Ani acıkma, titreme ve halsizlik neden olur? Ne yapmalı? Nasıl geçer?
Sağlık

Ani Acıkma, Titreme ve Halsizlik Neden Olur? Ne Yapmalı? Nasıl Geçer?

17 Nisan 2018 - 06:49:06

Günlük yaşamda öğünlerde tüketilen gıdaların yeterli besin değerlerinin olmamasından dolayı acıkma hissi yemekten birkaç saat sonra karşılaşılan bir durumdur.

Ani Acıkma, Titreme ve Halsizlik Neden Olur?

Az ve yetersiz beslenen kişilerde ani acıkma hissi görülmektedir. Fakat öğünlerde yeteri kadar beslenilmiş olmasına rağmen çok kısa süre sonra tekrar ani acıkma hissinin oluşması vücut sağlığında herhangi bir rahatsız olduğunu gösterebilmektedir. Bu durum çoğu kişinin başına geldiği halde çok fazla önemsenmeyerek geçici bir durum olduğu düşünülür. Ani acıkma ile beraber titreme ve halsizlik hissi aslında vücutta gizli şeker olma ihtimalini güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra psikolojik olarak da meydana çıktığı bilinmektedir.

Ani Acıkma Nedir? Ne Yapmalı?

Dengesiz beslenen kişilerde çoğunlukla kan şekeri bir süre sonra normal değerlerden farklı olarak ölçülebilmektedir. Gizli şeker ani acıkmaların sürekli hale gelmesine neden olur. Yeteri miktarda yemek yenilse de aniden acıkma meydana gelebilir. Gizli şekerden kaynaklanan bu durumda titreme, halsizlik, baş dönmesi ve sinirlilik hali diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Acıkma hissinin yemekten birkaç saat sonra aniden olması ve diğer durumların da meydana gelmesinden dolayı şeker hastalığı şüphesi ile mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Şeker hastalığında erken teşhis her zaman hasta için daha olumlu sonuçların alınmasına yardımcı olur. Şeker hastalığı şüphesi dışında ani acıkma genel olarak tüketilen şekerli gıdalardan kaynaklanabilmektedir. Çok fazla şeker içeren gıdaların tüketilmesi kişinin ani acıkma hissinin devamlı hale gelmesine neden olur. Şekerli gıdalar kan şekerinde düşüş meydana gelmesini hızlandırır.

Ani Acıkma Nasıl Bastırılır?

Sağlıklı bir bireyin düzenli beslenmesine bağlı olarak diğer öğün için en az 4 saat geçmesi gerekmektedir. Midenin çalışma durumuna bağlı olarak ve tüketilen gıdaların besin değerlerine göre kişinin acıkma durumu harcamış olduğu kalori ve besinlere göre değişebilmektedir. Tıka basa yemek yenildikten çok kısa bir süre sonra ani acıkma hissinin meydana gelmesi sürekli hale gelmiş ise mutlaka kan şekeri değerlerinin ölçülmesi gerekir. Sürekli hale gelen bu durum titreme, sinirlilik hali ve halsizlik ile devam edebilmektedir. Dengesiz beslenen kişilerde de bu hal durumları meydana gelebilir. Fakat düzenli ve sağlıklı beslenme biçimine geçen kişilerde bu durum daha az olacaktır.

Ani Acıkma Nasıl Geçer?

Kişinin şeker içeren yiyecekleri çok fazla tüketmesi hastanın daha çabuk acıkmasına neden olmaktadır. Şeker kana karıştığı andan itibaren kişinin çok daha çabuk acıkmasına neden olur. Ani acıkma hissinin bastırılması için sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Genel olarak kişinin beslenmede doyurucu gıdaları tercih etmesi ani acıkmayı önleyecektir. Sürekli hale gelen ani acıkmalarda zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Vücutta gizli şeker ya da diyabet hastalığının olduğunu işaret ettiğinden mutlaka hekim kontrolünün yapılarak kan şekeri değerleri alınmalıdır.

Yorumlar
Dilek Şaşmaz 17 Nisan 2018 - 06:59:06 Ani acıkma ve terleme neden olur? Bugün her zaman ki gibi yemeğimi yedim ve çalışıyordum. Bir anda ani açlık hissi geldi. Sonrasında terleme ve halsizlik geldi. Bunun nedeni ne olabilir? Şeker düşmesi mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: