Sağlık 05 Ocak 2021 - 10:40:44

Hava Civa Otunun Yan Etkileri, Faydaları ve Özellikleri

Hava Civa Otunun Yan Etkileri, Faydaları ve Özellikleri

Bitkiler aleminde en dikkat çekici ürünlerden birisi olan hava civa otu insan vücudu üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle çok sayıda insan tarafından tercih edilmektedir.

Hava Civa Otu Özellikleri Nelerdir?

Bitkiler aleminin üyeleri bazen vücutlarımızda tedavi amaçlı kullanılır, bazen gıda olarak tüketilir bazen de endüstride hammadde olarak tercih edilir. Hava civa otu hem vücudumuz için fayda gösteren hem de sanayi alanında tercih edilen bitkilerden birisidir. Kırmızı bir renge sahip olan kökleri sebebiyle boya yapımında tercih edilmektedir. Genel olarak kumlu topraklarda yetişen bu bitkinin mavi çiçekleri bulunur. Dal kısımları tüylü ve koyu renkli olduğundan mavi çiçekleri uzaktan oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. Akdeniz kıyılarında yetişebilen bu bitkiye genelde yol kenarlarında rastlamak mümkün olur.

Hava Civa Otunun Faydaları Nelerdir?

İnsanlar için hava civa otunun en önemli faydası yaraları iyileştirme özelliğinin olmasıdır. Özellikle kendiliğinden iyileşmesi zaman alan yanık gibi yaralarda çok önemli bir destek ürünü olarak tanımlanabilmektedir. Bu sebeple de yanık kremlerinin içerisinde kullanılan malzemeler arasında yer alır. Buna ek olarak ağrıların giderilmesinde de etkili bir üründür. İdrar ve balgam söktürücü etkisi olduğundan insan vücudunda yer alan zararlı maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır. Son olarak bağırsakların çalışmasına katkı sağlayarak sindirim sisteminde sorun yaşayan kişilere yardımcı olabilmektedir.

Hava Civa Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

İnsanlar için doğru kullanıldığında herhangi bir zarar olmamaktadır. Ancak hem yara tedavisinde hem de ağrı kesici olarak kullanımı sebebiyle bazen insanlar çok fazla tüketim gösterebilmektedir. Bu durumda faydaları tersine dönmeye ve vücuda zarar vermeye başlar. Vücuda fazla alımı durumunda bağırsakları hedef alacak bu ürün bağırsakların çok fazla çalışmasına ve yorulmasına sebep olur. Birçok insan fazla kullanımda ishal şikayetlerinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra idrar söktürücü etkisi sebebiyle vücuttaki su oranını ciddi şekilde düşürebilir. Sürekli olarak su tüketimi yapmayan kişilerde bu durum halsizliğe sebep olabilmektedir.

Hava Civa Otu Nasıl Kullanılır?

Hava civa otunun etkilerini öğrenen ve en kısa sürede kullanmaya başlamak isteyen kişiler için ilk olarak köklerinin kurutulma işleminin yapılması gerekir. Tabi ki bu köklerin kurutulmuş halleri aktarlarda kendisine alıcı bulmaktadır. Bu şekilde temin edilen kurutulmuş kökler kaynar suyun içerisine atılarak demlenmeye bırakılır. Çiçekleri ve tohumları da bu aşamada rahatlıkla suyun içerisine atılabilmektedir. Bunlara ek olarak tuzsuz tereyağı ya da zeytinyağı ile direkt kullanımı da mümkün olmaktadır. Krem olarak satın alındığında direkt olarak cilde uygulanma şekli mümkün olur. Tüm bu kullanım şekilleri arasından insanlar kendileri için en uygun olanları seçerek kısa süre içerisinde uygulayabilirler. Ülkemizde gerektiği değeri göremeyen bitkiler arasında yer alan hava civa otu yaraların iyileşmesinden ağrı kesici olarak kullanımına kadar birçok farklı amaca hizmet edebilmektedir.

  • hava civa otu
  • hava civa otu nedir
  • hava civa özellikleri
  • hava civa otunun faydaları
  • hava civa otunun yan etkileri
  • hava civa otu nasıl kullanılır
Yorumlar
Serpil Özgen Hava civa otunun öksürük için faydaları olduğunu biliyorum ama başka ne için kullanılır bu konuda da bilgi edinmek istiyorum. Kremi ve yağını kullananlar var mı? Bunlar nelere iyi geliyor ne için kullanılıyor? Kullananlar yan etki görüyor mu? cevapla
yorum yaz
Glucomannan Nedir? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları