Sağlık

Greyfurt Faydaları, Zararları ve Kalorisi

17 Kasım 2018 - 09:50:20
Greyfurt faydaları, zararları ve kalorisi

Greyfurt; hafif acı ve ekşi tada sahip, iç kısmı portakala benzeyen sağlıklı bir meyvedir. Vitamin, mineral ve lifler açısından oldukça zengindir.

Greyfurt Nedir? Kaç Kaloridir?

İlk defa Batı Hint Adaları olan Barbaros'ta tatlı portakal ile çapraz bir melez meyve olarak yetiştirilmiştir. Ülkemizdeyse yaklaşık olarak 10-15 yıldır sıklıkla tüketilmekte olup yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Meyve oldukça sulu ve kırmızı, bazen de beyaz renktedir. 1 adet greyfurt kalorisi yaklaşık olarak 100 kcal'dir.

Greyfurtun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için tam bir sağlık deposudur. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bol miktarda su içerdiği için sağlıklı kilo vermeye yardımcıdır.
  • Vücudu enfeksiyonlardan korur, kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.
  • Görme yeteneğini geliştirerek göz sağlığını korur.
  • İçerdiği antioksidanlar sebebiyle kolesterolü dengede tutar.
  • Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Diş eti kanamalarını sona erdirir.
  • Cilt hücrelerini besleyerek sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Greyfurtun saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok faydası vardır. Bilinen bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, herhangi bir hastalık sonucu ilaç kullanan kişilerin doktor onayıyla tüketmeleri daha sağlıklı olur.

Greyfurt Diyeti Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verilir?

Hızlı yağ yakımında etkili olan bu meyvenin uygulanan farklı diyet seçenekleri de bulunmaktadır. Kilo kontrolü yapmak için uyguladığınız diyetlerinize greyfurtu da dahil ederek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Kahvaltıda yumurta, şekersiz çay ya da kahve tüketirken bir adet de turuncu meyveden yemeniz güne yağ yakarak başlamanızı sağlayacaktır. Öğlen yemeğinizde de sebze salatası, ızgara tavuk ve 1 adet turuncu meyve tüketmeniz gerekmektedir. Akşam yemeğinizde de ızgara et ya da tavuk, bol salata ve turuncu meyve yiyerek günü tamamlayabilirsiniz. Bu diyeti düzenli olarak uyguladığınızda 3 günde yaklaşık olarak 4 kilo verileceği söylenmektedir. Verilen kilolar metabolizmanın hızına göre farklılık göstermektedir.

Greyfurtun Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Evde hazırlamak isteyenler, organik olan 10 adet turuncu meyveyi iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyup ısı yalıtımı olan bir kaba koymalıdır. Kabukları kaplayacak vaziyette kaseye bolca zeytinyağı dökülmelidir. Tencere yarıya kadar su doldurulur. Cam kase su almayacak şekilde tencerenin içerisine yerleştirilir. Kısık ateşte 5 saate yakın bir süre kaynatılır. Sonrasında ince pamuklu bir kumaş huninin ağzına bağlanır ve karışım kavanozlara süzülür. Soğuk ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu yağ 3 ile 6 ay içerisinde kullanılmalıdır. Turuncu meyvenin yağı da oldukça faydalıdır. C vitamini açısından oldukça zengindir. Kış aylarında grip ve nezle gibi hastalıkların tedavi edilmesinde etkilidir. Özellikle masaj salonlarında tercih edilir. Cildi yumuşatan ve yatıştıran bir etkiye sahiptir. Yüzdeki sivilce ve akne problemlerinin giderilmesinde yardımcıdır. Sinir sistemine etkisi olup, ruh sağlığının korunmasını sağlar. Özellikle göğüs kısımlarına sürüldüğünde kırışıklıkları giderir. Greyfurt yağını evinizde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi aktarlardan da temin edebilirsiniz.

Yorumlar
Sema Sargın 17 Kasım 2018 - 10:00:20 Greyfurt yağını zayıflamak için kullananlar var mı? arkadaşlar kilo verme konusunda bu yağın etkili olduğunu duymuştum. Eğer ki kesin sonuçlar veriyorsa deneyeceğim ama bir yan etkisi olur mu ve nasıl kullanmak gerekiyor onu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: