Şevketi bostan yemeği nasıl yapılır? Faydaları ve kalorisi
Sağlık

Şevketi Bostan Yemeği Nasıl Yapılır? Faydaları ve Kalorisi

25 Kasım 2018 - 21:21:46

Şevketi bostan yemeği; kök kısmı toprağın altında yetişen, sap kısmı yeşil olan şevket otu bitkisiyle hazırlanan sağlık deposu bir yemektir.

Şevketi Bostan Yemeği Nedir?

Genellikle Ege bölgesinde yetişip, daha çok orada tüketilen şevketi bostan; şevket otu, bostanotu, mübarek dikeni ve akkız isimleriyle de bilinmektedir. Sap kısmı yeşil olan bu bitki ağustos aylarında sarı çiçek açmaktadır. Akdeniz Havzasında yetişen 60 cm boyunda ve dikenli olan bu bitkinin yemeği de yapılmaktadır. Topraküstü kesimleri körpeyken kesilip toplanmaktadır. İyice temizlenip dikenlerinden arındırıldıktan sonra Ege ve Akdeniz pazarlarına sebze olarak tüketilmek için çıkarılmaktadır.

Şevketi Bostan Yemeği Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Şevketi bostan yemek tarifi için gerekli malzemeler şunlardır; 1 kilo bostan otu, 3 adet yumurta, 1 yemek kaşığı domates salçası, 2 adet soğan, 1 çay bardağı ayçiçeği yağı (tercihe göre zeytinyağ da kullanılabilir), 2 litre su, 1 yemek kaşığı tuz, 3 su bardağı su. Yıkandıktan sonra tepeleri kesilen bostan otunun kalan kısmı ince ince doğranır. 2 litre suya tuz eklenerek kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine şevket otu eklenerek haşlamaya bırakılır. Sonrasında ateşten alınarak süzülür. İnce doğranmış soğanlar başka bir tavada ayçiçek yağıyla pembeleşinceye kadar kavrulur. Sonrasında salçası eklenerek kavurmaya devam edilir. Sonrasında tavaya yumurta kırılır ve süzülen şevket otları da dahil edilir. Biraz karıştırdıktan sonra 3 su bardağı su eklenir ve yemek suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir.

Şevketi Bostan Yemeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bostan otunun bitkisi sağlık alanında oldukça şifalıdır. Şevket otunun faydaları şunlardır;

  • Eski Yunan halkı tarafından bu bitki su çiçeği, kızamık ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktaydı.
  • Karaciğer rahatsızlıkları ve çeşitli solunum hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Kabızlık ve hazımsızlık problemlerinde, bağırsaklardaki solucanların yok edilmesinde ilaç olarak kullanılmaktadır.
  • Yorgunluk ve sinirlilik sebebiyle oluşan baş ağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Soğuk algınlığı ve grip sonrasında oluşan balgamın sökülmesinde ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde tercih edilmektedir.
  • Menopoz döneminde oluşan kötü etkilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kramları ve adet sancılarını minimum seviyeye indirecek etkiye sahiptir.
  • Beyindeki kan dolaşımını hızlandırdığı için odaklanmayı arttırarak hafızayı güçlendirir.
  • Geçmiş zamanlarda oldukça tehlikeli olan ahıv virüsünün tedavisi için kullanılmaktaydı.

Şevketi bostan bitkisinin yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat kullanım dozu artırıldığında, her bitkide olabileceği gibi belli başlı yan etkiler gösterebilir.

Şevketi Bostan Yemeği Kaç Kaloridir? Fiyatı Nedir?

Bir porsiyon şevketi bostan yaklaşık olarak 392 kcal'dir. Bu bitkinin yemeği, çorbası ve salatası da yapılabilmektedir. Bostan otunun fiyatı, senenin mahsul verimliliğine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle Akdeniz ve Ege'de yetişen şevket otu, o bölgedeki halk tarafından sıkça tüketilmektedir. Bu şifalı bitkiyi internet üzerinden sipariş etmek de mümkündür. Şevketi bostan yemeği kabızlık ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği için kilo vermek isteyenler gerek yemeğini gerekse salatasını endişe etmeden tüketebilirler

Yorumlar
Banu Burgaz 25 Kasım 2018 - 21:31:46 Şevketi bostan yemeğini zeytinyağlı olarak geçtiğim gün yapmıştım. Evde herkes çok beğendi. İlk defa denediğim bir yemek oldu. Otunu, bitkisini biliyordum ama yemeği nasıl olur bilmediğim için yapmıyordum. İçindekiler aynı bu şekildeydi.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: