığı ilaçlar olan bayanlar, bitkisel çözümlere yönelebilirler. Bitkisel çaylar arasında düzenli olarak kullanıldığında adet ağrılarına iyi gelen çok sayıda ürün yer almaktadır. Kadınların varoluşundan itibaren yaşadıkları bu sorun çok uzun dönemlerden beri yalnızca bitkisel ürünleri kullanarak aşılmıştır. Bu sebeple günümüzde de bayanlar bu yöntemi tercih edebilirler.

Adet Sancısına Hangi Çaylar İyi Gelir?

Bitkisel çözümlerin ilk sırasında civanperçemi çayı gelmektedir. Günlük hayatta çok fazla karşımıza çıkmayan bu bitki çayı regl dönemlerinde ağrının ortadan kaldırılması ya da yüksek oranda hafifletilmesi için en doğru seçimlerden birisi olacaktır. Bunun yanında böğürtlen çayı da muhteşem bir seçenek olacaktır. Pembe ile kırmızı arasındaki harika rengiyle görüntü olarak bayanları cezbeden bu çay, içerisindeki C vitamini ve enerji düzeyi ile sürecin çok daha iyi geçmesini sağlar. Bunlara ek olarak safran çayı da çok ciddi biçimde bu sorunun üstesinden gelmekte başarılı olacaktır. Ancak yüksek fiyatı, birçok kişi tarafından tercih edilmemesine sebep olabilmektedir.

Adet Ağrısı İçin Bitki Çayları Nasıl Hazırlanır? Nasıl Tüketilir?

Civanperçemi çayını kullanacak olan bayanlar, 5 gram civanperçemini yarım litre su ile demleyerek hazırlamaktadır. Kaynayan suda 3 dakika kalması yeterli olur. Bu ürün soğuduktan sonra tüketilirken adet döneminden 3 gün önce kullanımına başlanması doğru olur. Böğürtlen çayı için ise kaynayan suyun içerisine kaşıkla ezilmiş olan böğürtlenlerin ve suyunun atılması gerekmektedir. Bunun sonrasında 10 dakika kadar kaynatılan karışım hazır hale gelir. Posası süzülerek rahatlıkla kullanılmaktadır. Safranda ise bir tutam kullanmak yeterli olmaktadır. Klasik bir biçimde safranı demleyen kişiler, sonrasında hemen kullanarak sorunu çözüme kavuşturmayı deneyebilmektedir. Kadınlar, adet ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar ile birlikte her ay yaşadıkları bu ciddi sorundan rahatlıkla kurtulur ve bu süreci çok daha rahat geçirebilir.

Yorumlar
Gaye Tunç 10 Aralık 2018 - 10:15:18 Regl dönemlerin genel olarak çok sancılı geçiyor. Ağrı kesici kullanmak istemiyorum ağrıya iyi gelen bitkisel çaylardan yararlanmak istiyorum. Kekik çayı için etkili oluyor diyorlar ama hiç denemedim. Kesin olarak işe yarar mı bitkisel çaylar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: