Sağlık

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

30 Eylül 2017 - 13:40:37
Güneş yanığı nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Günümüzde yaşanan aşırı sıcaklarla ilgili insan bedenini güneş ışınlarından korumak önemli bir noktaya geldi. Yüksek faktörlü kremler güneş yanığını engellemek için yaz aylarının vazgeçilmezidir.

Güneş Yanığı Nelere Yol Açar?

Güneş yanağından ziyade bu yanıklar meydana gelmeden önce dikkatli davranıp gereken önlemi almak daha önemlidir. Güneş yanıkları insan cildine zarar verir ve bu yanıkların cilt kanseri gibi rahatsızlıklara yol açma riski vardır. Güneş yanıklarından dolayı baş dönmesi, bulantı gibi problemler yaşayan bir kişinin doktora başvurması gerekir. Güneşin yoğun olduğu alanlarda olan kişilerin vücuttaki su kaybına engel olmaları ve vücudun ihtiyacı olan suyu tüketmeleri gerekmektedir.

Güneş Yanıkları İçin Ne Yapılır?

Yazın güneş etkisiyle vücutta terleme daha fazla olur. Bu durum vücutta su kaybına neden olduğu için sıvı yetersizliği probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu ihtimallere karşı bol su içmek gerekir. Vücutta yanık olan yerleri soğuk su ile serinletmek gerekir. Güneş yanığı birden fazla bölgede ise soğuk su ya da ılık su ile duş alınmalıdır. Alkol tüketiminin bu süreçte azaltılması tavsiye edilmektedir. Çünkü alkol vücutta su yetersizliğini daha belirgin hale getirir bu da yanıkların daha geç iyileşmesine ve daha fazla acı duyulmasına neden olur. Bu doğrultua her daim su içmek insan sağlığı için yapılan en güzel yatırımlardan biridir.

Güneş Yanıklarının Zararları Nelerdir?

Güneş yanıkları cildin kurumasına neden olmaktadır. Bu yüzden cildi nemlendirmek bu aşamada kurtarıcı olabilir. Güneş yanığı oluşan ciltlerde nemlendirici kullanmak, yanık için çözüm olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken detay cildinde fazla hasar olan ya da güneş yanıkları su toplamış kişilerin nemlendirici kullanmaması gerekir. Nemlendirici kullanmak için yanığın çok ilerlememiş hafif derece olması koşuldur. Tercih edilen nemlendirici kremlerin parfüm içermemesine dikkat edilmelidir. Parfüm olmayan ya da güneş kremi olan ürünler diğer ürünlerden daha sağlıklıdır. Yanığı sakinleştiren krem türü arasında aloe vera krem yer alır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığına iyi gelen losyonlar yanıktaki semptomları hafifletir. Kalamin losyonunu düzenli bir şekilde uygulandığında işe yarar. Bunun nedeni bu losyonun etkisinin 1 veya 2 saat içerisinde geçmesidir. Soğuk duş aldıktan sonra kalamin losyonunu uygulamak güneş yanıkları için daha faydalı olur. Bir başka yöntem ise Hidrokortizon kremdir. Bu kremin özelliği yanmanın meydana getirdiği acı ve ciltte oluşan şişkinliği azaltmaktır. Geniş alanda oluşan cilt yanıkları, ciltte su toplanması gibi durumlarda hidrokortizon kremi uygulamak doğru değildir. Hidrokortizon krem mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Güneş Yanığında Ne Yapılmalı?

Güneş yanığı meydana geldiği zaman acı herhangi bir yöntem ile dinmiyorsa var olan bu acı için ilaca gerek olabilir. Yanığın ilerleyen safhalarında doktora danışarak ilaç kullanmak gereklidir. Yanmanın etkisiyle deride kabarcıklar oluşabilir. Bunların kesinlikle patlatılmaması gerkeir hatta dokunulmaması gerekir. Çünkü bu durum enfeksiyona neden olabilir. Eğer kendiliğinden patlarsa o zaman bu bölgelerin temiz tutulması gerekir. Bunun için sargı bezi kullanılabilir.

Yoğurt Güneş Yanığına İyi Gelir mi?

Güneş yanığıyla ilgili yoğurt kullanmaya dair birçok bilgi yer alsa da bilimsel açıdan böyle bir kanıt ve netlik bulunmamaktadır. Dolayısı ile güneş yanıkları için yoğurdun kullanılması tavsiye edilmez. Güneş yanıklarında yoğurdun kullanılması toplum arasında yaygın bir durumdur. Toplumun güneş yanıklarında yoğurt kullanmasının sebebi, yoğurt güneş yanıklarının meydana getirdiği acıyı rahatlatmasıdır. Bu aşamadaki tehlike ise yoğurt sürülen alanda kalıntılar kalabilir ve temizlenme süreci zorlu olabilir. Güneş yanıklarında kullanılan yoğurdun tıbbi anlamda herhangi bir geçerliliği olmadığı için doktorlar tarafından yoğurt tavsiye edilmez.

Yorumlar
Tuğba kakık 25 Eylül 2017 - 17:49:47 Güneş yanığından sonra lekelerin oluşmaması için ne yapmalı? Hangi yöntemler uygulanmalı?cevapla
Nurcan 12 Temmuz 2018 - 15:05:06 Güneş yanığı kızarıklığı nasıl geçer? Yaz aylarında ortaya çıkan bu durum genelde yanık durumuna ulaşmamışsa nemlendirirci su bazlı vücut losyonları ile hafifletilebilir. Oluşan sızı 1 gün içinde kayboluyor mesela. Ben kullanıyorum ama çok yoğun yanıklarda doktora gitmek gerekir mutlaka. Esmer tenli insanlarda güneşte kalma süresi çok çok fazla değilse çok yoğun kızarmalar ya da acılı durumlar oluşmuyor zaten. cevapla
Gülten Hakimoğlu 12 Temmuz 2018 - 15:09:57 Güneş kızarıklığına çözüm olarak şimdi güzel ürünler var. Su bazlı sprey halinde losyonlar da var. Acının daha yoğun olduğu durumlarda el sürmeden uygulanabiliyor. Sızıyı da kaldırıyor ortadan deriyi de yoğun nemlendirdiği için iyileşme süreci hızlı oluyor. Birçok markanın var güneş ürünleri ama tabi ki güneşlenmenin belli saatlerde yapılması ve mutlaka iyi bir koruyucu kullanılmasıdır. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: