Sağlık

Yuka Bitkisinin Faydaları ve Bakımı

26 Kasım 2018 - 13:40:22
Yuka bitkisinin faydaları ve bakımı

Yuka bitkisi; her ortama uyum sağlayabilen fakat güneşli ortamlarda daha çabuk gelişme gösterebilen bir bitkisidir. Yucca, yukka ve avize ağacı isimleriyle de bilinmektedir.

Yuka Bitkisi Nedir? Zehirli Midir?

Kök sebze olarak da tüketilen yuka bitkisi Amerika, Asya ve Afrika'nın tropikal bölgelerinde yetişmektedir. Bu bitkinin gövdesi odun parçası gibi gözükür ama çalı gibi bir bitkidir. Yüksek oranda karbonhidrat içerir. Bu özelliği sayesinde de yüksek enerji yiyeceği olarak bilinmektedir. En çok sevilen ve tercih edilen süs bitkileri arasında yer alan yuka pek çok araştırmadan geçerek zehirli olmadığı kanıtlanmıştır.

Yuka Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İnsanlar nasıl ki çok soğuklarda üşür ve çok sıcak ortamlarda da rahatsız oluyorlarsa yukka bitkisi de aynı şekilde iki uç noktadaki sıcaklıklardan hoşlanmamaktadır. Yeteri kadar ışık görmediğinde ve su ihtiyacı giderilmediğinde alttaki yapraklarını dökmektedir. Alttaki yapraklarını dökmesine rağmen üstten yeni yapraklar vererek boyca uzamasını sürdürmektedir. Bitki sulandığı zaman suyun toprağın her bölgesine ulaştığından emin olmak gerekmektedir. Daima aynı sulama kabı kullanılmalı ve suyun miktarı sabitlenmelidir. Bitkide normalin dışında bir gelişim görülmediği müddetçe aynı sulama yöntemine devam etmek gerekir. Özellikle dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de kış aylarında bitkinin bulunduğu odanın sıcaklığı en az 15 °C olmalıdır. Kış aylarında yapılan sulamalarda, suyun ısısının oda sıcaklığında olmasına da özen göstermelidir. Yuka bitkisi evin havasını temizleyen bitkiler arasında yer almaktadır. Şemsiye ağacı çiçeğinin gövde kısmı oldukça faydalıdır. Kabuk kısmı yüksek oranda karbonhidrat içermekte olup enerji kaynağı olarak bilinmektedir.

Yucca Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Yucca bitkisinde birden fazla dal bulunuyorsa, bunların bir tanesi gövdeye yakın yerden kesilerek köklenmek üzere suya bırakılır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra köklenmiş olan Yucca bitkisini uygun toprak ve saksıya dikerek yeni bir bitki elde edilebilir. Bitkinin yeni saksıya ekilen kısmını hava akımından korumak için mum ya da dondurucu silikon gibi cisimlerle havayla etkileşimi kesilmelidir. Toprakta kalan kısım zamanla yaprak vermeye başlayacaktır. Çoğaltılarak yeni saksıya alınan avize ağacı için de aynı sulama tekniği uygulanır. Bakımı tamamlanan bitki ağustos ve eylül aylarında çiçek açmaya başlar. Yılda sadece bu aylarda çiçek açar. Çiçek açması için uygun ortamın sağlanması için temmuz ayında toprağı yenilenmeli ve gübrelenmelidir.

Yucca Bitkisinin Fiyatı Nedir?

Bakımı ve yetiştirmesi oldukça keyifli olan yucca bitkisinin fiyatı diğer bitkilere göre fazla farklılık göstermemektedir. Fiyat aralığı 100 ila 200 TL arasında değişiklik gösteren avize ağacı çiçeği, evinizin havasını ve dekoratif şıklığını değiştirecek etkiye sahiptir. Toprakla zaman geçirmek ve uğraşlarınızın karşılığında mis gibi kokan çiçekleri görmek sizin için de motivasyon kaynağı olacaktır. Yucca bitkisi de, ağustos ve eylül aylarında açan çiçekleriyle dikkat çekmektedir. Yuka bitkisinin fiyatı dal sayısına ve boy durumuna göre farklılık göstermektedir.

Yorumlar
Meliha Karaca 26 Kasım 2018 - 13:50:22 Yuka bitkisini yetiştirmek istiyorum çoğaltmak için nasıl bir yöntem uygulamalıyım? Budaması nasıl yapılıyor diye araştırıyorum. Zehirli midir diye biraz bilgi gördüm internette ama bu bitkinin kötü etkileri oluyor mu bilen var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: