Sağlık 21 Ocak 2021 - 17:35:28

Genital Bölge Kaşıntısı ve Kanamasına Bitkisel Çözüm

Genital Bölge Kaşıntısı ve Kanamasına Bitkisel Çözüm

Genital bölge; üreme organlarının bulunduğu bölgeye verilen isimdir. Vajinal bölge olarak da bilinmektedir.

Genital Bölge Kaşıntısı Neden Olur?

Genital bölge kaşıntısı, kişiler için oldukça rahatsız edici ve sosyal hayattan soyutlayıcı bir etkiye sahiptir. Bu rahatsızlığın giderilmesi için uzmanların desteğiyle nedeni araştırılmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır. Bu kaşıntının oluşmasına sebep olacak pek çok neden bulunmaktadır. İçlerindeki en önemli neden mantar hastalığıdır. Fakat genital bölgede oluşan kaşıntılarda mantar hastalığı dışında farklı sorunlar da görülebilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucunda da siğiller oluşabilmekte ve ciddi kaşıntılara sebep olabilmektedir. Bu bölgede kaşıntı oluşumunu sağlayan hastalıklar gonore ve trikomonas isimleriyle bilinmektedir. Tüm bu hastalıkların yanı sıra gebeliğin de vajinal bölgenin kaşınmasına sebep olduğu unutulmamalıdır.

Genital Bölge Kaşıntısı Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Nedir?

Genital bölge kaşıntısının önüne geçilebilmesi için şunlara dikkat etmek gerekmektedir;

  • Kişi vücudunu saran, dar tayt ve pantolon giymemelidir.
  • Giyilecek olan iç çamaşır, mayo veya pedlerin ıslak olmaması gerekmektedir.
  • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Naylon ya da sentetik çamaşırlar kullanılmamalıdır.
  • Vajinanın gerek iç gerekse dış kısmına parfümlü pudra, şampuan ya da krem değmemelidir.

Bunlara dikkat edildiği takdirde özel bölgede kaşıntı oluşumunun önüne geçilmiş olur. Genital bölge kaşıntısında bitkisel tedavi olarak elma sirkesi kullanılabilir. 2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak suyun içerisine karıştırarak vajinal bölge temizlenmelidir. Vajinal enfeksiyonların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu tedavi yönteminin bir haftada günde 2 sefer olacak şekilde uygulanması idealdir.

Genital Bölge Kanamasına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Genital bölge kanaması cinsel yolla oluşan enfeksiyonlar sonucunda görülebilmektedir. Vajinadaki sinirlerin hasar görmesiyle kanama meydana gelmektedir. Vajinal bölgede oluşan mantar uzun süreli kaşınma sonucunda kanamayla sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple vajinada oluşan mantarların tedavisi oldukça önemlidir. Genital bölgenin temizliği sırasında kullanılan kimyasal maddeler tahmin edildiğinden daha da zararlıdır. Satılan kimyasal içerikli temizlik malzemeleri yerine bitkisel ürünlerin kullanılması her zaman daha sağlıklı ve ekonomiktir. Menopoz döneminde özel bölgede oluşan kuruluklar da kanamalara sebep olmaktadır.

Genital Bölge Kanamasının Bitkisel Tedavisi Var mıdır?

Vajinal bölgede kanama oluşmasına neden olan yaraların tedavi edilmesi çok önemlidir. Doğal tedavi yöntemleri arasında en yaygın olarak bilineni kaşıntının kanamaya dönüşmemesi adına soğuk kompres yapılmasıdır. Temiz bir havluya konulan bir avuç buz özel bölgede bir müddet bekletilmelidir. Genital bölgede oluşan enfeksiyonlar kaşıntılara, kaşıntılar da beraberinde kanamalara sebep olmaktadır. Vajinadaki yanma ve kaşıntı sorununun önüne geçen en doğal ürün yoğurttur. Vajinada bakterilerin ölmesinde de oldukça etkilidir. Biraz pamuk yoğurda batırılarak özel bölgede bekletilmelidir. Enfeksiyon kapması durumunda bu işlem günde 2 sefer uygulanabilmektedir. Genital bölge kaşıntısı için iyi gelen kızılcık suyu, bakteri ve mantar oluşumunu tedavi etmek için de çok faydalıdır.

  • genital bölge kanaması
  • genital bölge kaşıntısı nasıl geçer
Yorumlar
Şule Ceylan Arkadaşlar mikrop kaptığınız zaman genital bölgede kaşıntı meydana gelebiliyor. Ben genel olarak antibiyotik kullandığım zaman e adet sonraki dönemlerde bu sorunu yaşıyorum. Nadir de olsa sene de 1 defa olabiliyor. Doktora gitmek kesinlikle gerekli. cevapla
yorum yaz
Diyet Yapıyorum Ama Zayıflayamıyorum Ne Yapmalıyım?