Yaşam

Kahveyi Köpüklü Yapmanın Sırrı

30 Eylül 2017 - 18:51:53
Kahveyi köpüklü yapmanın sırrı

Türk kahvesi denilince akla ilk gelen şeylerden biri paylaşmak, muhabbet ve keyiftir. Sevinçleri ve hüzünleri paylaşmak için keyifle içilen Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğundan bugüne kadar gelmiş ve Türklerin kültürüne yerleşmiş olan bir kahve türüdür.

Türk Kahvesi Nedir? Nasıl Olur?

Türk kahvesi kültürü yemeklerden sonra, günün herhangi bir saatinde tek başına veya bir dostla içilen, kokusu harikulade olan kahvelerden biridir. Özellikle kız isterken tercih edilen Türk kahvesi kız isteme törenlerinin baş tacıdır. Kokusu ile herkesi büyüleyen Türk kahvesinin yapılışı da kendisi kadar önemlidir. Türk kahvesinin en can alıcı özelliği kokusu ve üzerindeki köpüğüdür. Kahvenin kahve olduğunu anlamak için bol köpük gerekir. Köpüklü kahve yapmak bazı insanlara zor gelebilir fakat köpüklü kahve yapmanın püf noktaları bilinirse tahmin edilen zorluklar ortadan kalkar.

Köpüklü Kahve Nasıl Yapılır?

Köpüklü kahve yapmanın en önemli sırrı kahvenin taze olmasıdır. Açıkta kalmış, bayatlamış, aylar önce alınmış olan kahvenin kokusu ve tadı bozulur. Bu yüzden kahve alındıktan sonra kapalı bir kapta saklamak kahvenin kokusunun ve tadının bozulmasını engeller. Kahvenin saklandığı kabın hava ve nem almamasına dikkat edilmelidir. Eski dönemlerde hazır çekilen kahveler kullanılmazdı. Kahve çekirdeği tavada kavrulmakta ve el değirmeninde çekilmekteydi. Bu işlem emek ve zaman aldığı için ziyadesiyle yoğun olan günümüz şartlarında bu yöntem yapılmamaktadır. Hal böyle olunca insanlar hazır kahve tercih etmektedir. Fakat paket kahve yerine yeni çekilmiş olan kahvelerden almak kahvenin kokusu ve köpüğünün bol olması açısından önemlidir. Yeni çekilmiş olan kahveyi tercih etmek ve kahvenin uzun zaman beklemeden tüketilmesi kahvenin daha lezzetli olmasını sağlar.

Türk Kahvesi Tarifi Nedir?

Pişirilen Tük kahvesinde kullanılan suyun hazır su olması önemlidir. Musluktan kullanılan su klorlu olduğu için kahvenin lezzeti tatmin edici olmaz.Ayrıca kahveye koyulacak olan suyun soğuk olması önerilir. Kahve ateşe yerleştirilmeden önce cezvedeki, şeker, su ve kahvenin kırk- elli saniye karıştırılması tercih edilir. Bu sayede kahvenin kıvamı yumuşak olur. Közde ya da mangalda pişirilen kahveler lezzetlidir. Çünkü ateş yoğun olmadığı için kahve yanmaz ve ağır ağır pişer. Dolayısı ile Türk kahvesinin kısık ateşte pişirilmesi tavsiye edilmektedir.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahve karıştırıldıktan sonra ateşe alınır fakat kahvenin ocakta kabarana kadar karıştırılmaması gerekir. Ateşte fazla karıştırılan kahvenin köpüğü hızlı söner. Ateşteki kahve hafif kabarınca, kahvedeki köpük fincanlara eşit bir şekilde dağıtılmalıdır. Köpüğü fincanlara dağıttıktan sonra cezvedeki kahve bir kez daha kaynatılır ve fincanlara boşaltılır. Cezvede bulunan kahve fincanın kenarından dökülmelidir, bu sayede köpük sönmez. Fakat kahve fincanın ortasından döküldüğü zaman kahvenin köpüğü söner. Yumuşak aroma tercih eden kişiler için her fincan ölçüsüne 1 çay kaşığı süt eklemek yeterli olur. Türk kahvesinin pişirilmesi kişinin ağız tadına göre değişiklik gösterir. Türk kahvesine çikolata koymak da kahvenin değişik tatlarından biridir. Türk kahvesine bitter çikolata kullanarak kahvenin tadını çeşitlendirebilirsiniz. Fakat sütlü çikolata kullanmak önerilmez. Sütlü çikolatanın içerisindeki yağ oranı ve diğer maddeler Türk kahvesinin tadını bozmaktadır. 1 fincan ölçüsü için yarım tablet bitter çikolata kullanabilirsiniz.

Türk Kahvesine Ne Kadar Şeker Atılmalıdır?

Türk kahvesi lezzeti için diğer önemli özellik kahvenin şeker oranıdır. Sade kahve kullanımı için şeker atılmaz. Kahvenin yanında çikolata ya da lokum tercih edilebilir. Az şekerli kahve yapmak için yarım küp şeker kullanılabilir. Orta kahve için 1 adet küp şeker ve şekerli kahve yapmak için ise 2 adet küp şeker önerilir. Her fincan için 1 tatlı kaşığı kahve koyulmalıdır.

Yorumlar
Mercan Çelik 26 Eylül 2017 - 09:55:17 Türk kahvesi köpüklü bir şekilde nasıl yapılır? Ben hep köpüğünü tutturamıyorum.cevapla
Birgül Açıkgönül 12 Temmuz 2018 - 14:30:50 Soğuk suyla yapılan kahve hakikaten daha farklı oluyor. Türk kahvesinin köpüklü olması olmazsa olmaz bir durum çünkü. Ben pek kahve sevmesem de bazen garip bir istek duyarım türk kahvesine. Nadir tükettiğim için güzel olması tabiki çok önemli. Bir de düzgün yapamazsan o anlık keyfim sinir harbine dönüyor birden. Yazınızdaki önerilere göre yaptım güzel oldu . Keyfime keyif kattınız... Emeği geçenlere teşekkürler...cevapla
Gönül 12 Temmuz 2018 - 14:42:10 Türk kahvesi yanında neden su ikram edilir diye sorduğum büyüklerim hep bir öncekilerden gördüklerini belirtmişlerdi. Ben de bu bilgimi paylaşmak istedim sizinle. Kahve fincan da biliyorsunuz ki az bir içecek . İçimi sırasında tadını tam almak için öncesinde su tercih edilirmiş ya da sonrasında damakta kalan telvenin temizlenmesi için su tercih edilirmiş. Yani su, önce ya da sonra içilebilirmiş....cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: