Hafif tatlı nasıl yapılır? Hafif tatlı tarifleri
Yaşam

Hafif Tatlı Nasıl Yapılır? Hafif Tatlı Tarifleri

20 Haziran 2018 - 08:35:43

Ülkemizin yemek kültüründe genel olarak ağır ve şerbetli tatlılar yer alıyor olsa da insanla sonrasında pişmanlık yaşamamak için bazı durumlarda hafif tatlılar tüketmeyi tercih ediyorlar.

Hafif Tatlı Nasıl Yapılır?

Tatlılar genel olarak diğer besinlere göre daha yüksek kalori değerlerine sahip olan yiyeceklerdir. Bu sebeple de kişilerin vücutlarını birçok farklı yönden zorlayabilirler. Özellikle yemeklerden sonra tüketildiği için zaten doymuş olan bünye bir de üzerine tatlı tüketmekte zorlanabilir. Eğer insanların ağır ve şerbetli bir tatlı yiyebilecek kadar yerleri kalmamışsa ancak tatlısız bir gün geçirmek de istemiyorlarsa hafifi tatlılara yönelebilirler. Ülkemizde ağırlıklı olarak süt ve meyve içeren tatlılar hafif tatlılar olarak nitelendirilir. Eğer tatlının içerisinde hamur işi ya da şerbet bulunuyorsa bu tatlılar ağır tatlılar sınıfında kendisine yer bulacaktır.

Hafif Tatlı Çeşitleri Nelerdir?

Hafif tatlı denildiğinde herkesin aklına birkaç farklı tatlı belirmektedir. Genel olarak şeker oranı ve kalorisi düşük olduğundan insanlar hafif tatlıların olabildiğince lezzetli olmasını tercih eder. Bir yandan vücudu çok yormayan, bir yandan kişilerin tatlı ihtiyacını karşılayan tatlı çeşitleri bulunabilir. Puding, sütlaç ya da muhallebi gibi tatlılar, hafif tatlı denildiğinde akla gelen ilk ürünler olabilir. İçerisinde şeker oranının az olması ve bunun yanında hamurlu tatlılardan olmaması bu tatlıları hafif tatlı sınıfında bulundurmaktadır. Meyve topları da hafif tatlılar sınıfında önemli bir yer tutar. Meyvelerin rendelenerek çeşitli malzemeler ile yoğurulması sayesinde bu tatlılar oluşturulabilir. Meyveli yoğurtların içerisine katılan özel malzemeler ve yapılan işlemler ile birlikte bu ürünler de hafif tatlılar arasında gösterilebilecektir.

Fırın Sütlaç Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sütlaç, sütlü bir tatlı olmasının yanında içerisinde pirincin bulunması sebebiyle son derece besleyici bir tatlı olarak gösterilebilir. Süt ile vanilyanın muhteşem uyumunun kendisini gösterdiği fırın sütlacı hazırlayacak olan kişiler, süt, şeker, pirinç, nişasta, su ve vanilyayı hazırlayarak sütlaç için ilk adımı atabilirler. Bir tencerede pişirilen malzemeler muhallebi kıvamına geldikten sonra altı kapatılarak özel kaplarına konmaktadır. Genel olarak çömlekler bunun için uygun olabilir. Sonrasında fırına alınan sütlaç, 200 derecede 15 dakika kadar durup servise hazır olur.

Çikolatalı Puding Tarifi Nedir?

Puding hem son derece hafif hem de yapımı son derece kolay olan tatlılardan birisidir. Hazır olarak alınan toz halindeki ürün süt ile birlikte tencerede istenen kıvama gelene kadar pişirilir. İsteyen kişiler kendileri de un, şeker ve kakao gibi malzemeler ile puding yapabilirler. Süt ile birlikte karıştırılan maddeler kıvam aldıktan sonra kaplara alınıp soğuması için dolaba kaldırılmaktadır. Özellikle üzerine bırakılan badem ya da fındık kırıkları tatlının çok daha çekici olmasını sağlayabilir. Yemek sonrasını hafif tatlı ile geçirmek isteyen kişiler kısa süre içerisinde bu tatlılarını hazırlayarak yerken büyük keyif alabilirler.

Yorumlar
Nurgül Ekici 20 Haziran 2018 - 08:45:43 Hafif tatlı sütlü ve şerbetli tarifleri nelerdir? Genelde bu tariflerde kurabiyeler ve sütlü tatlılar yer alıyor. Şerbetliler sanırım biraz ağır oluyor her şekilde. Çok ağır olmayan ve kalorisi az olan tatlı çeşitleri nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: