Erkeklerde ve Kadınlarda Günde Ne Kadar Saç Dökülür?
Sağlık

Erkeklerde ve Kadınlarda Günde Ne Kadar Saç Dökülür?

01 Haziran 2019 - 09:50:08

Erkeklerde saç dökülmesi; genetik faktörlere, cinsiyete, yaşa, demir eksikliğine ve beslenmeye bağlı olarak görülebilen bir durumdur.

Erkeklerde Günde Ne Kadar Saç Dökülür?

Zamanla saç tellerinin incelmesi ve zayıflaması sonucu kopması normal bir durumdur. Özellikle bahar mevsiminde güneş ışınlarının saçlara ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Saç dökülmesi, gerek genetik gerekse çevresel faktörlere maruz kalmayan sağlıklı kişilerde 50-100 saç teli arasındadır. Bu sayının üzerine çıktığı takdirde kişilerin muhakkak bir uzmana başvurması gerekir. Çünkü saç dökülmeleri belli başlı hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Kadınlarda Günde Kaç Tel Saç Dökülmesi Normaldir?

Sağlıklı bir bireyin saç derisinde ortalama olarak 100.000 saç kökü bulunmaktadır. Erkeklerde ve kadınlarda günde yaklaşık olarak 50 ve 100 arası saç telinin dökülmesi normal olarak görülmektedir. Bu sayının üzerine çıkması bir hastalığın neticesi olabilmektedir. Saç dökülme sıklığını kişiler banyodan sonra ya da yattıkları zaman yastığa dökülen saç tellerinden yola çıkarak hesaplayabilirler. Erkeklerde saç dökülmesi testesteron hormonunun aktive ettiği androjen hormonunun fazla olması sebebiyle açığa çıkar. Erkeklerde bu hormonun fazlalığı sonucunda başın ön kısmında saçlarda seyrelmeler oluşur. Kadınlarda ise menopoz, hormonal değişimler ve stres gibi etkenler saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi mevsim geçişlerinde sıklıkla görülebildiği gibi, saç dökülmesinin sebeplerini başlıca; kötü beslenme, yorgunluk, stres ve genetik faktörler olarak sıralamak da mümkündür. Kişilerin yoğun bir stres altına girmesi de stres hormonlarını harekete geçirerek vücudun dengesini bozuyor. Bu durum da saç dökülmesine neden olabilmektedir. Sağlıksız diyetler, dengeli beslenmemek de saç dökülmesini ciddi oranda etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Kişilerin aşırı kilo kaybetmesi saçlarının dökülmesine ve bu sürecin de uzun sürmesine neden olur. Yüksek dozda alınan A vitamini de saçların aşırı miktarda dökülmesinde etkilidir. A vitamini alımının durdurulması sonucunda saç dökülmesinin de durduğu görülmektedir. Saç dökülmesinin en çok oluştuğu durumlardan bir diğeri de hormonal değişikliklerdir. Özellikle kadınlarda doğum sonrasında oluşan saç dökülmeleri, hamilelik hormonlarının ortadan kalkmasıyla açığa çıkar. Bu dökülmeler yaklaşık olarak 1 ay kadar sürer.

Saç Dökülmesine Karşı İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Saç dökülmesine karşı iyi gelen yağlar, saçların beslenmesine ve sağlıklı bir görünüme kazanmasına yardımcı olur. Başlıcaları şunlardır;

Lavanta yağı: Lavanta yağı düzenli olarak saça uygulandığında saçların uzamasına ve kuvvetlenmesine yardımcı olur. Saç dökülmesinin de önüne geçen bu bitkisel yağ, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak, saç derisine giden oksijen miktarının artmasını sağlar.
Hindistan cevizi yağı: Zarar görmüş saçların onarılmasında en etkili yağlardan biridir. Saçların uzamasına ve dökülmelerin azalmasına yardımcı olur.
Badem yağı: Dökülmelerin önüne geçerek, gerekli E vitaminini sağlar.

Kadınlarda saç dökülmesi problemini azaltmak için bitkisel yağlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bitkisel Yağlar saçları beslemektedir. Duş almadan önce bir süre saça uygulanabilirler.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: