Halka arz nedir? Nasıl yapılır? Halka arz kazandırır mı?
Yaşam

Halka Arz Nedir? Nasıl Yapılır? Halka Arz Kazandırır mı?

13 Şubat 2018 - 14:46:40

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de birçok farklı firma halka arz yaparak büyümeyi ve bu şekilde çok daha fazla tercih edilen bir firma olmayı amaçlamaktadır.

Halka Arz Nedir, Ne Demek?

Bir firmanın kendisini geliştirmek için yeni sermayeler elde etmesi oldukça zordur. Bunun için ortaklıklar gerekirken çok uzun süreli görüşmeler ile ortaklıklar kurulabilir. Ancak buna karşın halka arz işlemi sayesinde firmalar kendilerine çok sayıda ortak alabilmektedir. Şirketin hisse senetleri borsaya aktarılırken insanlar rahatlıkla firmanın sunduğu bu hisse senetlerini para ile satın alabilirler. Bu paralar direkt olarak şirkete giderken bu sayede firmanın ciddi biçimde büyümesi sağlanmış olacaktır. Bu işlem küçük paylar halinde şirketlerin satılması anlamına geliyor olsa da şirketin asil sahibinin gerekli payı elinde bulundurma hakkı yer alır. Bu aşamada çok sayıda küçük ortağı bulunan ve bu sayede belirli bir sermaye elde eden kişiler kararları yine kendisi vererek firmalarını ülkenin en büyük firmalarından biri haline getirir.

Halka Arz Nasıl Yapılır?

Bir şirketin halka arz işlemini yapması için ilk olarak aracı kurumlar ile anlaşma sağlaması gerekmektedir. Bu kurumlar ile iletişime geçen ve anlaşma sağlayan şirketler bu işlemide gerçekleştirmiş olacaklardır. Ancak bu aşamada anlaşmanın yapılacağı kurumun bu yetkisinin olup olmadığının ilk etapta kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada şirketler aracı kurum ile iletişime geçip anlaşma sağladıktan sonra ikinci bir anlaşmayı da Sermaye Piyasası Kurulu ile gerçekleştirirler. Şirketler, kısaca SPK olarak belirtilen kurum ile yapılan anlaşmalar sonrasında bu kurumun halka arz konusunda belirlediği kurallara uyacağını teyit etmiş olurlar. Bu sebeple de şirketlerini halka açacak olan kişilerin SPK tarafından belirlenen şartları sağlayan bir firma olması gerekmektedir. Aksi halde bu işlemin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Tüm hazırlıklarını yapan firmalar, SPK ve Borsa İstanbul'da başvurularını gerçekleştirip şirketi halka açarlar.

Halka Arzın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Şirketlerin halka arz işlemini yapması hem kendilerine hem de ortaklarına ciddi faydalar sağlamaktadır. Şirkete uzun vadede faiz dönüşü olmayan bir sermaye alma imkanı sunmaktadır. Geri ödeme olmadan rahatlıkla firmalar hisse senedi satışlarından gelen paraları kullanabilirler ve faaliyet gösterilen sektörde pazar payının arttırılması için atılan önemli adımlardan birisidir. Bunun yanı sıra firmanın prestijinde ve popülaritesinde de ciddi bir artış meydana gelecektir. Bu durum, firmanın çok daha güvenilir olmasını ve bu şekilde daha rahat borçlanabilmesini sağlamaktadır. Firmanın büyümesinde çok ciddi etkiler yaparken bu büyüme ile birlikte ortakların alacakları paylar da her zaman büyüme gösterecektir. Belirli bir seviyeye gelen şirketlerin başlattığı bu işlem ile birlikte kısa süre içerisinde büyümeler yaşanırken verimleri olabilecek en kısa sürede Pazar payına yansımaktadır.

Yorumlar
Can Karakaya 13 Şubat 2018 - 14:56:40 Halka arz süreci nedir? Nasıl işler? Şirketlerin hisse senetlerinin bir kısmını halka arz etmesi tam olarak ne anlama gelmektedir? Bunun şartları ve yöntemleri nelerdir? Devamlı duyduğum ama bilmediğim birşey merak ediyorum.cevapla
Yasemin Arı 12 Kasım 2018 - 16:28:57 Halka arz edilen şirketler olarak sürekli duyuyorum fakat ne anlama geldiğini çok fazla bilmiyorum. Halka sunmak gibi oluyor sanırım. Bu Türkiye'de ne kadar yapılıyor birde bunu yapmanın ne gibi faydaları oluyor onları bilmek isterim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: