Sağlık

Sazlık Bitkisinin Fiyatı ve Özellikleri

25 Kasım 2018 - 17:30:51
Sazlık bitkisinin fiyatı ve özellikleri

Sazlık bitkisi; genellikle ırmak ya da deniz kenarlarında yetişen, gövdesi uzun kamış biçiminde olan otsu bitkilerin genel adıdır. Saz bitkisi, Hasırotu, kiliz, kofa isimleriyle de bilinmektedir.

Sazlık Bitkisi Nedir? Nerede Yetişir?

Hasırotu bitkisi; gövde kısmı oldukça uzun, sulak alanlarda yetişen arsız bir bitkidir. Sığ göllerde çok geniş alanları kaplamaktadır. Derin göllerdeyse sadece kıyılarda yetişme imkanı bulmaktadır. Bazı göller göl niteliğini kaybettiği için sazlık olarak anılmaktadır. Çünkü suyu çekilmiş, bataklığa dönüşmüş olan göllerde yüksek oranda sazlık bitkileri büyüyerek kuruyan gölü kaplamaktadır. Bu tür yerlere kıyıdan bakıldığında göl görülmeyip, sazlık olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

Sazlık Bitkisinin Özellikleri Nelerdir? Nasıl Kurutulur?

Kiliz bitkisi, bataklık alanlarda kolaylıkla yetişmektedir. Özellikle kurumuş göl ve akarsu kenarlarında çokça görülür. Deniz kıyılarındaki akarsu deltalarında yer alan lagünlerde ya da iç bölgelerimizde bulunan tuzlu ve sodalı göllerde bu bitkiye çok az rastlanır ya da hiç yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi de tuzun sazlıkların gelişmesinde kısıtlayıcı, yoğun olduğu zamanlarda da engelleyici bir etkiye sahip olmasıdır. Kamışlar, kındıralar, arpacanlar, kofa otları da sazlarla birlikte aynı grupta yer almaktadır. Sazlara aralarındaysa özellikle kıyaya yakın bölgelerde, gölün özelliklerine bağlı olarak şemsiye otları, nilüferler, süsenler, yakı otları, su ayrıkları gibi benzer sulak alan bitkileri görülmektedir. Hasırotu bitkisi, kurutma kağıtlarına bitkiler üst üste gelmeyecek şekilde dizilip, üzerine sert ve düz bir cisim konularak kurutulabilir. Nemli olmayan yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu kurutma yöntemi bitkinin özelliğine göre 2 ya da 4 hafta içerisinde etkisini gösterir.

Akvaryumda Saz Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Akvaryumda yetişen pek çok bitki çeşidi bulunmaktadır. Saz bitkisi de bunlardan biridir. Orijinal ismi Vallisneria Spiralis olan saz bitkisi hızla büyümesi ile bilinen bir bitkidir. 10 kadar farklı çeşidi bulunmaktadır. Dişi ırk bitkileri uzun saplı olup tek başlarına su yüzeyine çıkacak kadar büyüyebilmektedir. Çiçeği küçük ve kapsül şeklindedir. Yaprakları köklerinden kümeler halinde büyüme göstermektedir. Yapraklarının orta kısımlarında yuvarlak damarlar bulunmaktadır. Kökünden yukarı doğru inceden kalına yuvarlak olarak büyüme gösterir. Çok çabuk büyüyüp geliştiği için akvaryum kullanıcıları tarafından çokça tercih edilmektedir. Başlangıç için tavsiye edilen 3-4 tane satın alınıp ekilmesidir. Akvaryum zeminine yerleştirilir ve burada kök filizleri çıkarır. Çok büyümeden budanması önerilmez, budama sonucunda bitkide çürüme görülmektedir. Akvaryum canlıları için kullanılacak ekstra ilaçlar bitkinin bozulmasına sebep olabilir. Buna engel olmanın yolu hasta olan akvaryum canlısının bakımını başka bir akvaryumda gerçekleştirmektir.

Sazlık Bitkisinin Fiyatı Nedir?

Hasırotu bitkisi saksıda yetiştirilebildiği gibi akvaryumda da yetiştirilebilmektedir. Dekoratif güzellik için tercih edilen akvaryum sazları, yetiştirilmiş kök olarak satılmaktadır. Bu sazlar direkt olarak akvaryumun tabanına yerleştirilerek büyümektedir. Saz bitkisinin fiyatı, akvaryumda yetişenler ve saksıda yetişenler olmak üzere farklılık göstermektedir.

Yorumlar
Hamiyet Taş 25 Kasım 2018 - 17:40:51 Sazlık bitkisi nasıl kurutulur bilen varsa yardımcı olabilir mi? Ben akvaryumun içinde de kullanmak istiyorum ama nasıl oluyor tam bilmiyorum. Dekorasyon için bence gayet güzel bir bitki türü. Fiyatı çok pahalı mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: