Sağlık 26 Kasım 2021 - 09:50:03

Stevia Tohumu Bitkisi Fiyatı ve Satışı

Stevia Tohumu Bitkisi Fiyatı ve Satışı

Stevia tohumu bitkisi; Paraguay ve Brezilya gibi güney Amerika ülkelerinde doğal tatlandırıcı olarak kullanılan bir bitkidir. Bir diğer adı şeker otu bitkisidir.

Stevia Tohumu Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Stevia tohumu çok küçüktür ve bitkisi doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. İğne ucu küçüklüğündeki tohumlar sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde ekilmelidir. Satın alınan ya da işletmede büyütülecek olan tohumlar, tohum yatağına serpilerek üzerine çok ince bir tabaka toprak atılmalıdır. Tohum yatağında torf ve perlit karışımı ya da tınlı toprak kullanılabilir. Uygun sıcaklıkta ve sıkça sulandığında tohumların çimlenip toprağın yüzeyine çıkması ve 8-10 cm boya ulaşması 60 ya da 90 gün alabilir.

Stevia Tohumu Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Stevia tohumu, fide satışının yapıldığı yerlerde ve seralarda bulunmaktadır. Günümüzde internet üzerinden de satışı yapılmaktadır. Stevia bitkisinin fiyatı hazır olarak yetiştirilmiş fide sayısına göre değişiklik göstermektedir. Stevia tohumu fiyatı da satın alınacak tohum adedine göre belirlenmektedir.

Şeker Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Şeker otunun faydalarını şöyle sıralamak mümkündür;

 • Vücudun daha çok kalsiyum emmesine yardımcı olur.
 • Bünyenin nikotin isteğini azaltarak daha az sigara tüketmeyi sağlar.
 • Dişlerdeki çürük oluşumunu engelleyerek plak oluşumunu yavaşlatır.
 • Doğal bir tatlandırıcı olduğu halde hiç şeker içermez. Sadece dilin tat alma hücrelerine tatlıymış hissi verir. Bu nedenle şeker hastaları tarafından güvenle kullanılabilir.
 • Cildi sıkılaştırarak kırışıklıkları giderir, cilt bakımında kullanılır.
 • Dermatit etkisi sayesinde sivilceleri kurutarak akne oluşumunu engeller.
 • Mide ve bağırsak florasını koruyarak, vücudun asit ve alkali dengesini korur.
 • Asabiyete ve depresyona olumlu etkileri vardır.
 • Kabızlık rahatsızlığının giderilmesinde etkilidir.
 • İçeriğindeki mineraller ve vitaminler sağlık için oldukça faydalıdır.

Şeker otunun zararları yok denecek kadar az olsa da bazı kaynaklarda erkeklerde kısırlığa ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açabileceği belirtilmektedir. Her bitki gibi şeker otu bitkisi de kullanılmadan önce muhakkak doktorlara danışılarak tüketilmelidir.

Şeker Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Tüketim alanı oldukça fazla olan şeker otu bitkisi genellikle şeker ve tansiyon hastaları tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu bitkiyi tüketmek için hasta olmak şart değildir. Sağlıklı beslenmek, şeker ve şekerli ürünlerden uzak durmak isteyen herkes şeker otunu gönül rahatlığıyla tüketebilir. Doğal tatlandırıcıya ihtiyaç duyulduğu her an bu bitki kullanılabilir. Özellikle içecekler için şeker otunun çok yönlü faydaları bulunduğu bilinmektedir. Hem proteinsiz hem de kalorisiz bir şeker içeriğine sahip olan bu bitki, kilo vermek isteyenler için de vazgeçilmez bir alternatiftir. Kullanımında ise bir su bardağı su güzelce kaynatılır. Doğal tatlandırıcı olarak kullanılan bitki, bir yemek kaşığı kadar suya ilave edilir. Bitki suya atıldıktan sonra birkaç dakika daha kaynatılır. Sonrasında kullanıma hazır hale geleceğinden tüketilebilir. Stevia tohumu bitkisi için uzmanlar, dünyadaki şeker hastalığı problemini çözebilecek bir bitki olduğunu ifade etmektedir.

 • stevia tohumu
 • stevia tohumu bitkisi
 • stevia tohumu nedir
 • stevia tohumu nerede satılır
 • stevia tohumu fiyatı
Yorumlar
Güzin Gezer Arkadaşlar stevia bitkisinin kullanımı hakkında biraz araştırma yapıyorum. Bu bitkiden şeker elde ediliyormuş. Bu nasıl yapılıyor bilen varsa yazsın. Ne kadar tüketmek gerekiyor bir zararı ya da yan etkisi var mı tam bilmiyorum. cevapla
yorum yaz
Kombinin Suyu Neden Yükselir? Nasıl Boşaltılır?