Sağlık 14 Ocak 2022 - 18:01:58

Emzirirken Gaz Yapmayan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Emzirirken Gaz Yapmayan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Emzirirken gaz yapmayan yiyecekler; bebeklerin sindirim sistemi için faydalı olurken aynı zamanda anne için de sindirim sistemi problemlerinin önlenmesinde destekleyicidir.

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Çocukların gelişimi için anne sütü oldukça önemlidir. Emzirirken gaz yapmayan yiyecekler tüketmek bebeklerin daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olmaktadır. Sadece besinler değil aynı zamanda içecek konusunda da gaz yapmayan seçeneklere yönelmek gerekmektedir.

Bebek sahibi olmayı tercih eden kadınların, uzun bir süre hamilelik gibi zor bir süreç ve doğumdan sonra beslenmelerine uzun süre dikkat etmeleri hem kendi sağlıkları için hem de emzirdikleri bebekleri için son derece önemlidir. Çünkü emziren annelerin tükettikleri her besin doğrudan bebeklere geçmektedir.

Doğumdan sonraki ilk iki yıl, yani emzirme süresi boyunca annelerin sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekir. Aksi halde anneler tükettikleri besinler nedeni ile hazımsızlık başta olmak üzere farklı rahatsızlıklar ile karşılaşabilir. Emzirme döneminde olduğu için de bebekler de annelerin bu etkilerinden birebir etkilenirler.

Emzirirken Gaz Yapmayan Yiyecekler Nelerdir?

Emzirme döneminde beslenme düzeni için annelerin tüketebileceği, emzirirken gaz yapmayan yiyecekler bulunmaktadır. Bu besinleri sebze ve meyve olarak ayırabiliriz. Meyvelerin birçoğu hem gaz yapmama özelliğinden dolayı, hem de annelere enerji ve tokluk hissi sağladığı için rahatlıkla emzirme döneminde tüketebilir.

İçerdiği vitaminler açısından son derece zengin olan elma ve avokado emziren anneler tarafından sorunsuz bir şekilde tüketilebilir. Ayrıca armut ve papaya da emzirirken tüketilebilecek meyveler arasındadır. Armut bol miktarda lif içerdiği için gaz yapmadığı gibi ayrıca annenin ve bebeğin bağırsaklarının da düzenli bir şekilde çalışmasına ve dışkılamanın kolay bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Emzirirken gaz yapmayan yiyecekler patlıcan, tatlı patates ve bal kabağı tüketilebilir. Bunların dışında abartıya kaçmayacak şekilde yumurta, mantar, balık ve şeker pancarı tüketilebilir.

Emzirirken Gaz Yapmayan İçecekler Nelerdir?

Emzirme döneminde sıvı alımı oldukça önemlidir. Gün içerisinde bol miktarda su içmek hem anne sütünün artmasını hem de sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Bunun yanı sıra sütün artmasını sağlayan ve bebekte gaz yapmayan meyve kompostolarından yararlanılabilir.

Kuru kayısı, incir, üzüm ve elma gibi meyvelerden yapılan kompostolar ve içecekler bu süreçte tüketilebilmektedir. Kafein içeren içeceklerden ise uzak durmak ya da sınırlı tüketim sağlamak gerekir.

Emzirme Döneminde Bitki Çayları İçilir mi?

Emziren annelerin merak ettikleri ve tüketmekte çekindikleri konulardan birisi de emzirme döneminde hangi bitki çaylarını kullanabilecekleridir. Bilindiği gibi bitki çayları birçok açıdan insanlara fayda sağlar ancak özellikle hamilelik ve emzirme döneminde bitki çayının anneler tarafından tüketilmemesi gerekir.

Gaz yapmayan ve aksine anne ve bebeğe fayda sağlayan bitki çaylarından birisi rezene çayıdır. Hem annenin hem de bebeğin rahatlamasını sağlayan rezene çayının yanı sıra papatya çayı ve hindiba çayı da emzirme döneminde gaz yapmadıkları için rahatlıkla tüketilebilir. Ayıca bu bitki çaylarının birçoğunun anne sütünü arttırıcı etkisinin olduğunu da söyleyebiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz yiyecek ve içeceklerin tamamı hem anneye hem de bebeğe gaz yapmadığı için hazmı da kolaylaştırır. Emzirme döneminde doktorunuza danışarak tüketim sağlayabilirsiniz.

  • emzirirken gaz yapmayan yiyecekler
  • emzirirken gaz yapmayan içecekler
  • emzirme döneminde beslenme
  • emzirme döneminde bitki çayı
Yorumlar
Aysever Meral Bebeğim henüz 1 aylık ve aşırı derecede gaz problemi yaşıyoruz. Yediklerime dikkat edince biraz azaldı ama devam ediyor. Doktor bunun geçici olduğunu belirtiyor. Emzirme döneminde gaz yapmayan yiyecekler tamamen çözüm olur mu? cevapla
Esra Taşan Bebeğim daha 2 aylık ve sadece benim sütümle besleniyor. Aşırı derecede gaz problemi yaşıyoruz ve hatta çoğu zaman sabah kadar uyumadığı oluyor. Bu beden mi kaynaklanıyor yoksa normal bir durum bilmiyorum. Ne zaman geçer ne yapmak lazım? cevapla
yorum yaz
Hızlı Saç Uzatma Yolları, Kürleri ve Yöntemi Nedir?