Zayıflama 26 Kasım 2021 - 16:52:10

Pilates Yapmak Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Ne İşe Yarar?

Pilates Yapmak Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Ne İşe Yarar?

Pilates yapmak; kasların güçlenmesini ve esnekliğinin artırılmasını sağlayan ve aynı zamanda sıkılaşma ile birlikte zayıflama etkisi sunan bir spor yöntemidir.

Pilates Nedir, Ne Demek?

Vücudun esnekliği artırmak ve genel sağlığı iyileştirmek için uygulanan pilates; sırt, karın ve kalça odaklı uygulanan bir egzersiz yöntemidir. Kilo verme ve zayıflama konusunda etkileri bulunan bu spor tekniği, öncelikli olarak vücudu sıkılaştırır ve aynı zaman omurga sağlığını iyileştirir. Aynı zamanda kasların gelişmesine de yardımcı olur.

Joseph pilates tarafından geliştirilen bu spor çeşidi gün geçtikçe birçok insanın hayatına dahil olmaktadır. Bu sporda var olan egzersiz çeşitleri mat üzerinde çember, top ve benzeri gibi materyaller ile yapılmaktadır.

Pilates Yapmak Zayıflatır mı? Sıkılaştırır mı?

1920 yılında gündeme gelen bu egzersiz yöntemi vücut sağlığını iyileştirmenin yanı sıra kalori yakmaya yardım eder. Kilo vermek kişinin yaşam tarzı, beslenme tarzı ve yaptığı spor ile doğru orantılıdır. Sadece pilates yapan fakat yediklerine dikkat etmeyen birinin zayıflaması mümkün olmaz.

Vücuttaki tüm kasların çalışmasına yardımcı olan pilates hareketleri, bölgesel olarak kilo vermeyi de destekler. Kasların güçlenmesini sağlayarak, vücudun gelişmesine destek olur.

Kilo vermek için pilates tek başına etkili değildir. Öncelikle yeme şeklinin yanında yaşam tarzı da aynı derecede önem teşkil eder. Bahsedilen yaşam tarzının içerisinde uyku düzeni, yatma-kalkma saatleri, verimli uyku, düzenli ve sağlıklı beslenme, spor gibi faktörler devreye girer. Diyetisyen kontrolünde diyet programına sahip olan ve düzenli olarak bu sporu yapan bir kişinin zayıflaması mümkündür. Bu uygulama kişinin istediği kiloya ulaşmasının yanı sıra vücuda şekil vermede, sıkılaşmada da destek vericidir.

Pilates Kilo Verdirir mi?

Kilo verme konusunda direkt etkisi bulunmayan pilates, dolaylı şekilde destekleyici bir spor yöntemidir. Sistemik bir şekilde düzenli uygulanan pilates yapmak, vücudun esnek olmasını sağlarken aynı zamanda incelmesini ve şekil almasını sağlar. Bu da pilatesin zayıflama üzerindeki etkisinin kalori yakarak değil, kas gelişmine destek olarak oluştuğunu göstermektedir.

Genel anlamda pilates yapanlar, aynı zamanda beslenme şeklini ve yaşam tarzını da değiştirdiklerini belirtmektedir. İdeal bedende kalmak veya kilo verebilmek için kardiyovasküler egzersizler yapılması gerekir. Bu egzersizlerin yanında aerobik aktivitelerin içinde bulunmak kilo verme hususunda işe yarar yöntemler arasında yer alır. Sık kullanılan aerobik egzersizler arasında bisiklete binme, yüzme ve yürüme yer alır.

Pilates vücuda yeteri oranda aerobik destek sağlamamaktadır. Kilo vermeden ziyade var olan kiloyu korumak, bedeni sıkı tutmak için tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Bu spor bedenin sarkmasını engeller, kemiklere destek verir, eklemlere esneklik sağlar, kasları geliştirir ve kişinin fit olmasına yardım eder.

Pilatesin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Düzenli pilates yapmak sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. İlk olarak doğru nefes almayı öğretir. Yanlış nefes almak birçok rahatsızlığa neden olduğu için doğru nefes almak insan sağlığı için yabana atılmaması gereken bir durumdur. Doğru nefes alarak akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırabilirsiniz.

Vücudun duruşunun düzgün olmasına yardım eden pilates, gün içerisinde nasıl durduğunuz konusunda ciddi bir farkındalık yaratır. Özellikle masa başında çalışan, gününün çoğunu bilgisayar başında geçiren kişilerin duruşunda eğiklik vardır. Kambur olma oranı yüksek olan bu bireylerin sırt bölgelerinin dik durması ve bunun farkında olunması için bu sporu yapmak büyük ölçüde bu tür problemleri ortadan kaldırmaktadır.

Piltaes Yapmak Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Dikkat ve koordinasyon geliştiren pilatesin faydalarına baktığımızda, vücuttaki tüm kasları çalıştırdığını ve güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte aletli pilates ya da aletsiz pilates ile vücuttaki ağrıların hafiflemesi sağlanabilir. Bel ağrıları için doğru bir çözümdür.

Pilates yapmak, kişinin bedeniyle ilgili olumlu geri dönüşler almasını sağlar. Fakat sadece kilo vermek için bu sporu yapan birinin kilo probleminin çözümü tek bir kanalda aramamalıdır. Kilo verme sürecinde tavsiye edilen aktiviteler arasında dört veya beş gün aralığında 45 dakika yürüyüş ve 2 gün yapılması yer alır.

Vücutta aerobik etki oluşturan pilates, kalp damar sağlığını destekler ve kal atışlarının dengelenmesini sağlar. Sağladığı faydalar sayesinde günlük yaşam tarzına gelen ve pek çok kişi tarafından uygulanan pilatesin etkileri tüm vücutta fayda sağlamaktadır.

  • pilates
  • pilates yapmak
  • pilatesin faydaları
  • pilatesin tarihçesi
Yorumlar
Nur Terzi Pilates boy uzatır mı? Genelde böyle söylüyorlar ama boy uzatmaya etkisi var mı acaba cevapla
Dilara Dündar Pilates yapmak için kaç kilo olmalı? Pilates kaç kalori yakar? Kilo vermek ve sıkılaşmak için yapmak istiyorum. Evde kendi başımıza yaptığımız zaman verim alabilir miyiz? Günde kaç saat pilates yapmak gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Papatya Suyuyla Saç Açma Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?