Zayıflama 14 Ocak 2022 - 18:27:01

Funda Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Demlenir? Aç Mı Tok Mu İçilir? Faydaları ve Zararları

Funda Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Demlenir? Aç Mı Tok Mu İçilir? Faydaları ve Zararları

Funda çayı, funda bitkisinin yapraklarından elde edilen özellikle zayıflamak için sıkça kullanılan bitki çayıdır.

Funda Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?

Birçok kişinin süpürge otu olarak bildiği funda bitkisinde elde edilen funda çayı; içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlarken aynı zamanda zayıflama konusunda da destek olan bir bitki çayıdır.

Funda bitkisi ülkemizde de pek çok farklı bölgede yetişmektedir. Hem yazın hem de kışın yeşil kalma özelliğine sahip olması bitkinin mevsim şartlarına karşı son derece dayanıklı olduğunu gösterir. Ülkemizde de ağırlıklı olarak karasal iklim olduğundan bu şartlara uygun bir bitki olarak görülebilir. Mor renkte bir çiçeğe sahip olan bu bitki genel olarak çayırlarda kendi başına yetişir. Funda bitkisinin yapraklarının kullanılması ile hazırlanan bitki çayıdır. Funda çayı zayıflama konusunda oldukça etkilidir.

Funda Çayı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Potasyum, kalsiyum ve sodyum gibi mineraller içeren, aynı zamanda vitamin bakımından da zengin olan funda çayı Faydaları oldukça fazladır. Bunlar şöyledir:

 • Funda çayının faydaları arasında gösterilebilecek diğer etmenler ise böbrek taşı ve kumunu önlemedeki etkisi olabilir. Bu etki sayesinde kişilerin büyük acılar ya da devamlı ağrılar çekmesi önlenmektedir.
 • Nezle ve grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı etkilidir. Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Doğum sancılarının hafiflemesini sağlar. Bununla birlikte yumurtalık iltihabına karşı da etkilidir.
 • Eklem ve kemik hastalıklarında tedavi edicidir. Ayrıca kas hareketlerinin düzenlenmesini sağlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir ve idrar söktürücü etkisi vardır. Yanma, ağrı ya da idrar yapamama gibi problemleri önlemektedir.
 • Kolesterolün düşürülmesini ve şekerin dengelenmesini sağlar.
 • Cinsel performansı artırır ve cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu tedavisinde kullanılır.
 • İltihaplı sivilcelerin iyileştirilmesinde tercih edilmektedir.

Vücutta kan dolaşımının dengelenmesini sağlayan funda çayı, pek çok şekilde sağlık için yararlıdır.

Funda Çayı Zayıflatır mı?

Vücutta yağ yakımını destekleyen bu bitki çayı özellikle bölgesel zayıflama konusunda etkilidir. Birçok kişi fazla kilolarından kurtulurken destek olması amacıyla funda çayı kullanabilir. Bu bitki çayı kilo kaybına tek başına sebep olamazken destek ürünü olarak tüketilmektedir.

Funda çayı içeriğinde yer alan C vitamini ve farklı antioksidanlar, metabolizma hızlandırıcı etki sağlarken aynı zamanda vücuttan ödem ve toksin atılmasına da destek olur. Karın ve göbek bölgesindeki yağların yakılmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini artıran bu çay, sindirimi rahatlatır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Funda Çayı Nasıl Demlenir? Aç Mı Tok Mu İçilir?

Bu bitki çayı funda yapraklarının ve çiçeklerinin kurutulması ile hazırlanır. Yaklaşık olarak yarım litre kaynamış suya, funda bitkisi kurusunda bir miktar atılır. Yaklaşık olarak 5 dakika demlendikten sonra afiyetle tüketilebilir.

Bu çayı hazır olarak poşet çay şeklinde üreten firmalar bulunur. Eğer hazır olarak demleyecekseniz poşet çayları 3-4 dakika sıcak suda bekleterek, sonrasında içebilirsiniz. Aç karnına içimesi önerilen funda çayı sabah ve akşam olmak üzere günde bardak içilmektedir.

Funda Çayının Zararları Nelerdir?

Kilo vermeye etki sağlaması bakımından genel olarak aşırı tüketiminin daha fazla yağ yakımı sağlayacağı yönünde birtakım düşünceler meydana gelse de, funda çayı çok tüketildiği zaman birtakım yan etkilere neden olmaktadır. Bu durumda kusma ve mide bulantısı gibi problemler ortaya çıkabilir.

İdrar söktürücü özelliği nedeniyle vücutta su kaybına neden olabilir. İshal ve karın ağrısı söz konusu olabilir. Gün içerisinde iki defadan fazla içilmemelidir. Ana öğünlerden yarım saat öncesinde kullanmak en doğru seçimdir. Ayrıca hamile kadınlar ve emziren anneler için uygun değildir.

 • funda çayı
 • funda çayı zayıflatırmı
 • funda çayı nasıl demlenir
 • funda çayı aç mı tok mu içilir
Yorumlar
Belkıs Çınar Funda çayı zayıflama konusunda etkili oluyor mu? Denemek istiyorum ama nasıl kullanılır, ne zaman içilir, nasıl demlenir bilmiyorum. Kullananlar ve zayıflayanlar var mı? Herhangi bir yan etkisi ya da zararı olur mu? cevapla
Bircan Keleş Funda çayını zayıflamak için kullanmak istiyorum. Aç mı tok mu kullanmam gerekiyor bilgi verirseniz iyi olur. Bide bu çayı gebelik döneminde kullanmak zararlı olur mu? Hamile kalabilirim çünkü farkında olmadan içersem sorun olur mu acaba? cevapla
yorum yaz
Testis Travması Nedir? Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?