Sağlık 06 Ocak 2021 - 09:50:06

Ense Ağrısı ve Uyku Hali Neden Olur?

Ense Ağrısı ve Uyku Hali Neden Olur?

Baş ile gövdeyi birbirine bağlayan boyun kısmının arkasına ense ismi verilirken ense ağrısı ve uyku hali birçok kişinin şikayetleri içerisinde yer almaktadır.

Ense Ağrısı ve Uyku Hali Nasıl Ortaya Çıkar?

İnsanların boyun kısımları en hassas bölgelerinden birisidir. İnsanların aldıkları nefes, tükettikleri gıdalar ve içtikleri su bu yoldan vücudun diğer organlarına dağılmaktadır. Bu sebeple de boyun kısmında yaşanan problemler kısa süre içerisinde vücudun tüm bölgelerini etkileyebilmektedir. Boynun arka kısmı olan ense bölgesinde sürekli olarak ağrılar meydana gelebilirken bunları da uyku isteği takip etmektedir. Vücutta buna sebep olabilecek birçok sebep bulunurken insanlar bunun sebebini bulmakta oldukça zorluk yaşayabilirler. İlk olarak ense ağrısı kendisini gösterirken bu ağrı anlık olarak gelebildiği gibi yavaş yavaş da bölgeye nüfuz edebilir. Bu ağrıyı belirli bir süre çeken kişiler sonrasında uyuma eğiliminde olacaktır.

Ense Ağrısı ve Uyku Hali Neden Olur?

İnsanlarda ense ağrısı sonrasında uyku haline ihtiyacı ortaya çıkarıyorsa burada belirli sebepler vardır. Bazı rahatsızlıklar yalnızca enseye ağrı olarak etki eder ancak insanlarda uyku isteğini uyandırmaz. Bu nedenlerin ilk sırasında yoğun stres ve depresyon gelmektedir. Eğer insanlar çalıştıkları alanlarda sürekli olarak strese maruz kalıyorlarsa ve bunun yanı sıra evlerinde de yeteri kadar fiziksel ve psikolojik olarak dinlenemiyorlarsa bu durumda ciddi şekilde ağrılar başlar. Buna ek olarak uzun süre hareketsiz kalma durumu da hem ense ağrılarına hem de uyku haline sebep olan durumlardır. Özellikle masa başında çalışan kişilerde bu durum çok sık görülmektedir. Yüksek tansiyon durumunda da bu iki olumsuz durum insanlar bir arada görülebilmektedir.

Ense Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ense ağrısının tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılabilir ancak eğer bu ağrılar uyku hali ile geliyorsa sebepleri bellidir ve bunları ortadan kaldırmak amacıyla tedavilerin uygulanması gerekir. İlk olarak stres ve depresyon kaynaklı ise insanların kendilerini çok daha rahat hissettikleri yerlerde yaşamlarına devam etmesi ve bu süreçte psikolojik destek alması gerekir. Bunun yanı sıra sürekli olarak masa başında çalışmak suretiyle ağrılar oluşuyorsa bu kişilerin belirli zaman alalıklarında ayağa kalkarak hareket etmesi ve belirli bir süre tekrar oturmaması gerekir. Son olarak yüksek tansiyon sebebiyle oluşan sorunlarda ilaç tedavisi en doğru seçim olarak gösterilecektir.

Ağrı Kesiciler Ense Ağrısı İçin Kullanılır mı?

Ağrı kesicilerin bu durumda kullanımı ense bölgesinde hissedilen ağrının ortadan kalkmasını sağlayabilirken kalıcı bir çözüm sunmaz. Eğer kişiler ağrı kesici kullanırlarsa anlık olarak ağrıları gidecek ancak buna sebep olan durumlar devam ettiği sürece geri gelecektir. Bu sebeple de daha kesin çözümler için uzman doktorlara danışılması gerekmektedir. Birçok insanın ense ağrısı ve uyku hali şikayetleri varken bunların farklı sebepleri olabileceğinden doktorlara danışarak tedavi görmeleri gerekmektedir.

  • ense ağrısı ve uyku hali
  • ense ağrısı ve uyku hali neden olur
  • ense ağrısının tedavisi
Yorumlar
Tülay Deniz Çok yoğun çalıştığım dönemlerde genel olarak ensemde ağrı ve mide bulantısı sorunu yaşıyorum. Bazen yoğun şekilde uyku hali de oluyor. Ben hep yorgunluğa bağlıyorum ama farklı bir nedeni olabilir mi diye kafama takıldı. cevapla
yorum yaz
Yabani Havuç Faydaları Nelerdir? Yenir mi? Nerede Bulunur?