Hamilemiyim? Adet zamanı gelmeden hamile olduğumu nasıl anlarım?
Yaşam

Hamilemiyim? Adet Zamanı Gelmeden Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

15 Şubat 2018 - 08:59:38

Hamilelik her kadının hayalini kurduğu mucizevi bir durumdur. Özellikle gebelik döneminde anne adaylarının sağlıklı yaşam koşullarına özen gösterdiği görülmektedir. Bunun yanı sıra hamilemiyim diye merak edenler gebeliğin olduğunu anlamak için adet dönemi takibi yapmalıdır.

Gebelik Nasıl Anlaşılır? Nasıl Belli Olur?

Adet dönemi gelmeden hamile olup olunmadığının da anlaşılması için vücudun bazı ipuçları verdiği görülmektedir. Gebelik normal şartlarda geciken adet döneminden sonra uygulanan idrar ve kan testi ile kesinlik kazanmaktadır. Anne adaylarının özellikle iki adet arası sürenin uzaması ya da en son adet görüldükten sonra bir sonraki adetlerin görünmemesi gebeliğin belirtilerinden biridir. Kimi kadında gebelik olmasına rağmen adet görme devam edebilmektedir. Bu nedenle gebelik olmadığını düşünebilmektedir. Bu yüzden en son adet tarihinden sonraki adet zamanının takibinin yapılması gebeliğin anlaşılmasını sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra idrar ya da kan testi yapılarak gebelik kesin olarak bilinir. Adet öncesinde de gebeliğin olup olmadığı ile ilgili vücudun vermiş olduğu tepkilere göre gebeliğin gerçekleştiği anlaşılabilir.

Adet Zamanı Gelmeden Hamilelik Belli Olur mu?

  • Birçok kadın gebelik sürecini çeşitli testler yaptırarak öğrenebilmektedir. Özellikle evde yapılan idrar testleri yanıltıcı olduğundan kan testine ihtiyaç duyabilmektedir.
  • Korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında hamile kalınıp kalınmadığı adet dönemi gelmeden anlaşılamamaktadır. Fakat gebeliğini daha erken öğrenmek isteyenler ise kan testi yatırarak gebe kalıp kalmadığı ile ilgili bilgi edinebilmektedir.
  • İdrar testleri idrarda bazı oranların fazla olmasından dolayı pozitif çıkarak gebeliği doğrulamaktadır. Fakat kullanılan bazı ilaçlar da kandaki değerleri yükselteceğinden yanıltıcı olabilmektedir. Bu yüzden en doğru gebelik testi kan testidir. Adet görme zamanından önce bile kan testi ile gebelik teşhisi konulabilmektedir.
  • Kan testi dışında vücudun da kendini belli ettiği faktörler bulunmaktadır. Özellikle düzensiz adet gören kişilerde adet görme zamanının biraz gecikmesi gebe olduğunun anlamına gelmemektedir. Bu sebeple çoğu kişi gebe olmadığını düşünebilir.

Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Cinsel ilişki sonrasında korunma yöntemlerinden herhangi biri yok ise ve kadınların yumurtlama dönemi içerisinde birleşme olmuş ise gebe kalma riski oldukça fazladır. Gebe kalındıktan sonra kasık bölgesinde hafif batma hissi ve ağrılar meydana gelebilir. Genel olarak üşütme ile bu ağrılar karıştırılabilmektedir. Göğüslerin dikleştiği ve sertleştiği görülür. Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren göğüslerde hassasiyet başlar. Bu durum da kişinin göğüslerinde sızlama olmasına sebep olur. Bunun sebebi süt bezlerinin gebelik boyunca düzenli çalışmasından kaynaklanmaktadır. Adet zamanı öncesinde gebeliğin anlaşılması için çok az kahverengi lekelenmeler meydana gelebilir. Ayrıca ciltte sivilcelenmelerde görülebilmektedir. Bu aşamada anne adayı gebelik belirtisi gösterebilmektedir. Özellikle lekelenmeler çok fazla uzun sürmez ve adet şeklinde olmaz. Açık renkte olan bu lekelenmeler bebeğin rahime yerleşmesi sırasında olabilmektedir. Hamilemiyim diye meraj ediyorsanız ve gebeliğin kesin teşhisini yapmak istiyorsanız için mutlaka kan testinin yapılması gerekir ve düzenli olarak doktor kontrolü yapılmalıdır.

Yorumlar
Birsen Karaca 15 Şubat 2018 - 09:09:38 Hamilemiyim değilmiyim bilmiyorum. Bunu nasıl öğrenebilirim? Adet günüm hemen hemen 1 hafta gecikti. Hamile olduğumdan şüpheleniyorum. Emin olmak için doktordan önce yapabileceğim bir test var mı?cevapla
Ilgın Pala 17 Kasım 2018 - 11:23:35 Hamile olduğumuzu hangi belirtilerle öğrenebiliriz? Adetim 2 gün gecikti ama bebek sahibi olmak istediğimiz için acaba hamile miyim diye düşünmeye başladım. Henüz test yapmadım çok heyecanlıyım ama bazı belirtiler var.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: