Emzirirken gaz yapmayan yiyecekler ve içecekler nelerdir?
Sağlık

Emzirirken Gaz Yapmayan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

15 Kasım 2017 - 12:28:49

Çocukların gelişimi için anne sütü oldukça önemlidir. Emzirirken gaz yapmayan yiyecekler ve içecekler tüketmek bebeklerin daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olmaktadır.

Emzirme Döneminde Anneler Nelere Dikkat Etmelidir?

Annelik birçok kadının hayalini kurduğu, hayatlarındaki en önemli isteklerinden birisidir. Uzun bir süre hamilelik gibi zor bir süreçten geçen annelerin doğumdan sonra da beslenmelerine uzun süre dikkat etmeleri hem kendi sağlıkları için hem de emzirdikleri bebekleri için son derece önemlidir. Çünkü emziren annelerin tükettikleri her besin doğrudan bebeklere geçer. Bu nedenle özellikle doğumdan sonraki ilk iki yıl, yani emzirme süresi boyunca annelerin sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekir. Aksi halde anneler tükettikleri besinler nedeni ile hazımsızlık başta olmak üzere farklı rahatsızlıklar ile karşılaşabilir. Emzirme döneminde olduğu için de bebekler de annelerin bu etkilerinden birebir etkilenirler.

Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Çözülür?

Emziren annelerin tükettikleri besinler ile ilgili olarak dikkat etmeleri gereken en önemli konu gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalarıdır. Çünkü zaten bebekler dünyaya yeni gedikleri için bağırsakları düzenli bir şekilde çalışmıyor, ayrıca annelerin de gaz yapan yiyecekler tüketmesi bebeğin gaz sancıları çekmesine neden oluyor. Ancak emziren anneler tükettikleri besinlere dikkat eder ve gaz yapmayan yiyecek ve içecekler tüketirlerse bebeklerin sağlıkları da daha iyi oluyor.

Gaz Yapmayan Yiyecek ve İçecekler

Emzirme döneminde beslenme düzeni için annelerin tüketebileceği, emzirirken gaz yapmayan içecekler ve yiyecekler bulunuyor. Bu besinleri her şeyden önce sebze ve meyve olarak ayırabiliriz. Meyvelerin birçoğu hem gaz yapmama özelliğinden dolayı, hem de annelere enerji ve tokluk hissi sağladığı için rahatlıkla emzirme döneminde tüketebilir. İçerdiği vitaminler açısından son derece zengin olan elma ve avokado emziren anneler tarafından sorunsuz bir şekilde tüketilebilir. Ayrıca armut ve papaya da emzirirken tüketilebilecek meyveler arasındadır. Armut bol miktarda lif içerdiği için gaz yapmadığı gibi ayrıca annenin ve bebeğin bağırsaklarının da düzenli bir şekilde çalışmasına ve dışkılamanın kolay bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Emzirirken gaz yapmayan yiyecekler patlıcan, tatlı patates ve bal kabağı tüketilebilir. Bunların dışında abartıya kaçmayacak şekilde yumurta, mantar, balık ve şeker pancarı tüketilebilir.

Emzirme Döneminde Bitki Çayları İçilir mi?

Emziren annelerin merak ettikleri ve tüketmekte çekindikleri konulardan birisi de emzirme döneminde hangi bitki çaylarını kullanabilecekleridir. Bilindiği gibi bitki çayları birçok açıdan insanlara fayda sağlar ancak özellikle hamilelik ve emzirme döneminde bitki çayının anneler tarafından tüketilmemesi gerekir. Gaz yapmayan ve aksine anne ve bebeğe fayda sağlayan bitki çaylarından birisi rezene çayıdır. Hem annenin hem de bebeğin rahatlamasını sağlayan rezene çayının yanı sıra papatya çayı ve hindiba çayı da emzirme döneminde gaz yapmadıkları için rahatlıkla tüketilebilir.Ayıca bu bitki çaylarının birçoğunun anne sütünü arttırıcı etkisinin olduğunu da söyleyebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz yiyecek ve içeceklerin tamamı hem anneye hem de bebeğe gaz yapmadığı için hazmı da kolaylaştırır.

Yorumlar
Aysever Meral 15 Kasım 2017 - 12:38:49 Bebeğim henüz 1 aylık ve aşırı derecede gaz problemi yaşıyoruz. Yediklerime dikkat edince biraz azaldı ama devam ediyor. Doktor bunun geçici olduğunu belirtiyor. Emzirme döneminde gaz yapmayan yiyecekler tamamen çözüm olur mu?cevapla
Esra Taşan 18 Eylül 2018 - 14:44:30 Bebeğim daha 2 aylık ve sadece benim sütümle besleniyor. Aşırı derecede gaz problemi yaşıyoruz ve hatta çoğu zaman sabah kadar uyumadığı oluyor. Bu beden mi kaynaklanıyor yoksa normal bir durum bilmiyorum. Ne zaman geçer ne yapmak lazım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: